Kurzemes apgabaltiesas tiesnese Ināra Rozīte otrdien, 2.janvārī, nolasīja saīsināto lēmumu apelācijas lietā par rajona tiesas lēmumu attaisnot uzņēmēju, SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētāju Gunti Šaltu, kuram bija celta apsūdzība pēc Krimināllikuma 177. panta pirmās daļas – par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu. Cietusī puse šajā lietā bija SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" (LNA).


Tiesnese Ināra Rozīte paziņoja tiesas lēmumu – atstāt negrozītu pirmās instances tiesas spriedumu, ar kuru Šalts tika attaisnots.

Lietu apelācijas instance saņēma 2022.gada 21.oktobrī. Piecas reizes dažādu iemeslu dēļ atliktā tiesas sēde beidzot notika pērn 20.decembrī.

"LNA" valdes priekšsēdētājs Artis Rimma portālam irliepaja.lv atzina, ka "šobrīd neko komentēt nevaram, jo pagaidām nezinām lēmuma motivējošo daļu".

Līdzīgi portālam atbildēja arī Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras (NNVIDIP) prokurors Kaspars Čīma, sakot, ka šobrīd zināms vienīgi fakts, ka apelācijas instance atstājusi negrozītu pirmās instances tiesas spriedumu. Kā norādīja Čīma, tikai pēc iepazīšanās ar pilnu spriedumu prokuratūra varēs pieņemt lēmumu, iesniegt kasācijas protestu vai ne.

Pilns apelācijas instances spriedums būs pieejams pēc 16.janvāra, portāls uzzināja tiesā.

Jau vēstīts, ka pirmās instances spriedumu Šaltam (prokurors sākotnējo apsūdzību grozīja pēc tam, kad kļuva zināms par SIA "Ekovalis Latvija" likvidāciju, uzturot spēkā tikai to daļu, kas attiecās uz Šaltu, bet ne uzņēmumu) bija pārsūdzējuši un lūguši taisīt jaunu nolēmumu gan Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras (NNVIDIP) prokurors Kaspars Čīma, gan "LNA" advokāts Didzis Vilemsons, norādot, ka pirmā instance nav objektīvi un vispusīgi izvērtējusi pierādījumus, tendenciozi piešķirot lielāku uzticamību aizstāvības argumentiem.

Lieta tika ierosināta pēc tam, kad Šalta vadītais uzņēmums "Ekovalis Latvija" 2021.gadā uzvarēja virknē "LNA" izsludināto iepirkumu par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovāciju, taču piecos gadījumos "LNA" līgumus lauza, jo "Ekovalis Latvija" nespēja iekļauties noteiktajos būvdarbu termiņos.

Neilgi pēc tam, atsaucoties Šalta iesniegumam, namu apsaimniekošanas uzņēmumā ieradās KNAB izmeklētāji, kuri pēc tam lietu nodeva NNVIDIP, kas izvirzīja apsūdzību Guntim Šaltam.

Kurzemes rajona tiesa lietu saņēma 2021.gada decembrī un sāka skatīt 2022.gada janvārī. Tiesnese Anita Eglija lēmumu attaisnot pret Šaltu celtās apsūdzības pamatoja tā, ka no prokurora celtās apsūdzības tiesa nevar konstatēt Gunta Šalta krāpšanas darbības pret LNA. Kā norādīja pirmās instances tiesnese – "varbūt, ja lieta būtu rūpīgāk izmeklēta, būtu citādāka apsūdzība un būtu citādāks spriedums".