Tikai deviņās pašvaldībās kultūras pieminekļu īpašniekiem tiek piemērots atbalsts nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu veidā, secinājusi Valsts kontrole. Liepāja nav to vidū.
Valsts kontroles (VK) revīzija, pārbaudot Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas (VKPAI) darbības, konstatējusi virkni nepilnību, piemēram, ka daļa no finansējuma, kas paredzēta kultūras pieminekļu izpētei un glābšanai, ir tērēta inspekcijas darbības nodrošināšanai. VK revīzija arī secinājusi, ka inspekcija neveicina netiešo atbalstu kultūras pieminekļu uzturēšanai. Proti, VKPAI nav sniegusi informāciju Valsts Zemes dienestam par vismaz 505 ēku kultūrvēsturisko statusu. Bet ēkām ar šādu statusu piemērojams kadastrālās vērtības samazinājums no 35% līdz 45%. Taču šo atvieglojumu kultūras pieminekļu īpašnieki bieži nesaņem. Revīzija secinājusi, ka paredzētais atbalsts nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu veidā kultūras pieminekļu īpašniekiem tiek piemērots tikai deviņās pašvaldībās.
Sazinoties ar Valsts kontroli, irliepaja.lv centās noskaidrot, vai revīzijas ziņojumā "Vai Latvijā plānotā un īstenotā kultūras pieminekļu aizsardzības politika nodrošina to saglabāšanu?" ir iekļauta informācija arī par Liepājas pilsētu.
Atbildē, ko VK sniedza, teikts: "Informējam, ka, pārbaudot Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas darbības, sniedzot informāciju Valsts zemes dienestam par nekustamo īpašumu objektu atbilstību kultūras pieminekļu statusam, nekonstatējām kļūdas Liepājā. Tāpēc secinājums "Inspekcija vismaz par 505 ēkām nav sniegusi informāciju Valsts zemes dienestam, tāpēc kultūras pieminekļu īpašniekiem NĪN ir jāmaksā no pilnas īpašuma kadastrālās vērtības" nav attiecināms uz Liepājas pilsētas kultūras pieminekļiem."
Kāpēc nav? Tāpēc, ka "revīzijā, veicot pašvaldību aptauju, noskaidrots, ka Liepājas pilsētas dome nepiešķir nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumus kultūras pieminekļu īpašniekiem".
Liepājas domes Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Zita Lazdāne portālam skaidroja, ka Liepājā tomēr tiekot piemēroti atvieglojumi, ja ir labvēlīgs VKPAI atzinums:
"Likums "Par nekustamā īpašuma nodokli" nosaka, ka ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) neapliek valsts aizsargājamo nekustamo kultūras pieminekli, kā arī zemi tā uzturēšanai, izņemot dzīvojamās mājas un zemi to uzturēšanai, saimnieciskajā darbībā izmantotu nekustamo īpašumu, kā arī nekustamo īpašumu, kas netiek uzturēts atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām.
Esošā valsts likumdošana paredz, ka valsts aizsargājamais nekustamais kultūras piemineklis un zeme tā uzturēšanai tiek aplikta ar nekustamā īpašuma nodokli, ja attiecīgais nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām. Pašvaldība valsts aizsargājamo nekustamo kultūras pieminekli un zemi tā uzturēšanai apliek ar nodokli, kā arī pēc attiecīgo trūkumu novēršanas – atbrīvo no aplikšanas ar nodokli, pamatojoties uz Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPI) atzinumu.
Tātad, ja ir VKPAI atzinums, ka ēka netiek pienācīgi uzturēta, vai tai ir piemērots grausta statuss – NĪN tiek piemērots. Ja īpašnieks uztur kārtībā savu īpašumu, kas ir atzīts par valsts aizsargājamo kultūras pieminekli, ja neveic tur saimniecisko darbību un, ja tā nav dzīvojamā māja – NĪN netiek piemērots."
2016. gada janvārī Liepājas dome apstiprināja jaunus saistošos noteikumus, kas paredz, ka arī Liepājā esošo vēsturisko ēku (ēka, kas būvēta laikā līdz 1940.gadam, bet var arī nebūt kultūras piemineklis) īpašniekiem (tiesiskajiem valdītājiem), ja ir veikta ēkas pilna fasāžu restaurācija vai atjaunošana vai pārbūve, tiek piemērota 70 % atlaide no aprēķinātās NĪN summas.
Jācer, ka liepājnieki, kuriem ir tiesības to saņemt, zina par šo un citiem likumīgiem atvieglojumiem, kas tiem pienākas. Pagaidām gan domē neesot saņemts neviens vēsturisko eku īpašnieka iesniegums, tāpēc reāli pašvaldība nav piemērojusi atlaidi.