Universālais projekts izglītības iestādei Liedaga ielā 6, ja izdosies to aizstāvēt un piesaistīt ES finansējumu, būs pirmais gadījums, kad pašvaldība būs uzbūvējusi kaut ko jaunu, lai to iznomātu privātam komersantam, portālam irliepaja.lv apstiprināja domes Attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Ābols.


Interesi izrādīja komersants
Šāds projekts radies vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem ir pašvaldības uzstādījums – nepalaist garām un "paņemt" visu Liepājai pienākošos ES finansējumu.


Otrs, ka politiķi ir apstiprinājuši Liepājas attīstības pamatnostādnes, kurās norādīts, ka ir nepieciešami jauni bērnudārzi, jo ir gara rinda uz vietu pirmsskolas izglītības iestādē, un Liedaga ielas 6 projekts varētu tikt izmantots arī kā privātais bērnudārzs. Trešais iemesls jeb, kā sacīja Ābols, "būtisks pamats, lai vispār sāktu virzīt projektu", ir konkrēta komersanta apliecināta interese nomāt ēku.


"Tikai tad mēs varam iet uz domes sēdi ar šādu projektu. Pretējā gadījumā tā būtu tāda zīlēšana kafijas biezumos."


Komersants ir oficiāli vērsies pie pašvaldības ar vēstuli, apliecināja Ābols.


Kas ir šis interesents – uzņēmējs Oskars Mors, kurš jau iepriekš ir izteicis vēlmi kaut ko attīstīt šajā vietā, vai kāds cits, to Attīstības pārvaldes vadītājs neatklāja.

Taču viņa atbilde uz jautājumu, vai šāda projekta virzīšana tāpēc, ka kāds izrādījis interesi, nenozīmē būvēt vienam konkrētam komersantam, bija noliedzoša.


SIA "Arhitektu birojs MG Arhitekti" izstrādātā būvprojekta skice.


"Uz ēkas nomu būs konkurss, un ļoti iespējams, ka pieteiksies viens, bet var būt tāda situācija, ka nepietiekties neviens, bet var arī pieteikties septiņi pretendenti – tad būs cīnīšanās par augstāko nomas maksu, jebkurā gadījumā tā nebūs zem tirgus cenas," skaidroja Ābols.


Visticamāk, ar šo konkursu nodarbosies pašvaldības Nekustamā īpašuma pārvalde, atzina Ābols.


Universāls projekts ar vairākām iespējām
Būvprojekts iecerēts pietiekami universāls, lai to viegli var transformēt un piemērot, piemēram, sākumskolas vai kādas citas pilsētai svarīgas sabiedriskas būves vajadzībām, ja uz jaunbūvi nepieteiktos neviens, arī interesi izrādījušais komersants, kurš būtu gatavs tajā atvērt tieši pirmsskolas iestādi.


"Būvē ir radīti visi tie nosacījumi, kas attiecas uz sanitārajiem mezgliem, ventilāciju un citām prasībām pie attiecīgā cilvēku skaita," skaidroja Ābols.


Pašlaik plānotas telpas četrām grupām pirmajā stāvā un četrām – otrajā, rēķinot, ka katrā grupā būs vidēji 18 bērni.


Kopā šī iestāde varēs uzņemt 138 audzēkņus, kas pēc pašvaldības aplēsēm atbilst optimāla lieluma pirmsskolas izglītības iestādei.


Ēkas pirmā stāva plāns.


Grupas izvietotas gar malu, vidū atstājot vietu koplietošanas telpām. Interesantu risinājumu arhitekti piedāvā ar transformējamām kāpnēm, kas pēc vajadzības ved uz otro stāvu vai arī, tās sabīdot, atbrīvo vietu nelielai zālei, pastāstīja Attīstības pārvaldes Projektu ieviešanas nodaļas vadošā projektu vadītāja Kristīne Lukošjus.


Pašlaik SIA "Arhitektu birojs MG Arhitekti" ir izstrādājuši būvprojektu minimālā sastāvā, ko šodien Attīstības pārvalde plāno iesniegt ERAF naudas dalītājai CFLA (Centrālā finanšu un līgumu aģentūra). Projekta pilns nosaukums ir "Degradēto teritoriju revitalizācija un uzņēmējdarbības pamatinfrastruktūras izveide kūrorta zonā, Liepājā, 3. kārta", un tajā ietilpst arī Liedaga ielas daļas pārbūve.


"Viņi noteikti pieprasīs uzrādīt pilnu būvprojektu, tas nav noraidošais faktors, bet, kamēr nebūs pilnā sastāvā, izvērtēšanas process nevarēs beigties," skaidro Lukošjus.


Ņemot vērā būvprojekta izstrādes ilgumu un izvērtēšanu CFLA, kas ilgst vismaz trīs mēnešus, skaidrs, ka līdz reālai būvniecībai būs jāgaida vismaz pusgads.


Ēkas 2.stāva plāns.


Uzziņa
Liepājā šobrīd ir 21 pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde un trīs privātās pirmsskolas izglītības iestādes (kopā vieta ir 3452 bērniem, un visas vietas ir aizpildītas). Pēdējā apkopotā informācija par bērniem rindās ir par 2019. gada septembri, kad rindā bija 1848 bērni – tie ir visi bērni, kas reģistrēti uzreiz pēc dzimšanas. Reālā vajadzība būtu pēc aptuveni 550 – 600 vietām, un visvairāk vietu trūkst tieši trīs un četrus gadus veciem mazuļiem.


Liepājā ir arī divas pašvaldības finansētās rotaļu grupas pirmsskolas bērniem 2. Mūzikas skolā Karostā un pirmsskolas izglītības iestādē "Liepiņa", pašvaldības līdzfinansēts aukļu dienests, 12 Liepājas pašvaldības vispārējās izglītības iestādes un divas privātās izglītības iestādes, augstāko izglītību var iegūt deviņās izglītības iestādēs, ir trīs  profesionālās izglītības iestādes: PIKC LVT, PIKC LMMDV, Jūrniecības koledža un plašas interešu izglītības iespējas.


(Avots: Liepājas dome)