Publicitātes attēls


Kopš 1982. gada katru gadu pasaulē un arī Latvijā 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Lai pievērstu uzmanību šai slimībai, Liepājas Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs Flotes ielā 7 no 18. līdz 25.martam ir atvērts katru dienu laikā no pulksten 8 līdz 20, un ikviens liepājnieks šeit var saņemt informatīvos materiālus par tuberkulozes profilaksi. Šaubu gadījumā par saslimšanu iespējams aizpildīt "Tuberkulozes simptomu aptaujas anketu", informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Kā informē Sociālā dienesta Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa, personām, kuras atrodas inficēšanās ar tuberkulozi riska grupā, un ikvienam, kurš rūpējas par savu veselību, Atkarību profilakses centrā iespējams anonīmi un bez maksas veikt HIV, B un C hepatītu un sifilisa eksprestestus un saņemt pirmstesta un pēctesta konsultācijas.

Tuberkuloze ir infekcijas slimība, ko izraisa baktērija. Tā galvenokārt skar plaušas, bet var veidoties arī citās ķermeņa daļās. Tuberkuloze izplatās pa gaisu, inficētai personai klepojot vai šķaudot. Ārstēšana ietver medikamentu kombināciju vairāku mēnešu garumā, un tā var būt veiksmīga, ja tiek agrīni uzsākta. Tomēr tuberkuloze joprojām ir nozīmīga globāla saslimšana, jo īpaši valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

Aptuveni trešā daļa pasaules iedzīvotāju ir inficēti ar tuberkulozes ierosinātāju – Mycobacterium tuberculosis, bet tikai neliela daļa (5-10%) no inficētajiem saslimst ar tuberkulozi. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka pasaulē ik gadu ar tuberkulozi saslimst vidēji 9 miljoni cilvēku. Latvijā saslimstība ar tuberkulozi joprojām ir viena no augstākajām Eiropas Savienības valstu vidū, ierindojoties ceturtajā vietā Eiropā pēc tuberkulozes izplatības. Saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju ir 16,9 gadījumi, un tas ir 317 saslimuši cilvēki. Latvijā ik gadu ar tuberkulozi nomirst 35 cilvēki, kas situācijā, kad ir pieejami pasaules līmeņa medikamenti, ir liels skaits.

Šobrīd papildu tuberkulozes izplatīšanās riskus Eiropā rada Krievijas Federācijas uzsāktais karš Ukrainā, kura dēļ uz Eiropas Savienības valstīm, t.sk. uz Latviju, ir devies liels Ukrainas iedzīvotāju skaits, jo tuberkulozes izplatības pieaugumu sekmē nelabvēlīgie sociāli ekonomiskie faktori kas īpaši vērojami dažādu globālu krīžu laikā.

Pozitīva ziņa ir tā, ka divas reizes samazinājusies saslimstība ar tuberkulozi bērniem, taču joprojām arī bērni un pusaudži ar tuberkulozi saslimst. Nemainīgi augsta saslimstība ir pieaugušo vidū, un visvairāk slimo cilvēki darbaspējas vecumā – no 30 līdz 59 gadiem, vidējais vecums – 48 gadi. 70 procenti no tuberkulozes pacientiem ir vīrieši.

Ar tuberkulozi saslimt var jebkurš, tomēr lielāks risks inficēties ir cilvēkiem, kuri smēķē, kuriem novājināta imūnsistēma un hroniskas saslimšanas, tostarp – HIV, kuri regulāri lieto alkoholu, kuri strādā vai uzturas ieslodzījuma vietās, patversmēs, sociālās aprūpes iestādēs, kuru dzīvesveidu raksturo nepilnvērtīgs uzturs un ilgstošs stress.

Lielākā nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai un veselīgam dzīvesveidam, jo cilvēka imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem. Savukārt saslimšanas gadījumā nepieciešams pēc iespējas ātrāk uzsākt ārstēšanu, kas palielina iespējas veiksmīgāk izveseļoties.

Par saslimšanu ar tuberkulozi var liecināt klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, neizskaidrojams svara zudums, pastiprināta svīšana naktīs. Retāk tuberkulozes saslimšanas gadījumā novērojams asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums, sāpes krūtīs.

Ja radušās aizdomas, ka notikusi saslimšana ar tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists (ftiziopneimonologs). Latvijā ir pieejamas bezmaksas plaušu speciālistu konsultācijas gadījumā, ja iedzīvotājam ir tuberkulozei raksturīgi simptomi. Liepājas Reģionālās slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību ambulatorā daļa pacientus pieņem Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centra telpās Aldaru ielā 20/24 katru darba dienu no pulksten 8 līdz pulksten 17. Pacienti tiek pieņemti pēc iepriekšēja pieraksta bez ģimenes ārsta vai citu speciālistu nosūtījuma (kontakttālruņi: 63425008, 29126279). Akūtos gadījumos iespējams ierasties un rindas kārtībā tikt apkalpotam arī bez iepriekšējas pieteikšanās.