"Stats" grupas uzņēmums SIA "EB Liepāja" turpina attīstīt nenoņemamo veidņu paneļu jeb tā saukto VST sistēmu ražotni Karostas industriālajā parkā, Zemgales ielā 11. Pērn septembra sākumā SIA "EB Liepāja" noslēgusi līgumu ar būvuzņēmumu "UPTK" par ražotnes būvniecību.

Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja projekta attīstītājs Māris Pētersons, plānots, ka "durt lāpstu zemē" un uzsākt būvdarbus varēs maijā. Līdz tam vēl jāsaskaņo būvprojekts "Ražošanas ēkas jaunbūve un divu ēku pārbūve Zemgales ielā 11, Liepājā", kuram


"pēdējās līnijas" šobrīd tiek vilktas arhitekta Gundara Vīksnas birojā.

"Arhitekta G.Vīksnas birojā" pirms gada jau tika izstrādāts ražotnes būvprojekts minimālā sastāvā, saskaņā ar pilsētas apbūves noteikumiem jaunajos ražošanas korpusos integrējot vēsturisko Zemgales ielas apbūvi. Līdz ar to vēsturisko Karostas sarkano ķieģeļu ēku fasādes tiks saglabātas, piebūvējot klāt jaunus apjomus – ražotnes ēku.  


Ražotni plānots nodot ekspluatācijā līdz 2022. gada beigām. Kopējās investīcijas tās attīstīšanai ir 3,34 miljoni eiro (bez PVN). Plānotā ražotnes platība ir vairāk nekā 5000 kvadrātmetru, un tajā tiks izveidotas 37 jaunas darba vietas.


Projekts "Ražošanas ēkas izveide Kurzemes reģionā, Liepājā" tiek īstenots ar  Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu.


Kā pastāstīja Pētersons, Austrijas kompānijas "VST Group" nenoņemamo veidņu paneļus jeb VST sistēmas līdz šim ražoja Slovākijā, un Latvijā tās tikai izmantoja celtniecībā. Kopš 2011. gada "VST Group" oficiālais pārstāvi Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā, Polijā un Baltijā ir SIA "Easy Building", kurš tagad ir viens no "Stats" grupas uzņēmumiem. Lai iepirktu un uzstādītu iekārtas, kā arī uzsāktu VST sistēmu ražošanu Liepājā, izveidots vēl viens "Stats" grupas uzņēmums – "VST Latvia", kura 100% īpašniece ir SIA "Easy Building".


Kā skaidroja projekta attīstītājs, tad


būvkonstrukcijām, ko ražos "VST Latvia", piemīt betona un koka labāko īpašību apvienojums

– izcila ugunsdrošība, skaņas izolācija un energoefektivitāte.


"Tās nodrošina arī ātrākus būvniecības tempus un zemāku pašizmaksu. Aptuveni 60 – 70% no ēku būvniecībai nepieciešamajām nesošajām konstrukcijām būs iespējams saražot rūpnīcā – vidē, ko neietekmēs laikapstākļi," portālam irliepaja.lv skaidroja Māris Pētersons.


Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvalde jau 2017. gadā pēc SIA "Easy Building" lūguma rezervēja nekustamos īpašumus Zemgales ielā 11, Zemgales ielā 13 un Virssardzes iela 8 ražotnes būvniecībai. 2018. gada janvārī Liepājas SEZ pārvalde un SIA "Easy Building" noslēdza līgumu, ar kuru tika rezervētas nekustamā īpašuma Zemgales iela 11 (adrese pēc nekustamo īpašumu apvienošanas) nomas un apbūves tiesības. 2019. gada pavasarī SEZ valde pēc "Easy Building" lūguma noslēdza līgumu ar nekustamā īpašuma attīstītāju SIA "EB Liepāja" par apbūves tiesību piešķiršanu uz 50 gadiem.