Domes Attīstības un Finanšu komitejas sēdēs 15.janvārī deputāti lēma par nama Baložu ielā 1 nojaukšanu. Ceturtdien, 22.janvārī, komitejas lēmumu paredzēts apstiprināt domes sēdē.

Motivācija it kā Liepājā ierasti vienkārša – topošajai koncertzālei "Lielais dzintars" nepieciešams atbilstošs un liels zemes gabals auto stāvvietām. Līdz šim kādreizējās, bet tagad neesošās vēsturiskās apbūves kvartāls Baložu, Dzirnavu, Radio un Jūras ielās jau vairākus gadus tika pašvaldības atpirkts, pa gabaliņam vien veidojot tagadējo tukšo placi. Atlika vien šis, Baložu ielas un Dzirnavu ielas stūrī iespiestais gruntsgabals, kam vēsturiskā adrese bijusi Baložu iela 1/Dzirnavu iela 5.

Māja, ko deputāti grasās nojaukt, vairākkārt pārbūvēta, sākotnēji bijusi kā viena stāva karkasa un paku koka celtne, kas tipiska tā rajona deviņpadsmitā gadsimta sākuma ostas apbūvei. Konkrētais zemes gabals ar dzīvojamo māju sākotnēji piederējis galdniekam Fricim Zelam (miris 1804.g.), linu brāķerim Gebhardam Raabem (miris 1830.g.) un galdnieku, kokrūpnieku Reihardu dzimtai. 1940. gadā dzīvojamās mājas un zemes īpašnieks bijis M. Lagzdiņš.

Pēc manām domām atbalstāms ir deputāta un domes priekšsēdētāja Ulda Seska kontrpriekšlikums, par kuru dzirdēju tirgū, sīpolus pērkot, – māju nenojaukt, bet izmantot kā stāvvietu sarga, informācijas vai suvenīru centru. Kaut kas tāds ir tik reti dzirdēts, pat unikāls gadījums. Ceru, ka to kā praktisku alternatīvu (Seska priekšlikumu tā arī vērtēju) ņems vērā priekšsēdētāja vietnieki un padomnieki. Varbūt arī beidzot ir vērts ieskatīties, kas notiek Kuldīgas, Ventspils, Cēsu vai Jēkabpils vēsturiskajos centros? Vai arī tur vēsturiskā centra fona ainavu ap jauno un moderno apbūvi turpina nojaukt pēc atombumbas eksplozijas epicentra triecienviļņa principa?

Izraugoties vietu "Lielā dzintara" būvēšanai un to projektējot, izrādās, ka pat visviedākais pareģis, acīm apradis ar kinoteātra "Liepāja" betona kluci, nav varējis aptvert tagadējā koncertnama praktisko apjomu – tādu, ka tas tagad atgādina gandrīz kosmisku tulpi ar savu iesūcošo gravitāciju. Tās ēna jau tagad nomāc gan bijušo pasta māju, gan Brīvzemnieka ielas, gan Stūrmaņu ielas un Dubelšteina ielu vecos namus. Lūk, arī Baložu iela 1, kas novesta līdz tik nožēlojamam izskatam, pēc deputātu domām – nojaucama.    

Bet vēl nav par vēlu. Varbūt šoreiz, 22.janvara domes sēdē, "pozīcija" un "opozīcija" vienosies un spriedīs atbalstīt neierastu un komitejā noraidītu Seska priekšlikumu saglabāt šo veco koka Liepājas nameli un atgriezt tam dzīvību domes priekšsēdētāja ieteiktajās vai citās formās?