Trešdien, 30. martā, tiesnesis Renars Jūrmalis Kurzemes rajona tiesā turpināja skatīt 2019. gadā iesākto un vairākkārt pārtraukto krimināllietu, kurā apsūdzēts uzņēmējs, SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētājs Guntis Šalts.


Šajā lietā Šalts apsūdzēts pēc Krimināllikuma 99. panta "Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana". Apsūdzība celta pēc 99. panta otrā daļas par "atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums dabas videi, cilvēku veselībai, mantiskajām vai saimnieciskajām interesēm".


Sods par šādu noziegumu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods.

Trešdien tiesā bija ieradies gan apsūdzētais, gan viņa advokāts Ēriks Štālbergs. "Covid-19" infekcijas dēļ nepiedalījās Jēkabs Leiškalns, viens no Štālberga uzaicinātajiem lieciniekiem, taču ieradies bija SIA "Rīgas ūdens" Bioloģiskās attīrīšanas stacijas "Daugavgrīva" vadītājs Māris Zviedris, kuru tiesa arī uzklausīja. Zviedris liecināja par kādreizējo sadarbību ar SIA "Ekovalis Latvija", kas, šķiet, bijusi 2016. gadā, kad Šalta vadītais uzņēmums organizējis šķidro bīstamo atkritumu izvešanu no AS "Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolar"" uz "Daugavgrīvu". Kā zināms, atsaucoties uz Valsts vides dienesta (VVD) sniegto informāciju par administratīvās lietas uzsākšanu,


publiski izskanēja, ka rūpnīcas notekūdeņi nav nonākuši galapunktā, bet izlieti grāvjos gar ceļmalām Zemgalē,

un to darījis automašīnas, kuru izmantoja "Ekovalis Latvija", šoferis. Toreiz Šalts apgalvoja, ka auto piederējis apakšuzņēmumam, un arī VVD atzinums bija, ka par vides piesārņojumu atbildīga rūpnīca "Biolars", tāpēc, ka, neatbilstoši apsaimniekojot tās radītos atkritumus, radīts kaitējums videi.

Tieši par šo epizodi gari un plaši liecināja Zviedris. Pēc viņa sacītā toreiz kaut kādu iemeslu dēļ "Biolars" nav varējis nodot piesārņotos notekūdeņus AS "Olaines siltums un ūdens", ar kuru sadarbojies līdz tam, tāpēc meklējis alternatīvu. "Daugavgrīva" piekritusi pārbaudīt, cik piesārņoti ir ūdeņi un vai stacija var tos pieņemt. Tā kā bioloģiskās attīrīšanas process ilgst gandrīz mēnesi, laikā, kamēr eksperimentālā partija pārbaudīta, "Biolars" atradis citu, lētāku risinājumu. Līdz ar to rēķins par eksperimentālās partijas attīrīšanu samaksāts, un sadarbība ar "Daugavgrīvu" beigusies.

Notekūdeņu piegādi nodrošinājusi SIA "Ekovalis Latvija", kas pārvadāšanai iznomājusi auto no citas firmas – 2020. gadā likvidētās SIA "Go Solution". Kopumā apmēram divu mēnešu laikā "Daugavgrīva" no SIA "Ekovalis Latvija" pieņēmusi mazliet vairāk par 1000 m3 piesārņoto notekūdeņu, taču līgums slēgts nevis ar "Ekovalis Latvija", kas pēc Zviedra teiktā bijis maksātājs, bet ar "Go Solution", kas nodrošināja transportlīdzekli.

Pēc Zviedra iztaujāšanas tiesnesis Jūrmalis nolasīja VVD lēmumu, ka konkrētajā epizodē ar "Biolar" notekūdeņiem dienests nolēmis izbeigt pret "Ekovalis Latvija" sākto administratīvo lietvedību.

Savukārt prokurors Roberts Stivriņš, skaidrojot pret SIA "Ekovalis Latvija" izvirzītās apsūdzības būtību, portālam irliepaja.lv sacīja, ka "ir savākti atkritumi, bet nav zināms, kur viņi nokļūst".


Kā norādīja prokurors, senā epizode ar "Biolar" notekūdeņiem ir tikai "viena maziņa apsūdzības daļa", jo "atkritumi ņemti no ļoti daudziem, ap divdesmit uzņēmumiem". Arī Valsts vides dienests portālam irliepaja.lv apliecināja, ka "no VVD puses apsūdzības nav atsauktas".

Tiesas sēdē klāt bija arī Liepājas uzņēmuma SIA "Horizonts 2" pārstāvis Arturs Auziņš. Kā atzina Auziņš,


"cienījamais apsūdzētā kungs uz viņam iznomāto teritoriju atveda un izgāza atkritumus, kas pēc tam izrādījās bīstamas vielas,

piemēram, naftalīns, ko nemaz nedrīkst tā vienkārši pārvadāt un izgāzt".


Šalts no SIA "Horizonts 2" nomājis telpas un palūdzis, lai atļauj blakus teritorijā uz laiku novietot dažas beramkravas, kas izrādījušās bīstamas vielas. Turklāt tās drīz vien sākušas smirdēt un apkārtējie sūdzējušies. Ieradies Valsts vides dienests un uzsācis pārbaudi, bet Šalts atbildējis, ka viņš neko nezina un atkritumi nav viņa. "Horizonts 2" vienu kravu utilizējis, bet otra, kas neesot tik bīstama, tomēr arī ir ķīmiski atkritumi, stāvot vēl tagad. "Tagad meklējam, kur to nodot". Uz šo brīdi nomnieks uzņēmumam esot radījis zaudējumus 6000 eiro apmērā.


Nākamā tiesas sēde ar liecinieku iztaujāšanu paredzēta 13. aprīlī. Pēc aizstāvības lūguma liecināt uzaicināts SIA "Liepājas enerģija" valdes priekšsēdētājs Jānis Jansons un citi liecinieki.


Uzziņa
Saskaņā ar "Lursoft" datiem, SIA "Ekovalis Latvija" pamatdarbības veids ir rūpnieciskā un ekoloģiskā tīrīšana, bīstamo atkritumu savākšana un izvešana, kā arī tas nodarbojas ar būvniecības un apdares darbu pakalpojumu sniegšanu. SIA "Ekovalis Latvija" kapitāldaļu turētājs ir Lietuvā reģistrētais "Ekovalis UAB", savukārt uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Lietuvas pilsonis Jonas Poliakas.


Pārskatu par 2019. gadu SIA "Ekovalis Latvija" nav iesniedzis. 2018.gadā tas apgrozījis 1,95 miljonus eiro un nopelnījis 259,85 tūkstošus eiro.


Saskaņā ar VID datiem šā gada martā stājies spēkā lēmums par uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanu. No šā gada 23. marta tam aizliegts veikt darījumus. Uz 25. martu "Ekovalis Latvija" nodokļu parāds bija 22 696,95 eiro, tāpat arī "Lursoft" datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka uzņēmumam reģistrēti vairāk nekā 20 kavētie maksājumi kopumā par nepilniem 20 tūkstošiem eiro.