Eiropas Komisijas lēmums uz laiku pārtraukt fondu maksājumus liek bazīties vai nav apdraudēti jau iesāktie un plānotie projekti Liepājā.

Eiropas Komisijas lēmums uz laiku pārtraukt Eiropas Savienības Kohēzijas fonda un Eiropas reģionālās attīstības fonda maksājumus ir radījusi neskaidrības projektu ieviesējiem, būvniekiem, dažādiem piegādātājiem un sabiedrībai kopumā – vai nav apdraudēti jau iesāktie un plānotie projekti Liepājā?

Domes preses sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls uz šo jautājumu lūdza atbildēt Liepājas pilsētas Dome Attīstības pārvaldes vadītāju Vilni Vitkovski: "Liepājas pilsētas pašvaldības esošie un plānotie projekti tiks īstenoti pilnā apjomā. Pilnīgi noteikti visas saistības ar būvniekiem, iekārtu piegādātājiem vai pakalpojumu sniedzējiem tiks pildītas, par to nav nekādu šaubu. Eiropas Savienības fondu vadības sistēma nosaka, ka projekti tiek īstenoti par pilsētas līdzekļiem, kuri pēc tam tiek atgūti no Eiropas Savienības. Liepājas pilsētas budžetā ir paredzēts finansējums vai saistību uzņemšanās projektu priekšfinansējuma nodrošināšanā.

Tas rada satraukumu, taču arī pati Eiropas Komisija uzsver, ka tas nav nekas ārkārtējs un šādi lēmumi ir bijuši simtiem un praktiski visās Eiropas Savienības valstīs. Tāpat publiski pieejamā informācija apliecina, ka minētais lēmums ir balstīts uz revīzijas ziņojumos konstatētajiem trūkumiem, kuri ir jānovērš divu līdz sešu mēnešu laikā. Visticamāk, šāda ir Eiropas Komisijas prakse, kā visefektīvāk nodrošināt fondu vadības un uzraudzības sistēmas pilnveidošanu dalībvalstīs.

Ja situāciju vērtē no pozitīvās puses, Latvijā Eiropas fondu uzraudzība un kontrole ir salīdzinoši labi sakārtota, finanšu apguves rādītāji mūsu valstij ir augsti, taču šāds nopietns Komisijas lēmums mums ļauj sistēmu noteikti vēl uzlabot, dod impulsu vēlreiz izvērtēt struktūrfondu projektu efektivitāti, mācīties no kļūdām un izdarīt secinājumus, lai kvalitatīvi apgūtu visu pieejamo finansējumu šajā plānošanas periodā – līdz 2014.gadam.
Šobrīd ir uzsākts darbs pie prioritāšu noteikšanas nākamajam plānošanas periodam – no 2014. līdz 2020. gadam. Par nākotni domājot, šāda analīze, ļaus labāk izvērtēt, kādas prioritātes iekļaujamas, kādi pasākumi un projekti spēj dot vislielāko efektu uz Latvijas tautsaimniecību un iedzīvotāju labklājības celšanu."