Otrdien, 27.septembrī, Kurzemes rajona tiesas tiesnese Anita Eglija nolasīja attaisnojošu spriedumu krimināllietā, kurā uzņēmējs Guntis Šalts apsūdzēts pēc Krimināllikuma 177. panta pirmās daļas – par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu.


Atsaucoties uz virkni Kriminālprocesa likuma pantu, tiesnese paziņoja, ka "tiesa nosprieda Gunti Šaltu atzīt par nevainīgu pret viņu celtajā apsūdzībā [..] un attaisnot". Tāpat tiesa nolēma SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" (LNA) pieteikto materiālā kaitējuma kompensāciju 19 606, 77 eiro apmērā "atstāt bez izskatīšanas".


"Materiālā kaitējumu kompensācijas pieteikuma atstāšana bez izskatīšanas nav šķērslis kaitējuma atlīdzības prasības celšanai Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā," uzsvēra Eglija.


Līdz ar šo tiesas lēmumu tiek izbeigts kriminālprocess par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskajai personai – SIA "Ekovalis Latvija".


Spriedumu var pārsūdzēt un protestēt desmit dienu laikā apelācijas kārtībā Kurzemes apgabaltiesā, iesniedzot sūdzību vai protestu.


Pēc sprieduma nolasīšanas tiesnese Anita Eglija sniedza komentāru:


"Šajā lietā ir norādīts, ka Guntis Šalts apsūdzēt par to, ka izdarījis svešas mantas iegūšanu ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos un ar viltu. Tātad, lai varētu notiesāt Gunti Šaltu, tiesai ir jākonstatē, ka viņš gan ar viltu, gan arī ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos ir apkrāpis SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs". Taču,


izvērtējot visus lietā esošos pierādījumus, tiesa nekonstatēja, ka Guntis Šalts būtu apmānījis LNA par neveiktajiem gāzesvada izbūves darbiem.

Jo no visiem pierādījumiem, kas ir analizēti, izriet, ka LNA bija zināms, ka "Gaso" veica šos darbus līdz renovētajai ēkai, un, to zinot, LNA akceptēja šo darbu iekļaušanu ikmēneša izpildes aktos. Bez tam, prokurors ceļot apsūdzību, ir norādījis darbību, kādā veidā Guntis Šalts izdarījis šo krāpšanu. Respektīvi, ir norādīts, ka viņš, īstenojot savu noziedzīgo nodomu, kas ir vērsts uz svešas mantas iegūšanu, zinot, ka ne SIA "Ekovalis Latvija", ne apakšuzņēmēji nav veikuši attiecīgi ikmēneša būvniecības aktā norādītos darbus, atrodoties pirmstiesas procesā nenoskaidrotā vietā ir parakstījis ikmēneša būvniecības izpildes aktus par padarītiem darbiem.


Bet no šiem aktiem ir redzams, ka Šalts tos nav parakstījis. Aktus ir parakstījis būvdarbu vadītājs, būvuzraugs, LNA projektu vadītājs Toms Cīrulis un Artis Rimma.

Līdz ar to, tā kā pēc prokurora celtās apsūdzības tiesa nevar konstatēt Gunta Šalta krāpšanas darbības pret LNA, tad tiesa ir taisījusi attaisnojošu spriedumu."


Tiesnese arī norādīja – "varbūt, ja lieta būtu rūpīgāk izmeklēta, būtu citādāka apsūdzība un būtu citādāks spriedums".


Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurors Kaspars Čīma tiesas sēdē piedalījās videokonferences režīmā. Foto: irliepaja.lv.


LNA advokāts Didzis Vilemsons portālam irliepaja.lv apliecināja, ka, tiklīdz būs sagaidīts pilnais spriedums, tas tiks pārsūdzēts.


"Tas ir neapstrīdams fakts, ka "Ekovalis Latvija" ir saņēmis nepamatotu atlīdzību par darbiem, ko nav veicis!" – uzsvēra Vilemsons. Viņš arī atkārtoja jau tiesu debatēs 14. septembrī teikto, ka LNA nav zinājis par to, ka "Gaso" veica darbus, par kuriem samaksu prasīja "Ekovalis Latvija".


"Nopratinot "Gaso" pārstāvi, tiesa noskaidroja, ka "Gaso" nav informējis un viņiem nav jāinformē apsaimniekotājs par darbiem, ko veic.


Ja tiesnese uzskata, ka LNA zināja par to, ka darbus veicis "Gaso", tad man jāsaka, ka tās ir divas dažādas lietas, kurās mēs esam bijuši!"

Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurors Kaspars Čīma portālam irliepaja.lv sacīja, ka pagaidām nekomentēs spriedumu. Vaicāts, vai plāno to pārsūdzēt vai protestēt, Čīma pauda, ka sagaidīs pilno spriedumu, rūpīgi ar to iepazīsies un pēc tam noteikti lems, "vai iesniegt protestu vai ne".


Pats Guntis Šalts no komentāriem atteicās, taču neslēpa izbrīnu, "kā LNA valdes loceklis Rimma tik ilgi varējis atrasties savā amatā". Šalts arī esot vērsis Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzmanību uz to, ka vajadzētu pārbaudīt arī citu, iepriekš veikto LNA apsaimniekoto māju renovācijas dokumentāciju, taču KNAB uzskatījis, ka tas uz šo lietu neattiecas.


Jau ziņots, ka Šalta vadītais uzņēmums "Ekovalis Latvija" uzvarēja virknē "LNA" izsludināto iepirkumu par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovāciju, taču piecos gadījumos "LNA" līgumus lauza, jo "Ekovalis Latvija" nespēja iekļauties noteiktajos būvdarbu termiņos. Neilgi pēc tam, atsaucoties Šalta iesniegumam, SIA "LNA" ieradās KNAB izmeklētāji, kuri pēc tam lietu nodeva Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, kura izvirzīja apsūdzību Guntim Šaltam.