Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jēkabs Straume, Saeimas apakškomisijas sēdē, neizslēdz iespēju priekšvēlēšanu laikā bloķēt "Facebook".

Acīmredzot, KNAB priekšniekam izpratne par faktisko situāciju sociālo tīklu jomā un to back-end darbību aprobežojas ar smieklīgu kaķu bilžu likšanu un ļauniem politiķiem, kuri cenšas ielauzties katra indivīda privātajā telpā.

Patiesībā situācija ir cita. Reklāmas izvietošana notiek pēc noteikta algoritma, kurā katrs lietotājs saņem pēc "nopelniem", t.i. algoritms ir izstrādāts pēc formulas, lai sasniegtu auditoriju, kura visiespējamāk novedīs pie reakcijām. Piemēram, ja portālā seko vairākām politiska rakstura lapām, tad nevajag brīnīties, ka tuvākā laikā saņemsiet politisko reklāmu, ja sekojiet tikai hokeja lapām, politiskās reklāmas nebūs teju nemaz. Īsāk sakot – Facebook izvēlas reklāmas, kaut izsoles kārtībā, izvēlas kuras mēs redzam.

Jā, ir, iespējams, ka ir negodprātīgi politiķi, kuri izmantotu Facebook infrastruktūru, lai ar slēptas reklāmas palīdzību reklamētu sevi, vai tieši otrādi nomelnotu konkurentu, bet tāpat arī mēs redzam, ka pie varas esošie politiķi izmanto administratīvo resursu tiešu tādu pašu mērķu sasniegšanai, kā mēs to redzējām pagājušā gada pašvaldību vēlēšanās.   

Taču! Veselas industrijas, uzņēmumi, privātpersonas pelna maizi ar šo algoritmu palīdzību. Neņemot vērā politiskās reklāmas izvietošanu, bloķējot Facebook, KNAB faktiski būs veicis genocīdu lielam skaitam komunikāciju un digitālā mārketinga aģentūru, kuras saprot, ka šobrīd sociālie tīkli ir dominējošais spēlētājs cīņā par uzmanību, kā iznīcinās virkni mazos uzņēmumus, kuriem sociālā vide ir vienīgais ieņēmumu avots. Tiks iznīcināta industrija, zaudētas darba vietas, radīts haoss sabiedrībā, nemaz nerunājot par starptautiskiem reputācijas riskiem cenzūras ieviešanas gadījumā, ņemot piemēru no Ziemeļkorejas un Ķīnas.

Tomēr nevar izslēgt, ka KNAB priekšniekam vienkārši nav paveicies ar padomniekiem un stresa brīdī, saistībā ar Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča un uzņēmēja, FK "Liepāja" valdes locekļa Māra Martinsona aizturēšanu, nepārdomāti ķerts salmiņš, kuram nav seguma un tika izteikti draudi veselai industrijai un vārda brīvībai.  

Uzskatu, ka esam izturīga un pacietīga tauta. Mēs varam paciest visu – sākot no OIK afērām, kuras parādās ikmēneša rēķinos, līdz vēršanos pret maziem uzņēmumiem nodokļu reformas izteiksmē un sistēmiskai necieņai "oligarhu" sarunās viesnīcas numuriņos utt. utjp., taču tajā brīdī, kad valsts centīsies ierobežot vārda brīvību visai tautai, neatkarīgi no politiskiem uzskatiem, gribot vai negribot, būs jāiet ielās.