Portālam tapis zināms, ka Liepāja kā dāvinājumu saņems Kārlim Ulmanim veltīto monumentu „Pretī bangām”, ko sākotnēji bija paredzēts uzstādīt Turkmenistānā.

Latvijas brīvvalsts prezidenta Kārļa Ulmaņa piemineklis, ko sākotnēji bija plānots uzstādīt Turkmenistānas pilsētā Turkmenbašī (agrāk Krasnovodska), kur cietumā datēti pēdējie Ulmaņa Valsts drošības komitejas nopratināšanas protokoli un kur visticamāk viņš arī apglabāts, tomēr netiks vests uz turieni.

To portālam apstiprināja Rīgas Latviešu biedrības domniece, Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna.

Lēmums pieņemts tāpēc, ka jau pērn sākušies sarežģījumi un kavēšanās ar pieminekļa uzstādīšanu Turkmenistānā.

Vienošanos par Kārļa Ulmaņa piemiņas zīmes uzstādīšanu Turkmenbašī savulaik panāca bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, valsts vizītes laikā Turkmenistānā tiekoties ar Turkmenistānas prezidentu Gurbanguldi Berdimuhamedovu.

Turkmenbaši paredzētais piemineklis Kārlim Ulmanim bija gatavs jau 2011.gada augusta beigās, un to bija plānots uzstādīt 2013. – 2014.gadā.

Šā gada pavasarī Stirna aicināja apsvērt iespēju izveidoto piemiņas zīmi Ulmanim novietot Liepājā, kur 1919.gada aprīlī, jaunajai Latvijas Republikai visdramatiskākajās dienās, uz kuģa "Saratov" atradās Kārļa Ulmaņa vadītā Latvijas Pagaidu valdība.

Pieminekļa izgatavošanai 2010.gada 2.maijā Latvijas televīzijas tiešraidē no Kārļa Ulmaņa dzimtajām Pikšu mājām notika ziedojumu akcija "Sašķeltā pasaule". To rīkoja Rīgas Latviešu biedrība sadarbībā ar Nacionālās kultūras attīstības fondu.

„Toreiz saņēmām vairāk nekā 20 tūkstoš zvanu,” atceras Stirna.

Ziedojumu akcijas simboliskais nosaukums "Sašķeltā pasaule" aizgūts no tēlnieces Artas Dumpes veidotās Kārļa Ulmaņa piemiņas zīmes projekta nosaukuma. Piemineklis sastāvēja no Dumpes veidotā Ulmaņa krūšutēla un akmeņkaļa Ivara Feldberga izkaltajām granīta plāksnēm, kas simbolizēja sašķelto valsti un tās iedzīvotājus.

2010.gada 4.augustā "Sašķeltās pasaules" kopija tika uzstādīta Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā Pikšās.

Lai Turkmenbašī veidotais piemineklis būtu piemērots tieši Liepājai, tēlniece to ir pārveidojusi, un tagad tā nosaukums ir „Pretī bangām”, monuments arī veidots citā materiālā, nekā bija paredzēts veidot "Sašķelto pasauli", pastāstīja Stirna.

Lai gan monuments jau gandrīz gatavs, un to varētu uzstādīt, piemēram, sagaidot valsts svētkus – 18. Novembri, pašvaldība izteikusi priekšlikumu atlikt monumenta atklāšanu uz pavasari, jo tas vairāk atbilstot vēsturiskajiem 1919.gada notikumiem.

Uz monumenta atklāšanu tikšot aicināti visi līdzšinējie Latvijas Valsts prezidenti.

Nākošnedēļ Rīgas Latviešu biedrības pārstāvji kopā ar monumenta veidotājiem ieradīsies Liepājā, lai vēlreiz tiktos ar domes vadību, kā arī apskatītu un izvērtētu iespējamo pieminekļa atrašanās vietu.

Kārlis Ulmanis joprojām ir vienīgais Latvijas prezidents, kuram nav sava kapu pieminekļa un pat kapa, un šī jautājuma atrisināšana būtu cieņas izrādīšana un savā ziņā goda parāda atdošana izsūtījumā mirušajam Kārlim Ulmanim, uzskata piemiņas zīmes izveidošanas iniciatori.