Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) plāno pieprasīt bankas "Citadele" paskaidrojumus un pārliecināties, vai banka pieturas pie atbildīgas pieejas, piešķirot kredītus iedzīvotājiem.

Par to "Rietumu radio" informēja FKTK Komunikācijas daļas vadītāja Marija Makareviča, raksta LETA.

Līdz šim FKTK nav bijis iemesla šaubīties, ka "Citadele" pienācīgi ievēro likuma prasības un nopietni izvērtē kredītņēmēju spējas atmaksāt aizdevumus. Turklāt, ņemot vērā iepriekšējās krīzes mācības, banku nozare kopumā ir vērsta uz atbildīgu pieeju kredītu izsniegšanai.

FKTK uzsver, ka tās nostāja ir ļoti stingra, un, izvērtējot potenciāla klienta maksātspēju, bankām jābalstās tikai uz oficiāliem dokumentiem, kas apliecina pietiekamu ienākumu apjomu, līdzekļu izcelsmi, to pastāvīgumu, tādējādi mazinot kreditēšanas riskus gan klientiem, gan pašām bankām.

Makareviča pauda cerību, ka šis gadījums ir komunikācijas pārpratums.

Savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID), atsaucoties uz "Citadele" Liepājas filiāles vadītāja Toma Stārosta sacīto, ka banka kredītu piešķiršanā privātpersonām ņem vērā arī klientu neoficiālos ienākumus, norāda, ka šāda nostāja ir nepieņemama, jo tas sabiedrībā rada nepareizu priekšstatu par nodokļu disciplīnas nozīmi valsts attīstībā.

"Bankas "Citadele" pārstāvja teiktais liecina, ka bankas ir informētas par nelegāliem klientu ienākumiem," sacīja VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa. "VID vērš uzmanību, ja kāda banka akceptē neoficiālos ienākumus, sabiedrība gūst aplamu priekšstatu, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas ir atbalstāma."

Lai mazinātu ēnu ekonomiku valstī, VID jau vairākkārt izteicis priekšlikumu saņemt informāciju no bankām par fizisko personu atvērtajiem kontiem un to apgrozījumu, tomēr šī jautājuma virzība ir ļoti lēna, sacīja Augstkale-Jaunbērziņa.

"Iespējams, notikušais kalpos par signālu ieviest VID piedāvāto kārtību praksē ātrāk," sacīja VID pārstāve un piebilst, ka, atsaucoties uz Banku asociācijas izteikumiem, jāsecina, ka kopumā banku nozare šādu praksi neatbalsta, un aizdevumu izsniegšana, balstoties arī uz nelegāliem ienākumiem, nav sistēma.

Bankas "Citadele" Liepājas filiāles vadītājs Toms Stārosts iepriekš intervijā "Rietumu radio" sacīja, ka banka "Citadele", izsniedzot kredītus privātpersonām, ņem vērā arī klientu neoficiālos ienākumus. "Joprojām novērojams, ka daudziem iedzīvotājiem darba algu maksā neoficiāli. Mēs ņemam šos ienākumus vērā," sacīja Stārosts. "Piedāvājam klientiem veikt iemaksas bankomātos, piemēram, trīs mēnešu garumā, un tad mēs tos ņemam vērā."

Bankas "Citadele" ārējās komunikācijas vadītāja Baiba Ābelniece vēlāk aģentūrai LETA sacīja, ka banka kredītu izsniegšanā ņem vērā tikai legālus ienākumus, un Liepājas filiāles vadītājs izteicies neprecīzi.