Uzņēmējs Ģirts Cēlājs. Foto no Facebook.com.


Trešdien, 31.janvārī, Kurzemes apgabaltiesas tiesnese Aija Āva slēgtā tiesas sēdē paziņoja tiesas nolēmumu apelācijas sūdzībā par pirmās instances spriedumu krimināllietā, kurā par izspiešanu un piesavināšanos lielā apmērā no kādas Šveices kompānijas bija apsūdzēts uzņēmējs Ģirts Cēlājs.


Tiesa pirmās instances spriedumu atstāja negrozītu, portāls irliepaja.lv uzzināja tiesā.


Pilns nolēmuma izklāsts būs pieejams 14.februārī (termiņu iespējams arī pagarināt), un pēc tam to vēl iespējams pārsūdzēt Augstākajā tiesā.


Portāls irliepaja.lv jau vēstīja, ka pērn 10.janvārī Kurzemes rajona tiesa pasludināja saīsināto spriedumu krimināllietā, ar kuru Ģirts Cēlājs atzīts par vainīgu noziedzīgo nodarījumu izdarīšanā pēc Krimināllikuma 179.panta trešās daļas un 183.panta pirmās daļas un sodīts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem.

No Ģirta Cēlāja par labu cietušajam piedzīta kaitējuma kompensācija 140 742,59 eiro apmērā, kaitējuma kompensāciju pārējā daļā 46 924,62 eiro apmērā tiesa nenoteica.


Pērn 12.maijā Kurzemes apgabaltiesa tiesa saņēma apelācijas sūdzību par pirmās instances spriedumu, ko tiesnese Aija Āva izskatīja slēgta tiesas sēdē 30.janvārī, dienu vēlāk nolasot saīsināto nolēmumu, ar kuru pirmās instances spriedums atstāts negrozīts.

Apsūdzībai un lietas izskatīšanai ir sena vēsture – pirmajā instancē 2020.gadā to  sāka skatīt Kurzemes rajona tiesas tiesnesis Renars Jūrmalis, bet spriedumu pasludināja tiesnesis Madars Plepis.

Kā jau iepriekš vēstīts, ka krimināllieta Nr. 11817005418 Kurzemes rajona tiesā tika saņemta 2020.gada jūlijā. Kopš tā laika līdz 2023.gada 10.janvārim kopā bija nozīmētas 22 sēdes, lielākā daļa no kurām noņemtas, atliktas vai noteikts pārtraukums. Lietas izskatīšanas laikā 2021. un 2022.gadā tiesnesis divreiz pieņēmis lēmumu par apsūdzētā piespiedu atvešanu, bet pērn 6.maijā tiesnesis Jūrmalis pieņēma lēmumu par savu atstatīšanu, un lieta nonāca tiesneša Madara Plepja rokās.

2021.gada 15.oktobrī tiesas sēdes laikā Jūrmalis pieņēma lēmumu turpmāk lietu skatīt slēgtā sēdē.

Kā ziņoja aģentūra LETA, saskaņā ar apsūdzību, 2018.gadā SIA "Ctex" un Šveicē reģistrēta kapitālsabiedrība "Mekatrade Asia Pte. Ltd." vienojās par to, ka "Ctex" piegādās "Mekatrade" uz Klaipēdas ostu 3000 tonnas minerālmēslu. "Ctex" līguma slēgšanā un turpmākajās darbībās pārstāvēja aldes loceklis – lietā apsūdzētais Cēlājs.

Saskaņā ar minēto līgumu "Ctex" piegādāja Šveicē reģistrētajai kompānijai 357 tonnas minerālmēslu. Tad apsūdzētais paziņoja, ka viņam vairs nav minerālmēslu, ko piegādāt, bet Šveicē reģistrētais uzņēmums varot minerālmēslus iegādāties tieši no pārdevēja Krievijā, ar kuru Cēlējam bijusi ilgstoša sadarbība, liecina apsūdzība.

Vadoties no apsūdzētā teiktā, Šveices uzņēmums no kāda cita uzņēmuma Krievijā iegādājās 1619 tonnas minerālmēslu. Šveicē reģistrētā kompānija vienojās ar "Ctex", ka tā minerālmēslus Liepājā iepakos un piegādās. Taču pārbaudē konstatēts, ka noliktavā Liepājā Šveices kompānijas krava tiek sajaukta ar citiem minerālmēsliem, kam zemāks slāpekļa saturs, liecina apsūdzība.

Šveices kompānija par to izteikusi pretenzijas, savukārt apsūdzētais pieprasījis, lai "Mekatrade" norēķinās par pakalpojumu, kā arī piedraudējis – ja uzņēmums nesamaksās par 150 000 ASV dolāriem vairāk, nekā puses vienojušās, tad viņš neatdos uzņēmumam minerālmēslus.

Saprotot, ka Šveices kompānija nepamatoti pieprasīto naudas summu negatavojas maksāt, apsūdzētais, rīkodamies kā uzņēmuma "NPK Expert" valdes loceklis, nosūtīja Šveices kompānijai rēķinu, lai gan starp "Mekatrade" un "NPK Expert" līgumisku attiecību nebija.

Šveices uzņēmuma pārstāvji, uztverot apsūdzētā vīrieša izteiktos draudus kā reālus, nepamatotās summas tomēr nesamaksāja. Ņemot vērā minēto, apsūdzētais atkal draudēja – ja uzņēmums viņa nosūtītos rēķinus neapmaksās, "NPK Expert" visus minerālmēslus pārdos un naudu paturēs, liecina apsūdzība.

Tādējādi apsūdzētais ar tiešu nodomu, apzinoties, ka rīkojas prettiesiski, bez tiesiska pamata pieprasīja no Šveices kompānijas naudu, pretējā gadījumā piedraudot radīt uzņēmumam būtisku kaitējumu – neatdot "Mekatrade" piederošos apsūdzētā turējumā nodotos minerālmēslus, uzskata prokuratūra.

Pēc tam apsūdzētais, apzinoties, ka minerālmēsli ir Šveices uzņēmuma īpašums un viņam tie uzticēti vienīgi līgumā noteikto darbību veikšanai, tos atsavināja, rīkojoties ar tiem kā ar saviem, tādējādi prettiesiski izšķērdēja svešu mantu lielā apmērā, uzskata likumsargi.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Liepājā reģistrētā "Ctex" īpašnieks ir kāds Lietuvas valstspiederīgais. Cēlājs no 2015.gada darbojas uzņēmuma valdē. 2018.gadā uzņēmums apgrozīja 927 629 eiro un strādāja ar 10 253 eiro peļņu.

Tāpat "firmas.lv" informācija liecina, ka kompānijai "NPK Expert" 2019.gadā pasludināts maksātnespējas process. Cēlājs bija viens no uzņēmuma īpašniekiem. 2020.gada nogalē uzņēmuma nodokļu parāds bija 499 290 eiro.

Nolēmums nav stājies spēkā, un neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.