Publicitātes attēls


Pasaule var izskaust AIDS, ja kopienas ir tās vadībā, tāpēc šī gada Pasaules AIDS dienas tēma ir "Ļaujiet kopienām uzņemties vadību", un tā ir ne tikai kopienu sasniegumu atzīmēšana, bet arī aicinājums rīkoties, lai kopienām dotu iespēju uzņemties vadošo lomu un atbalstītu tās. HIV inficēto un HIV skarto personu kopienas un jauniešu līderi ir bijuši un joprojām ir būtiski HIV problēmas risināšanā. Tieši viņi nodrošina būtiskus profilakses, testēšanas un ārstēšanas atbalsta pakalpojumus, veido uzticēšanos, rada inovatīvus risinājumus, veicina veselībpratību, uzrauga politikas un programmu īstenošanu un prasa pakalpojumu sniedzēju atbildību, informēja Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa.

Kopš 1988. gada 1. decembra pasaulē ik gadu tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena, kuras laikā visā pasaulē norisinās izglītojoši pasākumi un akcijas. To mērķis ir informēt sabiedrību par HIV/AIDS izplatību un profilakses iespējām, kā arī pievērst uzmanību HIV/AIDS problēmas nopietnībai. Šai dienā tiek dalītas sarkanas lentītes – pasaulē atpazīta zīme, kas simbolizē sapratni, līdzcietību un morālu atbalstu katram, kurš sadzīvo ar HIV/AIDS.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas vairojas, iznīcinot asins šūnas, tādējādi novājinot imunitāti. HIV infekcijas beigu stadija ir AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms.

Inficēties ar HIV var tikai no inficētas personas bioloģiskajiem šķidrumiem (asinīm, izdalījumiem no dzimumorgāniem, mātes piena).


Ar HIV nevar inficēties:

• sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties, šķaudot vai klepojot;
• lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus – telefonu, datoru, dvieli u. c.;
• apmeklējot kopīgas tualetes, dušas, peldoties baseinā;
• braucot sabiedriskajā transportā;
• saskaroties ar sviedriem, asarām, siekalām, izdalījumiem no deguna, urīnu, izkārnījumiem, atvemtām masām, ja vien tie nesatur asinis;
• insektu un dzīvnieku (suņu, kaķu) kodumu vai skrāpējumu rezultātā.

Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta apmēram 300 cilvēkiem, ierindojot Latviju otrajā vietā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidū  jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Turklāt izpētīts, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par vienu trešdaļu lielāks. Tie ir cilvēki, kuri nezina savu HIV statusu. HIV specifiskā terapija tiek nodrošināta par valsts līdzekļiem. Kopš 1988. gada ir panākts ievērojams progress, un šodien trīs no četriem cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, ir par to informēti. Tomēr vēl ejams garš ceļš, lai sasniegtu cilvēkus, kuri nezina savu HIV statusu, un nodrošinātu viņu iesaisti kvalitatīvu aprūpes un profilakses pakalpojumu saņemšanā.

Ikviens var sevi pasargāt no HIV infekcijas, ievērojot piesardzību, tomēr, ja rodas aizdomas, ka cilvēks ir inficējies ar HIV, vienīgā iespēja to noskaidrot ir, veicot HIV testu.

Liepājas Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs aicina ikvienu liepājnieku bez maksas un anonīmi veikt HIV eksprestestu darbdienās no pulksten 8 līdz 17. Pieteikties testa veikšanai var pa tālruņiem 63456120, 26573627, rakstot uz e-pasta adresi atkaribucentrs@liepaja.lv vai ierodoties personīgi Flotes ielā 7, Liepājā. Šī testa laikā no pirksta tiek paņemtas asinis pārbaudei, kā arī sniegta gan pirmstesta, gan pēctesta konsultācija, kurā tiek izskaidroti ar HIV/AIDS saistītie jautājumi. HIV tests ir konfidenciāls, un rezultāti ir zināmi pēc 20 minūtēm.

Par to, kā notiek eksprestestēšana un kādēļ to ir svarīgi veikt ikvienam, iespējams noskatīties ŠEIT.


Plašāka informācija par testu veikšanas punktiem un to darba laikiem visā Latvijā atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.


Publicitātes attēls


Publicitātes attēls