Piektdien Liepājā bija ieradusies tēlniece Arta Dumpe un Rīgas Latviešu biedrības domniece, Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna.

Kā portālu informēja domes priekšsēdētāja padomnieks Andrejs Rjabcevs, māksliniece un fonda vadītāja tikās ar domes priekšsēdētāju Uldi Sesku un pilsētas galveno arhitektu Induli Kalnu, lai pārrunātu un arī dabā apskatītu iespējamo vietu, kur varētu novietot Latvijas Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim veltīto piemiņas monumentu „Pretī bangām”, ko fonds dāvina Liepājai.

Kā pastāstīja Rjabcevs, apskatītas vairākas vietas, kas tā vai citādi saistītas ar Ulmaņa vārdu, – Vecās ostmalas promenādē pie Loču torņa, skvērs pie „Kurzemes”, Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.visdusskola.

„Māksliniece sliecās par labu skvēram, jo piemineklis nav pārāk liels – tā augstums ir tikai 2,20 m, tāpēc Vecajā ostmalā tas varētu neizskatīties,” sacīja Rjabcevs.

Nolemts, ka pieminekļa autori tiksies ar skvēra projektētājiem „Grupu 93”, lai apspriestu, vai Ulmanim veltīto monumentu iespējams izvietot šajā vietā.

Jau rakstījām, ka Artas Dumpes un akmeņkaļa Ivara Feldberga veidoto monumentu sākotnēji bija paredzēts uzstādīt Turkmenistānā, kur visticamāk apglabāts Kārlis Ulmanis. Taču fonds izlēmis pieminekli tomēr uz turieni nevest.

Šāds lēmums pieņemts, jo sākušies sarežģījumi un kavēšanās ar pieminekļa uzstādīšanu, pirms tam fonda locekļi nav ielaisti Turkmenistānā.

Šā gada pavasarī Stirna aicināja apsvērt iespēju izveidoto piemiņas zīmi Ulmanim novietot Liepājā, kur 1919.gada aprīlī, jaunajai Latvijas Republikai visdramatiskākajās dienās, uz kuģa "Saratov" atradās Kārļa Ulmaņa vadītā Latvijas Pagaidu valdība.

Lai Turkmenbašī veidotais piemineklis būtu piemērots tieši Liepājai, tēlniece to ir pārveidojusi, un tagad tā nosaukums nav „Sašķeltā pasaule”, bet „Pretī bangām”, monuments arī veidots citā materiālā, iepriekš portālam stāstīja Stirna.