"Ļoti sekmīgs," tieši tā uz portāla irliepaja.lv jautājumu, vai Vecās ostmalas biznesa parkam (VOBP) aizvadītais 2021. gads bijis veiksmīgs vai ļoti veiksmīgs, atbildēja parka biznesa attīstības vadītāja Inese Kurvina.


"Šis gads visiem ir bijis diezgan liels izaicinājums, pozitīvais, ko saskatu, – mēs esam spējuši attīstīt vairāk biroju telpas uzņēmumiem, kuri iepriekš nav bijuši parkā. 12 – 40 m2 lielas biroju telpas Liepājā ir diezgan pieprasītas, un mums tās ir ļoti labi aprīkotas, tas ļāva ātri aizpildīt brīvās telpas. Savukārt, uzceļot jauno angāru, esam spējuši ne tikai palīdzēt esošam nomniekam efektīvāk strādāt – pāriet no divām ēkām uz vienu, bet arī piesaistīt jaunus nomniekus," saka Kurvina.


2021. gadā Vecās ostmalas biznesa parku par savu tālākas attīstības platformu izvēlējušies deviņi jauni nomnieki, no kuriem viens ir vietējā kapitāla, LIAA atbalstītais koka logu un bīdāmo sistēmu ražotājs "ARKA Lux", bet divi – ārvalstu kapitāla uzņēmumi, dāņu mēbeļu ražotājs "Kvist" un Somijas kapitāla metālapstrādes uzņēmums "Premekon".


VOBP pastāv jau sešus gadus, bet tieši pēdējais gads bijis īpaši labs, atzīst arī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA "Vecās ostmalas biznesa parks" dibinātājs un valdes loceklis Jānis Akerfelds, kurš otrdien, 14. decembrī, kopā ar Inesi Kurvinu laipni uzņēma žurnālistus, lai informētu par biznesa parka jaunumiem, kā arī izrādītu vienu no tā veiksmīgākajiem uzņēmumiem – koka moduļu māju ražotāju ""VIA-S Modular Houses".


Lai gan VOBP oficiālā adrese ir Vecā ostmala 10, ieeja tajā ir no pretējās, Jaunās ielas, puses, un parks aizņem daļu no kādreizējā kokapstrādes kombināta "Baltija" teritorijas. Tieši to daļu, kur vienīgais mēbeļu ražotājs Baltijas valstīs agrāk ražoja slavenos saliekamos krēslus. Mēbeļu ražošanas tradīciju kādu laiku turpināja uzņēmums "Erke", kuru likvidēja 2016. gadā, un nu pavisam nesen stafeti pārņēmis Dānijas uzņēmums "Kvist" (tulkojumā – zariņš). Iepriekšējos desmit gadus "Kvist" darbojies Mālpilī, bet, eksportējot produkciju caur Liepājas ostu, saskatījis iespēju attīstīt šeit arī ražošanu.


"Ieguldot un attīstot ēkas, esam ieguvuši divus jaunus starptautiskus ražotājus," uzsver Kurvina.

Liepājas SEZ pārvaldnieka pienākumu izpildītājs Uldis Hmieļevskis, kuram bijusi iespēja salīdzināt, atzīst: "Kad Jānis (Akerfelds – irliepaja.lv) pirms pieciem gadiem rādīja šīs ēkas, neviena nebija tāda, kuru varētu uztvert kā gatavu ražošanas ēku mūsdienu izpratnē – līdzenas grīdas nebija, vecie logi, apgaismojums, kāds nu bija palicis. Liepājā ir dažāda līmeņa ēkas, bet šobrīd ražotāji pieprasa zināmu standartu – energoefektivitāti, apgaismojumu. Tagad vecās ēkas ir sakārtotas atbilstoši šodienas pieprasījumam un tiek būvētas jaunas. Pirms pieciem gadiem te ne tuvu tā neizskatījās un nevarēja smuki pa bruģīti atnākt."


