Tikko ekspluatācijā pieņemtā 17.gadsimta noliktavas Zivju ielā 2A restaurācijas otrā kārta ir liels solis šī valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa atdzimšanas un, iespējams, arī lielāka Liepājas centra kvartāla sakārtošanas virzienā. Proti, noliktavas saimnieces SIA "Warehouse properties" īpašniekiem, dāņu uzņēmēju Svalgārdu ģimenei, pieder arī abi uz Rožu laukuma pusi vērstie vēsturiskie tornīši Zivju ielā 2 un piegulošie zemesgabali. Visus šos īpašumus apvienojot, veidotos neliels Rožu laukumam pieguļošs kvartāls. Gluži kā blakus esošais "Romas dārzs" ar viesnīcu, beķereju un mākslas galeriju.


Senie būvnieki naglu vai skrūvju vietā izmantoja koka tapas. Kā redzams veiksmīgi, jo jau 350 gadus tās kalpo godam. Foto: irliepaja.lv


"Pie šī ekskluzīvā īpašuma (Zivju 2A – S.P.) tikām samērā nejauši un iepriekš neplānoti. Mūsu īpašumā jau bija ēkas Zivju ielā 2, un noliktavas toreizējais saimnieks pirms pārdošanas nolēma vispirms piedāvāt to mums kā tuvākajiem kaimiņiem. Tas šķita izdevīgs darījums, jo jaunā īpašuma iegāde mums ļautu izveidot tādu kā kvartāliņu, kas lieliski saskanēja ar mūsu tā brīža plāniem. Taču tikai pēc īpašuma iegādes mēs apjautām, cik vērtīga, senatnīga un īpaša ēka ar vecāko Liepājas ofisu* atrodas uz šīs zemes," pastāsta SIA "Warehouse properties" pārstāve Ieva Svalgārda.


Holandiešu jeb balasta ķieģeļi noliktavas sienā. Virs loga redzams arī no jauna ieklātais jumta apakšklājs no dēļiem, nevis moderniem materiāliem. Foto: irliepaja.lv


Diemžēl netīši iegādātās Liepājas pērles tehniskais stāvoklis izrādījās nožēlojams, ēka jau sāka kļūt bīstama garāmgājējiem un bija iekļauta graustu saraktā. Kopējās restaurācijas izmaksas sasniedza 443 815,83 eiro, no kuriem 44 103,14 eiro veido laika posmā no 2021. līdz 2023. gadam piešķirtais pašvaldības līdzfinansējums.


Vēsturiskas ēkas restaurācijas process ir specifisks, tam piemīt savas īpatnības, pastāv noteikumi, kuru pārkāpšana nav pieļaujama. Tāpēc Ieva Svalgārde uzteic Būvvaldes kultūras pieminekļu aizsardzības inspektori Ilzi Bernāti un arheologu Juri Zviedrānu, bez kuru palīdzības nebūtu izdevies sekmīgi iziet cauri visam sarežģītajam procesam. Tāpat viņa slavē SIA "AIG" arhitekta Artūra Lapiņa un būvdarbu veicējas SIA "ML Būve" profesionālismu.


2021. gadā veiktie urbumi koka konstrukcijās ļāvuši secināt, ka noliktavas vecākā (vidus) daļa būvēta ap 1674., bet jaunākā – ap 1767. gadu. Līdz ar to padomju laikos pieliktā plāksne, kas vēsta, ka noliktava celta 1690.gadā, vairs neatbilst patiesībai, un ēka atzīta kā "vecākā šādas funkcijas koka celtne Latvijā". Foto: irliepaja.lv


Mārtiņa Lilienfelda uzņēmums "ML Būve" Liepājā savu roku pielicis gan Ģimnāzijas, gan Svētās Trīsvienības katedrāles, gan pareizticīgo Svētās trīsvienības katedrāles, gan Okupācijas muzeja fasādes un daudzu citu ēku restaurācijai.


Kopā ar Mārtiņu Lilienfeldu un "TV Kurzeme" portāls irliepaja.lv ielūkojās senās noliktavas iekšpusē.


SIA "ML Būve" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Lilienfelds lepojas ar Liepājā paveiktajiem darbiem. Foto: irliepaja.lv


Mārtiņš Lilienfelds: "Izaicinājums bija jau pati ēka – vecākā koka noliktava Latvijā. Ar tādu atbildību arī centāmies visu darīt. Kā jau jebkurā restaurācijā, arī šeit sākumā bija viens, bet beigās pavisam kas cits. Bija paredzēts nomainīt jumtu, restaurēt sijas un otrā stāva pārsegumu, bet, sākot darbu, atklājās, ka bojātas arī zemāk esošās konstrukcijas, un nācās sākt ar pamatiem. Tā radās restaurācijas otrās kārtas projekts.


Cietais un izturīgais vecais (labajā pusē) un "mīkstais" jaunais kokmateriāls. Jo ciešāki gadu gredzeni, jo koksne izturīgāka. "Mīkstais" materiāls sēdīsies un pūs. Foto: irliepaja.lv


Centāmies saglabāt pēc iespējas vairāk to, kas vēl ir glābjams – jumta koka apakšklāju, vecos dakstiņus, no kuriem izdevās saglābt un atlikt atpakaļ pusi, kas nebija viegls darbs, ņemot vērā jumta izbūves. Restaurējām arī trīs esošās jumta izbūves un iestrādājām vietā ceturto, ko atradām aiz mūra sienas vienā no telpām. Nebija viegli atrast atbilstoša diametra koka konstrukcijas, vedām šurp no Suntažiem."