Valdība šodien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rosinātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, ļaujot atlikt studiju un studējošā kredītu, kā arī kredītam pielīdzināto stipendiju pamatsummas atmaksu uz termiņu līdz sešiem mēnešiem.

Kā aģentūrai LETA skaidroja ministrijā, tā kā daudziem studiju un studējošā kredīta ņēmējiem saistībā ar "Covid–19" izplatību un valstī noteikto ārkārtējo situāciju ir samazinājušies ikmēneša ienākumi, radušās arī grūtības atmaksāt valsts galvotos studiju un studējošā kredītus.Grozījumi pieņemti, lai šo problēmu risinātu.

Studiju un studējošā kredīta ņēmējiem tiks piedāvāta iespēja atlikt studiju, studējošā vai arī abu kredītu pamatsummas atmaksu. Būs iespējams atlikt arī kredītam pielīdzināmās stipendijas pamatsummas atmaksu uz laiku līdz pusgadam.

IZM skaidroja, ka ar iesniegumu par pamatsummas atmaksas atlikšanu jāvēršas kredītiestādē, ar kuru ir noslēgts kredītlīgums. Par kredītiem, kas tika izsniegti no kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts galvojumu no 2001.gada maija, jāvēršas pie "SEB bankas" vai bankas "Citadele".

Savukārt par kredītiem, kas tika izsniegti līdz 2001.gada maijam no valsts budžeta līdzekļiem, ar iesniegumu par pamatsummas atmaksas atlikšanu jāvēršas Studiju un zinātnes administrācijā.

Arī par kredītam pielīdzināmo stipendiju atmaksu ar iesniegumu jāvēršas Studiju un zinātnes administrācijā.

Pēc IZM paustā, valdības atbalstītais mehānisms ir vienkāršs – ja kredīta ņēmējs piesakās uz pamatsummas atmaksas atlikšanu līdz sešiem mēnešiem, tā tiek piešķirta, nevērtējot, kurā nozarē strādā kredītņēmējs. Tas attiecas gan uz "Covid–19" skartajām nozarēm, gan uz citām nozarēm, jo situācija ar apgrozījuma samazināšanos un ienākumu kritumu tieši vai netieši ietekmē gandrīz visas nozares.

Visi pārējie studiju un studējošā kredītlīgumu nosacījumi paliek nemainīgi – ir jāmaksā kredīta procenti, netiek pagarināts kredīta kopējais atmaksas termiņš un netiek veikti arī citi grozījumi kredītlīgumā.

Normatīvais regulējums jau paredzēja atmaksas atlikšanu, ja cilvēkam ir piešķirts bezdarbnieka statuss, un bezdarbnieki līdz diviem gadiem jau esošā regulējuma ietvaros ir atbrīvoti no pamatsummas maksājumiem. "Taču šobrīd situācija ir mainījusies un daudziem kredītņēmējam nav piešķirts bezdarbnieka statuss, bet ir būtiski samazinājušies ienākumi, tāpēc atbalsta mehānisms noteikts arī viņiem," skaidroja ministrijā.

Pieteikties pamatsummas atmaksas atlikšanai uz laiku līdz sešiem mēnešiem varēs līdz 2020.gada 31.decembrim.