Vecās ostmalas biznesa parks (VOBP), kas aizņem vairāk nekā trīs hektārus Vecajā Ostmalā 10, pēdējos gadus uzņēmis straujākus apgriezienus un sācis īstenot vērienīgus attīstības plānus. Vairāk par to sarunā ar VOBP valdes locekli Jāni Akerfeldu un attīstības vadītāju Inesi Kurvinu.


Jānis Akerfelds un Inese Kurvina. Foto: irliepaja.lv.


Jānis Akerfelds: "Šobrīd ārā vēl ir snieg, bet tūlīt jau sāksies pavasaris, sniegs nokusīs un biznesa parkā sāksies jauns attīstības posms – būvēsim angāru H 8. Tehniskais projekts ir gatavi, mājasdarbs ir izdarīts, un drīzumā var sākties komunikāciju izbūve un ēkas būvniecība."

Kārtējā mazā uzvara
Jauno ražošanas telpu apjomu ar kopējo platību 3000 m2 VOBP plāno pabeigt sešu mēnešu laikā, lai jau septembra beigās tajā varētu sākties ražošanas tehnoloģisko iekārtu uzstādīšanas darbi. Investīciju apjoms tajā – ap 1,7 miljoniem eiro – ir tikai pašu un bankas finansējums. Biznesa parkam jau ir zināms arī šo telpu nomnieks, gan Liepājai, gan Latvijai pilnīgi jauns zviedru ražotājs kura nosaukumu gan VOBP šobrīd vēl neatklāj. Pēc Akerfelda sacītā, tas ir vieglās rūpniecības uzņēmums, kurš plāno nodarbināt 30 – 50 darbinieku.

Kāpēc zviedru uzņēmums izvēlējies tieši Liepāju?

Jānis Akerfelds: "Sakarā ar visām ģeopolitiskajām situācijām mainās un transformējas visa biznesa vide. Skandināvu uzņēmumi, kas iepriekš strādāja Ķīnā, pārceļas tuvāk mājām, Baltijas valstīm. Kāpēc Liepāja? Sākumā vienmēr tiek izvērtētas vairākas pilsētas, nereti tās ir Tallina, Ventspils, Klaipēda, un šoreiz šajā konkursā mēs esam vinnējuši, jo mums Liepājā ir ļoti labs piedāvājums – ostas tuvums, jau esošu kvalitatīvu uzņēmumu kopums. Tā ir atkal mūsu mazā uzvara."

Pēc angāra H 8 pabeigšanas teritorijā Vecajā ostmalā 10 paliks brīva vieta vēl diviem angāriem – H 10 un H 7, ko VOBP cer uzbūvēt turpmāko divu gadu laikā.

Inese Kurvina atgādina VOBP veidošanās vēsturi: "Biznesa parka īpašnieki teritoriju Vecajā ostmalā 10 iegādājās 2015.gadā, un šo septiņu gadu laikā mērķtiecīgi un pārdomāti investēts ap pieciem miljoniem eiro – un ieguldīts liels komandas darbs, lai Vecās ostmalas biznesa parks būtu tāds, kāds tas ir šobrīd."

VOBP turpina izvirzīt ambiciozus attīstības mērķus gan Vecajā ostmalā 10, kur vēl ir iespēja attīstīt trīs angārus – 3000 m2 platībā, ko plānots uzbūvēt šogad, ap 2000 m2 lielu angāru, kas taps nākamgad, un vēl tikpat liels angārs, ko iespējams plānots realizēt tuvāko gadu laikā. Tāpat VOBP attīstības plānos ietilpst saules paneļu parka izveide.

Inese Kurvina: "Līdz ar to mēs būsim noseguši VOBP iespējamo attīstību šeit, Vecajā ostmalā 10."

Tieši tāpēc VOBP ir iegādājies esošu, funkcionējošu komercobjektu Flotes ielas un Kalpaka ielas rajonā, kam jau dots nosaukums – "Northside Business Park". Tā ir gandrīz trīsreiz lielāka teritorija nekā Vecajā ostmalā 10, un aizņem ap 10 hektāriem.

