Piektdien, 13.novembrī Liepājā, Salmu ielā 53, piedaloties Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas, Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta pārstāvjiem un ēkas būvniekiem tika ielikts pamatakmens dzīvojamai mājai, kas paredzēta astoņiem bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, kuri no Liepājas Bērnunama pārcelsies uz dzīvi šajā mājā 2021.gada rudenī, informē Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Pasākumu atklāja Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska, uzsverot, ka šī ēka nav vienkārša būve, bet arī cerība, ka Latvijā un Liepājā nākotnē visiem bērniem būs savas mājas, arī tiem, kuri vēl šobrīd dzīvo institūcijās. Linda Krasovska novēlēja ēkai ilgu mūžu, bet bērniem, kuri šeit dzīvos – laimīgu bērnību pēc iespējas ģimeniskākā vidē, bērnu smieklus un rosību daudzu gadu garumā.     

"Jebkurš mazais liepājnieks ir pelnījis dzīvot laimīgu dzīvi un tiesības uzaugt savās mājās ģimeniskā vidē, arī tad, ja ir palicis bez vecāku gādības, tādēļ Liepājas pilsētas pašvaldība, rūpēs par bērniem ar Eiropas Savienības līdzfinansētu projektu un procesu palīdzību dod iespēju bērniem no institucionālās aprūpes pārcelties uz jaunām mājām, lai dzīvotu pilnvērtīgāku dzīvi ģimeniskā vidē", teikts vēstījumā nākamajām paaudzēm, kuru parakstīja Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska, būvnieku pārstāvis Uldis Valdmanis un projekta "Sociālo pakalpojumi infrastruktūras izveide DI plāna realizēšanai" vadītāji. Kapsulā, kuru iemūrēja mājas pamatos, tika pievienots arī šodienas laikraksts " Kurzemes vārds", pašvaldības izdevums" Katram liepājniekam" un simboliska rotaļlieta – plīša lācītis no vēl esošā Liepājas Bērnunama.

SIA "Būvkompānija MBR" pārstāvis un būvdarbu vadītājs Uldis Valdmanis pateicās profesionālajai projekta vadības komandai, solot māju nodot plānotajā termiņā līdz nākamās vasaras beigām. Savukārt projekta vadītāja, Domes Attīstības pārvaldes projektu ieviešanas nodaļas projektu vadītāja Anna Rokjāne novēlēja celtniekiem šo objektu būvēt ar īpašu mīlestību, domāt par tās nākamajiem iemītniekiem – mazajiem liepājniekiem.

Dzīvojamā mājā bērni dzīvos kopā ar atbalsta personālu, kurš iespējami ģimeniskos apstākļos pildīs vecāku funkcijas un sniegs bērniem ikdienā nepieciešamo atbalstu.

Jaunā būve būs tā saucamā "pasīvā ēka" ar zemām uzturēšanas izmaksām, kas ļaus nodrošināt bērniem veselīgu klimatu. Galvenā atšķirība no parastas ēkas ir tās augstā siltumizolācijas un gaisa necaurlaidības pakāpe, kas ļauj būtiski samazināt siltuma zudumus. Vienlaikus ēka ir projektēta tā, lai tās nepārkarstu un mājā visa gada garumā valdītu komfortabls iekštelpu klimats. Plānota arī pagalma labiekārtošana ar āra terasi un saimniecības telpas.

Dzīvojamās mājas celtniecība bērniem tiek īstenota Eiropas Savienības finansētā deinstitucionalizācijas (DI)  projekta ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu.

Ēku plānots pabeigt līdz 2021.gada septembrim, savukārt līdz 2022.gadam Liepājā DI projekta ietvaros plānots izveidot vēl divas vietas dzīvošanai ārpus institūcijām ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem un cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.