Jūras virsnieku saieta jeb sapulču namā Karostā, Atmodas bulvārī 9, sākušies dienvidu fasādes restaurācijas darbi, turpinot pirms diviem gadiem uzsāktos ēkas atjaunošanas būvdarbus, portāls irliepaja.lv uzzināja Aizsardzības ministrijā.


Šogad ir noslēgts līgums par ēkas dienvidu fasādes un terases atjaunošanu,

portālu irliepaja.lv informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļas vecākā referente Vita Briže.


Līgums par būvdarbu veikšanu noslēgts ar AS "R.A.J.", un tā summa ir 757 389,07 eiro bez PVN. 


Fasādes restaurācija ietvers fasādes dekoratīvā apmetuma, ornamentu, krāsojuma, flīžu, kolonnu un citu elementu atjaunošanu atbilstoši iepriekš veiktajai arhitektoniskajai izpētei.


Darbi jau ir uzsākti – šonedēļ notika tehniskās sagatavošanās darbi, bet jaunnedēļ fasādi jau apjozīs sastatnes, pastāstīja Briže.


Būvprojekta īstenošanas termiņš ir 2022. gada janvāris.


Pagājušā gada rudenī, septembrī, Jūras virsnieku saieta namā tika pabeigti rietumu fasādes restaurācijas un siltināšanas darbi,

tai skaitā, logu un ārdurvju restaurēšana un izbūvēšana. Lai paaugstinātu ēkas energoefektivitāti, papildu tika siltināts bēniņu pārsegums. Šos būvdarbus īstenoja SIA "Būvuzņēmums Restaurators".


Kopējās projekta izmaksas, tai skaitā projektēšana, autoruzraudzība, būvuzraudzība bija 1, 03 miljoni eiro, tai skaitā, Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansējums – gandrīz 0,5 miljoni eiro.


Jūras virsnieku saieta namā veiktajos restaurācijas darbos daļu oriģinālo detaļu izdevies saglabāt, daļa tika izgatavota no jauna, piemēram, jumta dekoratīvie elementi – balustrādes. Tāpat atjaunoti vai no jauna izgatavoti koka logi un durvis. Vienlaikus ir paaugstināta ēkas energoefektivitāte, samazinot izmaksas par apkuri.


Restaurācijas darbi veikti saskaņā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas norādījumiem un izsniegtajām atļaujām.


Pērn aprīļa sākumā būvdarbu gaitā ēkā izcēlās ugunsgrēks.

Par laimi, tas tika savlaicīgi pamanīts. Tomēr izdega un tika sabojāts starpstāvu pārsegums ap 50 m2 platībā, grīda, trīs logi un trīs telpas 1.stāvā, kurās daļēji iebruka griesti un ugunsgrēka dzēšanas rezultātā tās tika appludinātas. AM valsts sekretārs Jānis Garisons nesen "TV Kurzeme" sižetā izteicās, ka apdrošināšanas kompensācija par ugunsgrēka nodarītajiem postījumiem vēl nav saņemta.


Aizsardzības ministrija Jūras virsnieku saieta namu 1994. gadā pārņēma no Liepājas pašvaldības, jo tas atrodas pilsētas militārās bāzes teritorijā. Kopš tā laika Aizsardzības ministrija ir rūpējusies par šī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa uzturēšanu un atjaunošanu. Sākot ar 2009. gadu, veikti ēkas prioritārie restaurācijas darbi, kopumā tajos ieguldot aptuveni 1,4 miljonus eiro. Šie darbi ietvēra, piemēram, jumta restaurāciju, rietumu terases un ziemeļu korpusa pārseguma restaurāciju, rietumu fasādes restaurāciju, apkures sistēmas nomaiņu, atsevišķu logu un ārdurvju remontu un nomaiņu, kā arī vienkāršotu fasādes atjaunošanu.


Aizsardzības ministrija ir vairākkārt piedāvājusi ēku pārņemt Liepājas pašvaldībai, taču pašvaldība nav bijusi ieinteresēta uzņemties tās apsaimniekošanu. Tādējādi aizsardzības nozare ir nolēmusi ēkā pēc tās restaurācijas pabeigšanas izvietot Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku štābu, vienlaikus atsevišķos gadījumos nodrošinot kultūrvēsturiskās ēkas pieejamību sabiedrībai.


Jūras virsnieku saieta nams, celts laikā no 1898. līdz 1907. gadam, ir krievu jūgendstila arhitektūras paraugs, tās autors ir Pēterburgas arhitekts Sergejs Geļenzovskis.


Izmēros grandiozā pakavveida celtne, kuras kopējā platība ir 4571 kvadrātmetrs,  veidota pēc Sanktpēterburgas arhitektūras ārpilsētas piļu kompleksu parauga. Ēkas eksterjeru papildina kolonnas, bagātīgi veidoti plastiskie dekori ar jūgendstila franču-beļģu virziena elementiem. Celtnes kompozīciju nobeidz liels sfērisks kupols, kas pārsedz centrālo zāli.


Pils ārējā un iekšējā arhitektūra, tās novietojums un nobeigta kompleksa raksturs to ierindo izcilāko Liepājas un Latvijas sabiedrisko ēku un nacionālā kultūrvēsturiskā mantojuma grupā.


Pēc ēkas iekštelpu atjaunošanas Aizsardzības ministrija tajā plāno izvietot Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku štābu.


Iepriekš Briže portālam sacīja, ka ēkas restaurācijai pavisam būtu nepieciešams piesaistīt aptuveni 12 miljonus eiro un ka šīs izmaksas nevar salīdzināt ar parastas ēkas atjaunošanas izmaksām, jo Virsnieku sapulču nams ir kultūrvēstures piemineklis, kura restaurēšana prasa lielāku finanšu ieguldījumu un augstvērtīgu darbu.



Pērn atjaunotā sapulču nama rietumu fasāde. Publicitātes foto.