23. februārī pirmajā instancē – Kurzemes rajona tiesā – tiesnese Anita Eglija skatīs krimināllietu, kurā atbildētājs ir SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētājs Guntis Šalts. Viņš saukts pie atbildības pēc Krimināllikuma 177. panta pirmās daļas par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu.


Pēc portāla irliepaja.lv rīcībā esošās informācijas šai lietai ir tieša saistība ar  jau pērn portālā irliepaja.lv vēstīto, ka pagājušā gada pavasarī Liepājā bija ieradušies Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki. Toreiz SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" (LNA) vadītājs Artis Rimma tā brīža domes priekšsēdētājam Jānim Vilnītim bija teicis, ka KNAB amatpersonas ieradušās saistībā ar izmeklēšanu, kas uzsākta pēc SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētāja Gunta Šalta iesnieguma KNAB.


Šonedēļ KNAB portālam irliepaja.lv apliecina, ka iestādes lietvedībā ir bijis kriminālprocess, kurā iesaistīta Liepājas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrība, tātad LNA. Šis kriminālprocess rezultējies ar sekmīgi veiktu KNAB pirmstiesas izmeklēšanu, un šobrīd atrodas Kurzemes rajona tiesā iztiesāšanas stadijā.


Savukārt Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra (NNVIDIP) vēsta, ka šīs iestādes prokurors 2021. gada 29. oktobrī saucis pie kriminālatbildības personu (pēc irliepaja.lv rīcībā esošās informācijas runa ir par Šaltu) par noziedzīga nodarījuma, kas paredzēts Krimināllikuma 177. panta pirmajā daļā, izdarīšanu.

Saskaņā ar pirmstiesas procesā iegūtajiem pierādījumiem un apsūdzībā norādīto, persona laika periodā no 2018. gada jūlija līdz 2019. gada maijam, būdams kādas SIA valdes priekšsēdētājs, būvdarbu dokumentācijā apzināti norādīja būvdarbus, kas no šīs SIA puses netika izpildīti. Personas darbību rezultātā no būvdarbu pasūtītāja – pašvaldības SIA –  tika izkrāpti naudas līdzekļi 12 032,45 eiro apmērā. Izmeklēšanas laikā vienlaikus tika noskaidrots, ka noziedzīgais nodarījums izdarīts juridiskas personas interesēs un labā.


Krimināllikuma 177. panta pirmajā daļā par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu, fiziskai personai paredzēts sods – brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods –, savukārt juridiskai personai, ja noziedzīgs nodarījums izdarīts tās interesēs vai labā, var piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekļus – likvidāciju, tiesību ierobežošanu, mantas konfiskāciju vai naudas piedziņu.


Portāls irliepaja.lv jau vēstīja, ka Šalta vadītais uzņēmums "Ekovalis Latvija" uzvarēja virknē LNA izsludināto iepirkumu par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovāciju. Taču piecos gadījumos LNA līgumus lauza, jo "Ekovalis Latvija" nespēja iekļauties noteiktajos būvdarbu termiņos. Neilgi pēc tam Liepājā un SIA "LNA" ieradās KNAB.


Portāls irliepaja.lv jau rakstīja, ka pērn Kurzemes rajona tiesā tika sākta skatīt vēl viena krimināllieta pret Šaltu, kurā viņš apsūdzēts pēc Krimināllikuma 99. panta 2. daļas "Par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums dabas videi, cilvēku veselībai, mantiskajām vai saimnieciskajām interesēm". Arī šo lietu tiesnesis Renars Jūrmalis paredzējis turpināt skatīt februārī.