Liepāja un Dienvidkurzemes novads ir viens no tiem Latvijas reģioniem, kurā uzņēmumu finansēšana pērn ritējusi pilnā sparā – 2023. gadā finansējumā mazajiem un vidējiem uzņēmumiem izsniegti vairāk nekā 29 miljoni eiro. Liepājas uzņēmējdarbības vides veiksmes stāsts lielā mērā skaidrojams ar labo pilsētas pārvaldību un pievilcīgo investīciju vidi, kas pilsētai ļāvusi pievilināt investorus no Skandināvijas valstīm un Vācijas, kamēr novadā aktīvi finansējušies lauksaimnieki, informēja "SEB bankas" uzņēmumu komunikācijas vadītāja Anete Igaune.
Liepājas SEZ – dzinulis ražošanas attīstībai
Vēsturiski Liepājā kopumā ir ļoti spēcīgas uzņēmumu kreditēšanas tradīcijas un līdzīgi kā citos Latvijas reģionos visvairāk finansētā nozare ir lauksaimniecība – 27% no "SEB bankas" kredītportfeļa veido lauksaimniecības finansējums. Tomēr visvairāk finansēto nozaru topā ietilpst arī ražošana, kā arī pakalpojumu nozare, tostarp pašvaldības uzņēmumu un Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) projektu finansēšana.
"Ražošana Liepājā ir ļoti attīstīta, padarot Liepāju par vienu no aktīvākajām ražojošajām pilsētām Latvijā. Tam lielā mērā ir saistība ar vēsturiskajām tradīcijām, taču šobrīd noteikti viens no galvenajiem attīstības dzinuļiem ir Liepājas SEZ sniegtās priekšrocības uzņēmējdarbības veikšanai. Uzņēmumiem, kuri savu saimniecisko darbību veic Liepājas SEZ teritorijā, ir piekļuve infrastruktūrai ostas teritorijā, tiek nodrošinātas ražošanai nepieciešamās komunikācijas, kā arī nodokļu atlaides," stāsta "SEB bankas" Kurzemes uzņēmumu finansēšanas pārvaldes vadītāja Ulrika Gēce.
Liepājas SEZ veiksmes stāsts, kā arī kvalitatīvā pilsētas pārvaldība, kurā liels fokuss ir bijis uz uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides veidošanu, ir bijis liels priekšnoteikums daudzu veiksmīgu, uz eksportēšanu vērstu uzņēmumu dibināšanai pilsētā un ārvalstu investīciju piesaistē.
Ilgtspēja – uzņēmumu ikdienas darba kārtībā
Pērn uzņēmumi aktīvi investējuši jaunu iekārtu iegādē un energoefektivitātes uzlabošanas pasākumos, tostarp saules paneļu uzstādīšanā. Tam lielā mērā ir saistība ar arvien pieaugošo ilgtspējas lomu uzņēmumu dienas kārtībā.
"Liepājā liels īpatsvars ražotāju ir ar Skandināvijas kapitālu, attiecīgi redzam, ka Skandināvijas kapitāla uzņēmumi ir vairāk zinoši ilgtspējas jautājumos. Šajos uzņēmumos ir jau ilgstoši veikti ilgtspējas pasākumi, savi ilgtspējas speciālisti, līdz ar to šie uzņēmēji investīcijas ilgtspējā uztver ne tikai kā iespēju ietaupīt, piemēram, investējot energoefektivitātē, bet redz to arī kā konkurences priekšrocību un pašsaprotamu biznesa soli," stāsta Ulrika Gēce.
Kvalificēta darbaspēka un dzīvojamā fonda trūkums
Lai gan pilsētā aizvien ir daudz speciālistu, kuri iemaņas un pieredzi guvuši pagātnē darbojošos rūpniecības uzņēmumos, piemēram, Liepājas Metalurgā, tomēr esošajiem uzņēmumiem paplašinoties, nākas saskarties ar kvalificēta darbaspēka trūkumu. Tāpēc lielas cerības tiek liktas uz Liepājā notiekošajām reformām augstākajā izglītībā, kas nākotnē varētu veicināt kvalificētu speciālistu pieejamību pilsētā.
Tāpat no valsts tiek sagaidītas pievilcīgākas atbalsta programmas dzīvojamo māju siltināšanai, kas ļautu atdzīvināt savulaik aktīvo sērijveida dzīvokļu namu renovācijas projektu virzību pilsētā.
Kā norāda Ulrika Gēce, pieejams dzīvojamais fonds ir nozīmīgs faktors uzņēmējdarbības tālākai attīstībai pilsētā.
Vairāk par "SEB grupu" Latvijā: Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, YouTube/SEBlatvia, LinkedIn/Seb-banka-latvia, mājaslapā.
"SEB banka" ir vadošā korporatīvā banka Ziemeļeiropā ar starptautisku pārstāvniecību vairāk nekā 20 pasaules valstīs. Baltijas valstīs un Zviedrijā "SEB banka" piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. "SEB bankas" mērķis ir veidot labāku nākotni ar atbildīgiem padomiem un pārdomātu finansēšanu – šodienai un nākotnes paaudzēm. Uz 2023. gada 31. decembri "SEB grupas" kopējie aktīvi veido 3,608 miljardus Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 2,361 miljardi Zviedrijas kronu. "SEB grupā" strādā 17 500 darbinieku. Vairāk par "SEB grupu" ŠEIT.
15
1