Ceturtdien, 28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena, informējot sabiedrību par vīrushepatītiem un pastiprināti pievēršot uzmanību to profilaksei, kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai.

Šonedēļ Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrā Flotes ielā 7 no pulksten 8 līdz pat 20 iespējams saņemt konsultācijas un informatīvos materiālus par hepatītu profilaksi un ārstēšanu, kā arī pieteikties uz bezmaksas B un C vīrushepatītu eksprestestiem, informē Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa.

Pierakstīties uz eksprestestu veikšanu iespējams arī iepriekš, zvanot pa tālruņiem 63456120 vai 26573627 vai rakstot uz e-pastu atkaribucentrs@liepaja.lv.

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti mēdz dēvēt arī par “dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm. Aknas ir ļoti svarīgs orgāns cilvēka organismā, kas piedalās gremošanas procesā, attīra asinis un cīnās ar infekcijām. Aknu iekaisumu var izraisīt pārmērīga alkohola lietošana, toksīni, atsevišķi medikamenti vai arī dažas slimības (ģenētiskas, vielmaiņas vai autoimūnās saslimšanas, aptaukošanās). Tomēr visbiežāk hepatītu izraisa vīrusi. Vīrusu izraisītu hepatītu dēvē par vīrushepatītu. Vieni no visizplatītākajiem vīrushepatītiem ir B un C hepatīts.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka saslimšana ar vīrushepatītu vērtējama kā globāla problēma – ik gadu vairāk nekā vienu miljonu nāves gadījumus pasaulē ir izraisījusi B un C hepatīta infekcija. PVO arī aicina sasniegt līdz 2030. gadam uzstādītos mērķus: samazināt jaunu B un C hepatīta infekciju skaitu par 90 %; samazināt ar hepatītu saistīto nāves gadījumu skaitu no aknu cirozes un vēža par 65 %; nodrošināt, ka vismaz 90 % cilvēku ar B un C hepatīta vīrusu tiek diagnosticēti; vismaz 80 % no tiem, kuri zina savu diagnozi, saņem atbilstošu ārstēšanu.

Lai sasniegtu šos mērķus, īpaša uzmanība būtu jāvērš vakcinācijai pret B hepatītu, vertikālās transmisijas novēršanai (inficēšanās no mātes bērnam), profilaksei, testēšanas un ārstēšanas pieejamībai un pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšanai.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs šī gada Pasaules Hepatīta dienā aicina uzzināt vairāk par izplatītākajiem vīrushepatītiem un atcerēties par galvenajiem profilakses pasākumiem, ko ikviens var veikt, lai mazinātu risku inficēties – higiēnas ievērošanu, vakcināciju, drošiem dzimumkontaktiem, drošu un legālu medicīnas un skaistumkopšanas pakalpojumu izvēli un citiem.

Plašāka informācija par vīrushepatītiem: spkc.gov.lv/lv/citas-infekcijas-slimibas