Nevaru neizteikt savu viedokli par 200 gadus vecās ēkas Dīķa ielā 6, Liepājas vēsturiskajā centrā, iznīcināšanu.

Tā sagadījies, ka šī vesturiskā māja vēl pirms diviem gadiem piederēja ar mani saistītam uzņēmumam. Vērtīgo ēku iegādājāmies īpašumā, lai autentiski renovētu. Ēkas nesošās konstrukcijas vismaz 90% apjomā bija labā stāvokī, izņemot mājas ziemeļu sienas četrus vai piecus statņus. Protams, mājas apšuvums, jumta segums, durvju un logu bloki, ka arī iekšējās nebūtiskās konstrukcijas bija nolietojušās un maināmas. Jumts pratiski netecēja, jo mēs to bijām pielabojuši.

Taču mūsu uzņēmums bankrotēja, un māja nonāca bankas īpašumā. Izsolē to nopirka  ar uzņēmēju Jura Aizezeru saistītais “Izglītības centrs”. Nopriecājos, ka vērtīgais vēsturiskais īpašums nonācis Triju zvaigžņ ordeņa kavaliera, latviešu biznesmeņa Jura Aizezera faktiskā īpašumā.

Diemžēl nesen es kā Liepājas domes Attīstības komitejas loceklis no masu medijiem uzzināju, ka māja jau tikpat kā nojaukta!!! Izlasot šo vēsti, jutos kā 1. aprīlī.

Turklāt izrādās, ka Aizezera kungam šī lieta ir gaužām vienkārša. Pietiek ar to, ka darbā pieņemta arhitekte – pieminekļu speciāliste Kristīne Veinberga, kura pilsētas Būvvaldei iesniedza būvniecības pieteikumu par “grausta” Dīķa ielā 6 nojaukšanu. Sagadījies arī tā, ka Veinbergas kundzes dzīvesbiedrs Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieka Jura Dambja uzticamības persona Juris Zviedrāns devis atzinumu, ka ēka nav atjaunojama un ir tā sapuvusi, ka jānojauc.

Man nav saprotama Liepājas pašvaldības pieminekļu inspektores Ilzes Bernātes bezgalīgā lētticība, nepārliecinoties par objekta stāvokli dabā, paļauties uz Zviedrāna atzinumu. Protams, teorētiski var  pieņemt, ka kāds  šo māju ir inficējis ar Āfrikas lietus mežu tropisko koksnes sēni un viena gada laikā tā pēkšņi pārvērtusies puvekļos. Bet tāds atzinums par briesmīgās sēnes klātbūtni cienījamā Jura Zviedrāna atzinumā nefigurējot.

Vēl nesaprotamāk ir tas, ka Liepājas galvenais arhitekts Indulis Kalns atļāvis apmainīt Dīķa ielas vēsturiskās apbūves apjomu pret Aizezera kunga autostāvvietu. Varbūt Kalna kunga komformisma un iztapības rezultātā sākusies Liepājas vēsturiskā centra demontāža?

Būtu tikai godīgi uzteikt uzņēmēju Juri Aizezeru par izveicību un viņa Latgales zemnieka viltību ''apčakarējot'' visus pēc kārtas.