Papildināts. Banka "Citadele", izsniedzot kredītus privātpersonām, ņem vērā arī klientu neoficiālos ienākumus, intervijā "Rietumu radio" atzina "Citadele" Liepājas filiāles vadītājs Toms Stārosts.

"Joprojām novērojams, ka daudziem iedzīvotājiem darba algu maksā neoficiāli. Mēs ņemam šos ienākumus vērā," sacīja Stārosts. "Piedāvājam klientiem veikt iemaksas bankomātos, piemēram, trīs mēnešu garumā, un tad mēs tos ņemam vērā."

Šāda prakse tiek īstenota arī, izsniedzot valsts galvotos kredītus pirmā mājokļa iegādei vai būvniecībai ģimenēm ar bērniem, raksta LETA.

Kā pastāstīja Stārosts, pirmajos sešos mēnešos, kopš valsts atbalsta programma darbojas, iedzīvotāju interese par mājokļa iegādi ir "ļoti liela". Liepājas filiālē "Citadele" saņēmusi 40 pieteikumus, no kuriem apstiprināta aptuveni puse.

Pieteikumus valsts atbalsta programmā izskata bankas galvenajā birojā, Rīgā, un Liepājas filiāle darbojas kā konsultants un klientu atbalsta punkts, sacīja Stārosts.

Papildināts. Banka "Citadele" norāda, ka saskaņā ar tās apstiprinātajām procedūrām, izsniedzot kredītus iedzīvotājiem un vērtējot viņu ienākumus, tiek ņemts vērā ne tikai atalgojums jeb darba alga, bet arī citi ienākumi, kuri neuzrādās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izziņās. Tomēr šiem ienākumiem viennozīmīgi ir jābūt legāliem, un potenciālajam kredītņēmējam tie ir jāpierāda ar līgumiem un banku kontu izrakstiem. Piemēram, minami ienākumi no saimnieciskās darbības, saņemtās dividendes, klienta un viņa ģimenes locekļu uzkrājumi, radinieku atbalsts, kas tiek saņemts no Īrijas, Lielbritānijas vai citām valstīm u.tml.

Kredītu piešķiršana iedzīvotājiem tiek centralizēti izskatīta bankas kredītkomitejā, rūpīgi izvērtējot kredīta pieprasītāja ienākumus un to likumību pārbaudot valsts iestāžu datubāzēs. Ienākumi, kas nav pierādāmi un nav legāli, šajā izvērtējumā netiek ņemti vērā. Tādējādi „aplokšņu alga” nekādi nevar kalpot par pierādījumu potenciālā klienta kredītspējai. Banka Citadele kategoriski neatbalsta jebkādu darbību, kas vērsta uz izvairīšanos no nodokļu samaksas un sabiedrības maldināšanu attiecībā uz patieso personas ienākumu līmeni.

Bankas "Citadele" Liepājas filiāles vadītājs Toms Stārosts: "Ar nožēlu vēlos atzīt, ka intervijā "Rietumu radio" izteicos neprecīzi un neizskaidroju šo jautājumu plašāk."