Ar emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) finansējumu Liepājā plānots veikt remontdarbus vēsturiskajā Aizsardzības ministrijas (AM) valdījumā esošajā Virsnieku saieta namā.

Virsnieku saieta (Jūras virsnieku sapulču) nams Atmodas bulvārī 9, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas AM valdījumā nonāca 1994.gadā, un kopš tā brīža ministrijas pienākumos ir bijis saglabāt šo kultūrvēsturiskā mantojuma objektu, aģentūrai LETA skaidroja AM Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente Vita Briže.

Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs iesniedza projektu "Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana Jūras virsnieku sapulču ēkā, Atmodas bulvārī 9, Liepājā", piedaloties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) administrētajā atklātajā konkursā "Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana valsts nozīmes aizsargājamos arhitektūras pieminekļos". Kā liecina konkursa rezultāti, šis projekts ir atbalstīts. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 678 541 eiro, tostarp projektam piešķirtais EKII finansējums ir 499 949 eiro.

Īstenojot projektu, divarpus gadu laikā paredzēts veikt siltināšanas darbus ēkas bēniņos, kā arī logu un durvju konstrukciju nomaiņu, papildus veicot vēsturisko durvju restaurāciju un pagrabstāva logu nomaiņu. Būvdarbu iepirkuma konkurss tiks izsludināts tuvākajā laikā.

Lai nodrošinātu arhitektūras pieminekļa saglabāšanu, jau sākot ar 2009.gadu, AM ir veikusi ēkas jumta, rietumu terases un ziemeļu korpusa pārsegumu restaurāciju, logu un ārdurvju remontu, apkures sistēmas nomaiņu un vienkāršotu fasādes atjaunošanu. Šie un saistītie darbi veikti par AM finanšu resursiem – aptuveni 1,3 miljoniem eiro.

Kā informēja AM, patlaban ēka netiek ekspluatēta un notiek sarunas ar pašvaldību par tās turpmāko izmantošanas apjomu un mērķiem. Lai nodrošinātu drošu un pastāvīgu ēkas izmantošanu, būtu nepieciešams piesaistīt aptuveni 12 miljonus eiro. Pašlaik AM budžetā šādi līdzekļi nav paredzēti.

Virsnieku nams ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis. Nama vēsturiskais nosaukums ir Jūras virsnieku sapulču ēka. Tās pamatakmens likts 1898.gada martā, bet celtniecība pabeigta 1907.gadā. Gandrīz visu ēkas pastāvēšanas laiku tajā saimniekojuši karavīri. Pirmā pasaules kara gados pilī atradās vācu kara hospitālis. Latvijas brīvvalsts laikā pils tika iznomāta kaulu tuberkulozes sanatorijas vajadzībām, bet jau 1939.gada oktobrī sanatoriju pārņēma PSRS karaflotes hospitālis, kas ar pārtraukumu Otrā pasaules kara laikā darbojās līdz 1994.gada maijam.

Kā ziņots, lai veicinātu globālo klimata pārmaiņu novēršanu, pielāgošanos klimata pārmaiņu radītajām sekām un sekmētu siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu, VARAM ar Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta finansējumu sniegs atbalstu 16 projektu īstenošanai par kopējo finansējumu 39,5 miljoni eiro.