Gan biroji, gan uzņēmumi, gan vietējie, gan somi un dāņi
Šobrīd VOBP telpas ir pilnībā noslogotas, un kopumā gan biroju, gan noliktavu un ražošanas telpas šeit aizņem 30 nomnieki, no kuriem seši ir ražošanas uzņēmumi, tostarp starptautiski. Visi kopā tie nodarbina 350 – 360 darbinieku.


Kā lielākos plusus, kāpēc nomnieki izvēlas VOBP, Inese Kurvina nosauc stratēģiski izcilo atrašanās vietu klusajā pilsētas centrā, sakārtoto infrastruktūru, pielāgotās un ar nepieciešamām inženierkomunikācijām aprīkotās telpas, SEZ atbalstu un nodokļu atvieglojumus, kā arī tuvumā esošo ostu un lidostu.


Skatoties, kas noticis gada griezumā VOBP, Kurvina vispirms uzsver faktu, ka nupat, decembra sākumā, ekspluatācijā nodota jauna ražošanas ēka 1870,2 m² platībā, kas tapusi ar Eiropas reģionālā attīstības fonda atbalstu.


Decembra sākumā VOBP nodeva ekspluatācijā jaunu, gandrīz miljonu eiro vērtu ražošanas ēku. Publicitātes foto.


"Mums kā biznesa parkam šīs ēkas būvniecība bija vitāli svarīga, jo tā ir radījusi jaunu vilkmi – SIA "VIA-S Modular Houses", uzņēmums, kurš pirms tam šeit atradās divos dažādos objektos, tagad ir vienā ēkā. Tas savukārt ļāvis ēkas, kuras viņi atbrīvoja, veidot par jaunām iznomājamām telpām," pastāsta Kurvina.


Vienā no ēkām, ko atbrīvojis "VIA-S Modular Houses", iekārtojies Liepājā pirmais Somijas kapitāla uzņēmums, Liepājas SEZ statusu ieguvušais metāla apstrādes SIA "Premekon", kas, pēc Kurvinas teiktā, darbojas ar visai lieliem projektiem Somijā.


Savukārt otru atbrīvojušos ēku aizņēmis Dānijas kapitāla uzņēmums


"Kvist", kas Liepājā ienāca jau šā gada pavasarī, un tagad varēs paplašināt savu darbību četrreiz lielākās telpās nekā iepriekš.

VOBP esošie uzņēmumi ražo koka moduļu mājas, elektroietaises, koka logus un bīdāmās sistēmas, metāla izstrādājumus, pītus krēslus. Vairāk nekā 90% ražotās produkcijas tiek eksportēta.

Nākotnes plāni skaidri zināmi
Tā kā šobrīd visas ēkas ir aizņemtas, bet 3, 5 hektārus lielajā teritorijā vietas vēl pietiek, tuvāko divu gadu laikā VOBP plāno uzbūvēt vēl divas jaunas ēkas kopumā 7000 – 8000 m2 platībā ražošanas vai noliktavu vajadzībām. Tāpat VOBP jau strādā, lai sagatavotu nodomu protokolu ar potenciālajiem nomniekiem.


Radīts, lai vienviet konsolidētu vairākus pašu uzņēmumus, Vecās ostmalas biznesa parks nu jau kļuvis par mājvietu arī virknei ārvalstu kapitāla uzņēmumu. Publicitātes foto.


Uzziņa
LSEZ SIA "Vecās ostmalas biznesa parks", attīstībā ieguldot savus finanšu līdzekļus, piesaistot ERAF publisko finansējumu un izmantojot Liepājas SEZ priekšrocības, pastāvēšanas 5,5 gadu laikā investējis ap pieciem miljoniem eiro, šajā gadā – gandrīz miljonu eiro.

Lielākie nomnieki (telpu platības ziņā): "AE Partner", "VIA-S modular houses", "ARKA Lux", "Premekon, "Venden" un "Kvist".