Pārvietojamos koka moduļu māju ražotāja SIA "VIA-S Modular Houses" pastāv jau 17 gadus, vispirms māju ražošana notikusi Grobiņas novadā, kur šobrīd top vien māju metāla karkasi, jo kopš Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) kapitālsabiedrības "Vecās ostmalas biznesa parks" (VOBP) izveides, visi pārējie darbi notiek Liepājā.


Dienā, kad žurnālisti viesojas biznesa parkā, nesen uzbūvētajā 1870,2 m² lielajā angārā, kur tagad mājo SIA "VIA-S Modular Houses", galdnieki darbojās ap sešiem dažāda lieluma un dažādā gatavības pakāpē esošiem koka namiņiem baltā vai skandināvu sarkanbrūnajā krāsā. "VIA-S Modular Houses" valdes loceklis Jānis Akerfelds, kurš vienlaikus ir arī VOBP valdes loceklis, uzņēmies gida lomu:


"Kā vienā rūpnīcas galā sāk būvēt, tā otrā galā brauc ārā gatava māja."

Kad pirms gada VOBP sācis būvēt jauno angāru, skaidri nebija zināms, ka tajā ievāksies tieši "VIA-S Modular Houses", atzīst Akerfelds. Taču šis gads uzņēmumam bijis īpaši veiksmīgs, un tas piedzīvojis diezgan lielu apgrozījuma pieaugumu – ja pirms gada apgrozījums bijis ap 3 miljoniem eiro, tad gada laikā tas ir audzis līdz pieciem miljoniem. No vienas puses gads nācis ar prieku, saka Akerfelds, no otras – ar bēdām, jo pieaugušas arī būvmateriālu cenas.


Lai uzbūvētu vienu pārvietojamos koka moduļu māju, nepieciešamas tikai divas nedēļas.

Neraugoties uz to, ka katra māja ir pilnīgi citādāka. Šogad mēnesī vidēji saražotas astoņas mājas, gadā – ap simts.


"Mūsu sadarbības partneri ir arhitekti, un arhitekti ir arhitekti gan Zviedrijā, gan Dānijā – katram ir savs skatījums uz to, kas ir skaists," teic uzņēmuma vadītājs. Paskatoties apkārt, jāpiekrīt – mājas ir lielākas un mazākas, ir kopā sabūvētas, ir vienstāva un divos stāvos. Ja vajag, varot uzbūvēt pat daudzstāvu moduļu kompleksu.


Šobrīd SIA "VIA-S Modular Houses" ir noslēgti līgumi par aptuveni 40 māju būvniecību, un katra no tām ir citāda. Lai šo pasūtījumu izpildītu, būvēšot līdz nākamā gada Jāņiem, stāsta Akerfelds.


"Inženieri zīmē, sagādnieki gādā, rūpnīca ražo un piegādā."

Lielākā daļa pasūtījumu ir no Zviedrijas, tad seko Dānija, Norvēģija un nedaudz arī Vācija. Taču pandēmija ir nedaudz pamainījusi arī Latvijas iedzīvotāju domāšanu, saka Akerfelds, un ir daudzi, arī Liepājas reģionā – Pāvilostā, Bernātos, kas strādā attālināti vai kam interesē nelielas brīvdienu mājiņas un kas novērtē "VIA-S Modular Houses" ražotās mājas.


"Vēl pagājušajā piektdienā aizvedām uz Pāvilostu vienu, un šonedēļ jāpiegādā trīs mājas."


Akerfelds smejas, ka tradicionāli cilvēkiem


visvairāk vajag, lai piegādā māju divreiz gadā – uz Ziemassvētkiem un Līgo svētkiem, kad sākas vasaras brīvdienas.

Latvijā mājiņas cena ir 1000 eiro kvadrātmetrā, vedot uz Skandināviju, – dārgāk, jo nāk klāt transporta un montāžas izmaksas. Koka mājas mūžs – simts gadi, bet rūpnīcas dotais garantijas laiks – pieci gadi.


"VIA-S Modular Houses" mājas tiek būvētas, izmantojot tikai ļoti kvalitatīvus Latvijas skujkokus – priedi un egli, kas ir atbilstoši žāvēti un sertificēti, jo prasību latiņa, kas atbilst skandināvu vidējam standartam, ir pietiekami augsta, uzsver Akerfelds. Koka mājas ir ne tikai glītas, bet arī energoefektīvas, apliecina to izgatavotājs.


"VIA-S Modular Houses" savā ražotnē pastāvīgi nodarbina ap simts cilvēku.


Vairāk par pārvietojamajām koka moduļu mājām ŠEIT.