Pirmdien, 6.martā, Kurzemes rajona tiesas tiesnesis Renars Jūrmalis nolasīja spriedumu lietā nr. 12509000319, kurā pēc Krimināllikuma 99. panta 2.daļas "Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana, ja ar to radīts būtisks kaitējums" apsūdzēts likvidētās SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētājs Guntis Šalts.


Tiesa Gunti Šaltu atzina par vainīgu un piesprieda sodu 150 minimālo mēnešalgu apmērā, kas atbilst 93 000 eiro (likums noteicis, ka soda nauda par šādu nodarījumu var būt no desmit līdz diviem tūkstošiem minimālo mēnešalgu apmērā – irliepaja.lv).


Tāpat tiesa nolēma par nodarīto kaitējumu videi piedzīt no Šalta par labu valstij kaitējuma kompensāciju 676 875,30 eiro (dabas resursu nodoklis desmitkāršā apmērā), vēršot piedziņu uz apsūdzētā mantu.


Desmit dienu laikā Šaltam ir tiesības pieprasīt pilno spriedumu, pēc kura saņemšanas desmit dienu laikā pirmās instances spriedumu var pārsūdzēt augstākā instancē.


Spriedumu noklausījās arī SIA "Horizonts 2" (klātienē) un Balvu pašvaldības (attālināti) pārstāvji, kuri arī vēlējās piedzīt no apsūdzētā kompensāciju. Taču šajā lietas daļā tiesas atzinums bija, ka nepietiek pierādījumu, lai Šaltu apsūdzētu.


SIA "Horizonts 2" pārstāvis Arturs Auziņš žurnālistiem atzina, ka visdrīzāk spriedumu nepārsūdzēs, ja reiz tiesa uzskata, ka pret Šaltu nav pietiekami pierādījumu. Savukārt Balvu pašvaldības pārstāve Iveta Kokoreviča portālam irliepaja.lv sacīja, ka vēlas saņemt spriedumu rakstiskā veidā, lai ar to varētu rūpīgi iepazīties, un pēc tam arī lemšot, ko darīt tālāk.


Irliepaja.lv iepriekš jau vēstīja, ka no SIA "Horizonts 2" apsūdzētais nomāja teritoriju, kur bija turējis tādus pašus bīstamos atkritumus (naftalīns), kādi bija konstatēti Balvu pašvaldības teritorijā un kādus SIA "Ekovalis Latvija" līdzīgā apjomā izveda no SIA "Lielupes industriālais parks" teritorijas, nenorādot, kur tie palikuši. Gan Balvu pašvaldība, gan SIA "Horizonts 2" bīstamos atkritumus bija spiesti utilizēt par saviem līdzekļiem, un Balvu novada domei tas izmaksāja gandrīz 9,5 tūkstoši, bet SIA "Horizonts 2" – 6000 eiro, ko cietušie vēlējās piedzīt no apsūdzētā.


Apsūdzētais Guntis Šalts pēc sprieduma nolasīšanas žurnālistiem, tāpat kā savā pēdējā vārdā 28.februārī, atzina, ka vainu neatzīst un noteikti izmantos iespēju pieprasīt pilnu spriedumu, kuru pēc saņemšanas pārsūdzēs augstākā instancē.


Prokurors Roberts Stivriņš, kurš sprieduma nolasīšanas laikā atradās citā tiesas sēdē, portālam irliepaja.lv atzina, ka pagaidām, kamēr nav iepazinies ar spriedumu pilnībā, vēl nevar pateikt, vai prokuratūra ar šo spriedumu ir mierā un to nepārsūdzēs:


"Man ir jāredz, vai apsūdzēto atzina par vainīgu pilnīgi vai kādā apsūdzības daļā, vai piespriestais sods ir tāds, kā prasīju, vai citādāks."


Kā jau ziņots, apsūdzības uzturētāja prasība bija piespriest apsūdzētajam gadu ilgu cietumsodu un par nodarīto kaitējumu videi piedzīt no viņa par labu valstij Valsts vides dienesta aprēķināto un Valsts Ieņēmu dienesta uzturēto kaitējuma kompensāciju – 676 875,30 eiro (dabas resursu nodoklis desmitkāršā apmērā).


Portāls irliepaja.lv iepriekš vēstīja, ka lieta tiesai tika nosūtīta 2020.gada 30.decembrī un sākta skatīt 2021.gada 19.maijā. Kopumā notikušas 13 tiesas sēdes.


Nolēmums nav stājies spēkā un neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.