Inese Kurvina: "Šobrīd strādājam pie īstermiņa un ilgtermiņa attīstības plāniem. Esam sapratuši, ko vēlamies tur attīstīt, un esam piesaistījuši profesionāļus, kas palīdzēs attīstīt teritoriju un izpētīt tirgu. Darba ir ļoti daudz, lai izveidotu modernu un ilgtspējīgu multifunkcionālu uzņēmējdarbības kvartālu, bet mēs to uztveram kā dabisku attīstības nākamo posmu, ņemot vērā, ka Veco ostmalu 10 tuvāko trīs gadu laikā būsim pilnībā apguvuši, un te mums vairs nav attīstības iespējas, paliek apsaimniekošanas, ikdienas uzturēšanas funkcija."

Ar esošajiem "Northside Business Park" (NSBP) nomniekiem – rūpniecības uzņēmumiem, biroja tipa uzņēmumiem, noliktavu saimniecību – NSBP ir noslēdzis jaunus sadarbības līgumus, un turpmāko attīstību plāno pa kārtām, tieši tāpat, kā tas jau noticis līdz šim Vecajā ostmalā 10.

Investoru piesaiste
Šobrīd VOBP aizņemtajā teritorijā jau darbojas 22, no kuriem vairāki ārvalstu kapitāla uzņēmumi.


Runājot par jaunu investoru piesaisti, Inese Kurvina norāda, ka VOBP ir ne tikai ražošanas platību iznomātājs: "Mēs vienmēr esam izskatījuši visas papildu vajadzības, kā mēs varam būt tie, kas investoram palīdz, lai tad, kad uzņēmējs savu darbību VOBP ir sācis, viņam nebūtu jādomā par dažādām blakuslietām – kā sakārtot nepieciešamo būvniecības dokumentāciju, kā izbūvēt komunikācijas, atrast sadarbības partnerus un tamlīdzīgi."

Sekmīga viena ārvalstu uzņēmuma piesaiste iedrošina citus konkrētās valsts uzņēmējus, atvērt šeit arī savas ražotnes, norāda Kurvina, tāpat kā no starptautisko uzņēmumu piesaistes ieguvēji esam arī mēs paši: "Tādas zināšanas, kādas viņi ir devuši Liepājai jau pirms vairākiem gadiem, mēs, iespējams, nebūtu ieguvuši. Jau pirms vairākiem gadiem mēs sākām apgūt lietas, kuras vēl šodien skolā nemāca, piemēram, "Lean" efektivitātes uzlabošanas metodes, dažādu ražošanas iekārtu darbības un procesus, procesu vadības programmas utt."


Pirmais un viens no lielākajiem uzņēmumiem ne tikai VOBP, bet vispār Liepājā, ir "AE Partner", ar kuru nomas līgums noslēgts 2019.gada vasarā un kas no biznesa parka nomā vienu no ēkām 3000 m2 platībā.


Viens no jaunākajiem nomniekiem, ar kuru līgums noslēgts 2021.gada rudenī, ir pirmais somu kapitāla metālapstrādes uzņēmums "Premekon". Tā paša gada decembrī savu ražošanu jaunās VOBP telpās paplašināja "VIA-S Modular houses", kas nodarbina nu jau ap simts darbiniekiem. No LIAA atbalstīta startup uzņēmuma pāris gados izaudzis nopietns uzņēmums "ARKA lux", kurš strādā ar interesantiem, specifiskiem projektiem, izgatavojot koka/alumīnija logus, durvis, fasādes. Viens no lielākajiem, pēdējo divu gadu laikā piesaistītajiem VOBP uzņēmumiem ir arī dāņu dizaina krēslu ražotājs "Kvist Industries".


Jaunākie uzņēmumi, kuri Vecās ostmalas biznesa parku par savu jauno mājvietu izvēlējušies šogad, ir divi skandināvu uzņēmumi – viens jau pieminētais zviedru uzņēmums, kas darbu sāks gada nogalē, otrs – dāņu uzņēmums, kurš savu darbību uzsāks jau tuvākā mēneša laikā.