Piektdien, 28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules hepatīta diena. Tās laikā sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti pievēršot uzmanību vīrushepatītu profilaksei, kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai. Šajā nedēļā Liepājas domes Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs Flotes ielā 7 būs atvērts ikvienam interesentam no pulksten 8.00 līdz pat pulksten 20.00.

Kā informē Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa, centrā šonedēļ iespējams pieteikties uz bezmaksas B un C vīrushepatītu eksprestestiem, kā arī saņemt informatīvos materiālus un konsultācijas par hepatītu profilaksi un ārstēšanu. Pierakstīties uz eksprestestu veikšanu iespējams arī iepriekš, zvanot pa tālruņiem 63456120 vai 26573627 un rakstot uz e-pastu atkaribucentrs@liepaja.lv.

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti mēdz dēvēt arī par "dzelteno kaiti", jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm. Aknas ir ļoti svarīgs orgāns cilvēka organismā, kas piedalās gremošanas procesā, attīra asinis un cīnās ar infekcijām. Aknu iekaisumu var izraisīt pārmērīga alkohola lietošana, toksīni, atsevišķi medikamenti vai arī dažas slimības (ģenētiskas, vielmaiņas vai autoimūnās saslimšanas, aptaukošanās). Tomēr visbiežāk hepatītu izraisa vīrusi. Vīrusu izraisītu hepatītu dēvē par vīrushepatītu. Vieni no visizplatītākajiem vīrushepatītiem ir B un C hepatīts.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka saslimšana ar vīrushepatītu vērtējama kā globāla problēma – ik gadu vairāk nekā vienu miljonu nāves gadījumus pasaulē ir izraisījusi B un C hepatīta infekcija. PVO arī aicina sasniegt līdz 2030. gadam uzstādītos mērķus: samazināt jaunu B un C hepatīta infekciju skaitu par 90 %; samazināt ar hepatītu saistīto nāves gadījumu skaitu no aknu cirozes un vēža par 65 %; nodrošināt, ka vismaz  90 % cilvēku ar B un C hepatīta vīrusu tiek diagnosticēti; vismaz 80 % no tiem, kuri zina savu diagnozi, saņem atbilstošu ārstēšanu.

Lai sasniegtu šos mērķus, īpaša uzmanība būtu jāvērš tādiem pasākumiem kā vakcinācija pret B hepatītu, vertikālās transmisijas novēršana (inficēšanās no mātes bērnam), profilakse, testēšanas un ārstēšanas pieejamība arī riska uzvedības populācijas vidū un pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšana.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs šī gada Pasaules hepatīta dienā aicina uzzināt vairāk par izplatītākajiem vīrushepatītiem un atcerēties par galvenajiem profilakses pasākumiem, ko ikviens var veikt, lai mazinātu risku inficēties – higiēnas ievērošana, vakcinācija, droši dzimumkontakti, drošu un legālu medicīnas un skaistumkopšanas pakalpojumu izvēle u.c.

Daži nozīmīgi fakti par B un C hepatītu:
– Lai gan kopumā Latvijā jaunatklāto B un C hepatīta gadījumu skaits samazinās, tas joprojām ir ievērojami augstāks nekā citās ES/EEZ valstīs.
– Visbiežāk B un C hepatīts Latvijā tiek atklāts hroniskā stadijā.
– B un C hepatīta ārstēšana Latvijā ir valsts apmaksāta.
– Veiksmīgākai slimības ārstēšanai un izplatības mazināšanai ļoti nozīmīga ir agrīna diagnostika.  
 
Pieejamie informatīvie materiāli par hepatītiem:
Infografika par A, B un C hepatītu
Informatīvs materiāls par A hepatītu
Informatīvs materiāls par B hepatītu
Informatīvs materiāls par C hepatītu
Informatīvs materiāls par HIV, B, C hepatītu un STI
Informatīvs materiāls par HIV, B un C hepatīta profilaksi operatīvo dienestu darbiniekiem.

Plašāka informācija par vīrushepatītiem ŠEIT.