Metālapstrādes un metāla konstrukciju ražošanas uzņēmums SIA "Premekon" ir viens no jaunākajiem Vecās ostmalas biznesa parka (VOBP) nomniekiem, ar kuru līgums noslēgts 2021.gada rudenī, līdzīgi kā ar Dānijas uzņēmuma "Kvist Industries" Liepājas ražotni. Drīz pēc tam "Premekon" iegūst arī SEZ kapitālsabiedrības statusu.


"Premekon" ir arī pirmais un pagaidām vienīgais uzņēmums Liepājā, kurā ieguldīts somu investoru kapitāls.


Ražotnes direktors Edgars Anševics. Foto: irliepaja.lv.


Iepazīšanos ar uzņēmumu žurnālistiem bija noorganizējusi Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvalde, sadarbībā ar VOBP, savukārt par uzņēmumu pastāstīja ražotnes direktors Edgars Anševics.


Latvijā "Premekon" savu darbību uzsācis 2019.gadā kā 1981.gadā Somijā dibinātā "Premekon Oy" meitas uzņēmums. Tā produkcija ir industriālās platformas, metāla kāpnes, to balsti un dažādas citas metāla konstrukcijas vai, citiem vārdiem sakot, – "viss, ko klients vēlas", saka Anševics.


Vaicāts, kas pamudināja somus atvērt ražotni tieši Liepājā, Anševics saka – sākumā bijusi doma tikai par konstruktoru biroja atvēršanu, kurš šobrīd atrodas Rīgā, taču pēc diviem gadiem somi sapratuši, ka varētu Latvijā izveidot arī ražošanas uzņēmumu:


"Izbraukājot daudzas vietas gan Rīgā, gan Jelgavas novadā un atbraucot uz Liepāju, somi saprata, ka šī varētu būt īstā vieta.

Viņi redzēja, ka te jau ir tāda skandināvu vide, redzēja arī, ka šie uzņēmumi te ir diezgan labi iejutušies."


Foto: irliepaja.lv.


Bez tā, ka priekšā jau bijusi virkne dāņu, zviedru, norvēģu uzņēmumu, stimuls bijusi arī SEZ ar tās nodokļu atvieglojumiem un citām priekšrocībām, teic Anševics.


Liepājas ražotnē šobrīd strādā deviņi darbinieki.


Foto: irliepaja.lv.


Pērn, kas bija pirmais pilnais gads, kopš uzņēmums ir Latvijā, SIA "Premekon" apgrozījums bija 1,3 miljoni eiro (2021.gadā – 260 800 eiro), un ražotnes vadītājs prognozē, ka šogad sagaidāms neliels kāpums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad Krievijas sāktā kara dēļ bijusi jūtama resursu nepietiekamība. Šobrīd,  pēc ražotnes vadītāja teiktā, stabilizējušās gan cenas, gan piegādes.


Lielāko daļu izejmateriālu "Premekon" saņem no Skandināvijas valstīm, un visa uzņēmuma produkcija simts procentu apmērā ceļo uz Somiju, jo Liepājas ražotni ar pasūtījumiem nodrošina mātes uzņēmums.


Edgars Anševics neslēpj, ka sākotnēji somu plāni Liepājā bijuši grandiozāki, taču šobrīd varot teikt, ka "viduslīnija ir sasniegta".


Foto: irliepaja.lv.


Viens no iemesliem, kāpēc nav īstenojušies sākotnējie nodomi, pēc ražotnes vadītāja domām, noteikti ir karš Ukrainā, kas piespiedis "iepauzēt", jo no plānošanas līdz pasūtījuma saņemšanai ir vajadzīgi divi gadi, un kara dēļ viens no šiem gadiem ir "izkritis". Taču Anševics cer, ka jau tuvākā gada laikā būs sasniegts rezultāts, kas pilnībā attaisnos uz ražotnes atvēršanu Liepājā liktās cerībās.