Jau piekto gadu novembra nogalē vairāk kā 40 Eiropas valstīs norisināsies HIV un hepatītu testēšanās nedēļas pasākumi, informē Liepājas Atkarību profilakses centrs.

Tuvojoties HIV un hepatītu testēšanas nedēļai no 17. līdz 24.novembrim, kā arī divas nedēļas pēc tās Atkarību profilakses centrs ne vien aicina uz pārbaudēm savās telpās Flotes ielā 7, bet arī piedāvā liepājniekiem īpašu pakalpojumu – saņemt testēšanas pakalpojumus savā darba vietā, ja vien tajā ir vismaz pieci cilvēki, kuri vēlas pārbaudīt savu veselību.

Viss, kas jādara – jāpiezvana pa tālruņiem 63456120, 26308079 vai jāatraksta uz e-pasta adresi atkaribucentrs@gmail.com un jāvienojas par pakalpojuma saņemšanas datumu.

HIV un hepatītu testēšanas nedēļas mērķis ir palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV un hepatītu B un C testu, lai samazinātu cilvēku skaitu, kuri nezina savu diagnozi, kā arī novērstu infekcijas vēlīnu atklāšanu. Testēšanas nedēļas mērķis ir arī uzrunāt indivīdus, kuri visvairāk pakļauti HIV infekcijas riskam, lai veicinātu šo personu atbildību par savu un citu personu veselību.

Liepājā HIV un hepatītu testēšanas nedēļas organizatoru sadarbības partneris nemainīgi ir Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs, kurā tiek piedāvāta iespēja veikt HIV un hepatītu eksprestestus, kā arī ir pieejama informācija un konsultācijas par HIV, AIDS un hepatītiem latviešu un krievu valodā. Atgādinām, ka Atkarību profilakses centra sniegtais pakalpojums eksprestesta veikšana ir bezmaksas, anonīma un konfidenciāla.

Eiropā vismaz katrs trešais cilvēks no 2,3 miljoniem HIV inficēto nezina, ka ir HIV inficēts. Pusei no tiem HIV tiek diagnosticēts novēloti, līdz ar to novēloti tiek uzsākta ārstēšana. Beidzamo gadu laikā Eiropā ir uzlabojusies situācija C hepatīta ārstniecības jomā, tomēr tikai apmēram 3,5% cilvēku, kuri dzīvo ar hepatītu C, saņem ārstēšanās pakalpojumus, kas nozīmē, ka daudziem inficētajiem nāksies saskarties ar tādām komplikācijām kā aknu ciroze un vēzis. Laicīga HIV un hepatītu infekciju diagnostika ir ļoti svarīga ne tikai pašam inficētajam, bet arī visai sabiedrībai kopumā, jo, personai zinot savu testa rezultātu, samazinās iespēja, ka tā piekops riskantus uzvedības paradumus un inficēs citus, informē Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa.

Eiropas Savienības valstu vidū Latvija diemžēl ieņem pirmo vietu jauno HIV infekcijas gadījumu skaita ziņā. 2016. gadā  pirmreizēji reģistrēti 365 jauni HIV infekcijas saslimšanas gadījumi, kas nozīmē, ka katru dienu kāds Latvijas iedzīvotājs saņem pozitīvu HIV testa atbildi. Kopējais Latvijā reģistrētais HIV infekcijas gadījumu skaits līdz 2017. gada 1. septembrim ir 7166 gadījumi. Pretēji sabiedrībā valdošajai pārliecībai, ka HIV attiecas tikai uz intravenozo narkotiku lietotājiem, visbiežāk HIV infekcija tiek nodota heteroseksuālā ceļā (t.i. dzimumkontakta laikā starp sievieti un vīrieti). *