Aizsardzības ministrija šogad turpinās atjaunot kultūrvēstures pieminekli – Jūras virsnieku saieta jeb sapulču namu Karostā, Atmodas bulvārī 9, taču pieeja civilpersonām, lai to apskatītu, būs ierobežota, portālam irliepaja.lv pastāstīja ministrs Artis Pabriks, ceturtdien, 29. aprīlī, savas vizītes laikā Liepājā.


"Darbs notiek pastāvīgi. Varbūt arī mums gribētos, lai tas notiek ātrāk, bet ir jāsaprot, ka mums ir daudz dažādu projektu visā valstī, un, protams, ka pirmā un svarīgākā lieta mums ir tikt galā gan ar nodrošinājumu, gan munīcijas noliktavām un visu pārējo, bet mums aizsardzības nozarē strādā arī ļoti daudzi ierēdņi ar vēsturnieku izglītību, un


Virsnieku nams ir ļoti cienījams objekts, skaists objekts, un mēs šo namu savedīsim kārtībā,

sarunā ar irliepaja.lv pauda ministrs.


Pabriks neslēpa, ka "protams, jautājums ir – kad?" Taču par to, ka celtne tiks savesta kārtībā, ministrs nešaubījās.


Pēc Pabrika sacītā, kad ēka būs atjaunota, uz to plānots pārcelt "visu Jūras spēku administratīvo un pārvaldes sistēmu".


"Domāju, ka nākotnē varam cerēt, ka virsniecības vai karavīru pasākumi, virsnieku balles varētu notikt tur, nevis Rīgā, tomēr piekļuve ēkai būs ierobežota, jo tā atrodas bāzes teritorijā un ir jāsaprot, ka visu laiku visus tur laist iekšā nevaram. Bet tas, kas attiecas uz vēsturisko mantojumu, uz Latvijas arhitektūras un kultūras pieminekļiem, būs. Tāpat kā Rudbāržu muiža, ko arī atjaunosim – kadetu skolai," pastāstīja ministrs.


Portāls irliepaja.lv jau pērn augustā rakstīja, ka ir noslēgts līgums par Jūras virsnieku saieta jeb sapulču nama dienvidu fasādes un terases atjaunošanu, turpinot pirms diviem gadiem uzsāktos ēkas atjaunošanas būvdarbus.


Jūras virsnieku sapulču nama dienvidu fasāde. Publicitātes foto.


Līgums par būvdarbu veikšanu noslēgts ar AS "R.A.J.", un tā summa ir 757 389,07 eiro bez PVN.  


Būvprojekta īstenošanas termiņš ir 2022. gada janvāris.


2019. gadā Jūras virsnieku saieta namā tika pabeigti rietumu fasādes restaurācijas un siltināšanas darbi, tai skaitā, logu un ārdurvju restaurēšana un izbūvēšana, papildus tika siltināts bēniņu pārsegums. Šos būvdarbus īstenoja SIA "Būvuzņēmums Restaurators".


Šī projekta kopējās izmaksas bija 1, 03 miljoni eiro, tai skaitā, Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansējums – gandrīz 0,5 miljoni eiro.

Aizsardzības ministrija Jūras virsnieku saieta namu 1994. gadā pārņēma no Liepājas pašvaldības, jo tas atrodas pilsētas militārās bāzes teritorijā. Sākot ar 2009. gadu, ēkā tika veikti prioritārie restaurācijas darbi, kopumā tajos ieguldot aptuveni 1,4 miljonus eiro.


Jūras virsnieku saieta nams, celts laikā no 1898. līdz 1907. gadam, ir krievu jūgendstila arhitektūras paraugs, tās autors ir Pēterburgas arhitekts Sergejs Geļenzovskis.