Rīt, 24. novembrī, sākot no pulksten 11, Liepājas 17.–19. gs. interjera muzejā "Hoijeres kundzes viesu namā" norisināsies konference "Koka arhitektūras dzīvotspēja mūsdienu pilsētvidē", kuras mērķis ir pulcināt arhitektus, kultūras mantojuma speciālistus, pilsētplānotājus un interesentus, lai izvērstu tēmu par vēsturiskās koka apbūves dzīvotspēju, restaurācijas procesiem un problēmām, kas saistītas ar vēsturiskās koka ēkas uzturēšanu un atjaunošanu gan pilsētas, gan Latvijas, gan Skandināvijas valstu kontekstā, portālu informēja interjera muzeja vadītāja Ieva Dzintare.

Konferences lasījumi norisināsies divās daļās ar sākumu pulksten 11, kad to atklās ar Liepājas muzeja direktores Daces Kārklas un Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Gunāra Ansiņa uzrunām.

Pirmo konferences tēmu sadaļu ar lasījumu "Koka māja pilsētā šodien. Un Rīt? No "Rokas grāmatas mazmāju būvētājiem" līdz AI" uzsāks Liepājas valstspilsētas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs, vēsturisko koka apbūves pieredzi projicējot mūsdienu un nākotnes pilsētvidē.

Turpinājumā būvpētnieks un viens no Kungu ielas 24 atjaunotnē iesaistītajiem speciālistiem – Juris Zviedrāns – referēs par tēmu "Atjaunotu, pārbūvētu, restaurētu objektu ietekme".

Mākslas vēsturniece un zinātniece, LZA Goda doktore Edvarda Šmite ar lasījumu "Hoijera kundzes nams Liepājā, Kungu ielā 24: gadsimtu leģendas un versijas, fakti un dokumenti" ļaus izzināt Kungu ielas 24 nama sienās ierakstīto dzimtu un personāliju dzīves stāstus un vēl nezināmus, vēsturiskos dokumentos un avotos uzietus faktus.

Savukārt pirmo konferences sadaļu noslēgs Kuldīgas vecpilsētas pārvaldības speciāliste Sintija Vītoliņa, daloties pieredzē ar Kuldīgas ceļu uz iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā ar tēmu "Kuldīgas vecpilsētas vietējo iedzīvotāju un pārvaldes iesaiste vēsturiskās pilsētvides apdzīvošanā un kopšanā – kā ceļš uz UNESCO Pasaules mantojuma vietu".

Konferences otro daļu pulksten 14 uzsāks arhitekte Zaiga Gaile, savā lasījuma tēmā izgaismojot Rīgā, Blaumaņa ielā 19 esošās koka ēkas atjaunotnes darbu, kura vērtējama kā unikāla, Rīgas koka arhitektūras mantojuma vērtība.

Turpinājumā arhitekts Jānis Dripe lasījumā "Pilsētvide – koka apbūves piemēri Skandināvijā" aprakstīs Sigtunas, Nūras, Vesterosas, Linčepingas (Zviedrija), Tronheimas un Rūrosas (Norvēģija), Raumas (Somija) pilsētu koka apbūves piemērus, akcentējot ielas telpas mēroga, materialitātes, krāsu, detaļu un reklāmas elementu risinājumu un lietojumu un salīdzinot ar Latvijā sastopamajiem koka arhitektūras piemēriem.

Arhitekts Ervīns Krauklis uzstāsies ar tēmu "Forarlbergas (Austrija) koka būvmākslas fenomens", savukārt konferenci noslēgs JVLMA dejas pedagoģijas katedras docente un seno deju pasniedzēja Guna Ezermale ar tēmu "Sadzīves deju vēsture Latvijas teritorijā 17.–18. gs. mijā".

Dalība konferencē ikvienam interesentam ir bezmaksas. Konferences norisei visas dienas garumā būs iespējams sekot līdzi arī tiešsaistē Liepājas 17.–19. gs. interjera muzeja Facebook kontā.

Ar pilnu konferences dienas programmu iespējams iepazīties un to lejupielādēt ŠEIT.

Konferenci rīko Liepājas 17.–19. gs. interjera muzejs "Hoijeres kundzes viesu nams" un Liepājas muzejs. Finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma un Liepājas interjera muzeja un Liepājas muzeja publicitātes nolūkos. Atrodoties pasākuma norises vietā, jūs apliecināt, ka esat informēts par to, ka tiekat iekļauts/-a audio vai vizuālajā materiālā.