Kā preses brīfingā domē pirmdien, 24.jūlijā, informēja amatpersonas, pagaidām vakar jūrā izplūdušais notekūdeņu piesārņojums Liepājas pludmales apmeklētājus tieši neapdraud. Tas saistīts ar straumju un vēju virzienu, kas šobrīd virza piesārņojumu uz ziemeļiem. Turklāt attīrīšanas iekārtas atrodas ap astoņu kilometru attālumā no Liepājas Dienvidrietumu pludmales. Šobrīd apdraudēta ir Medzes piekraste, bet, kā aprēķinājis Valsts vides dienests, rīt ap 16.30, kad būs pagājušas divas diennaktis pēc avārijas, piesārņojums varētu sasniegt Pāvilostu.


Brīdina iedzīvotājus un tūristus
"Dienvidkurzemes novada pašvaldība jau no pirmdienas rīta pludmalē uz Medzes pagasta pusi un tālāk izvieto brīdinājuma zīmes ar aicinājumu nepeldēties jūrā, kā arī novada pašvaldības policija ik pa laikam apbraukā vietas, kur var piekļūt pie jūras, lai informētu cilvēkus un aicinātu atturēties no peldēšanās. SIA "Grobiņas Namserviss" saviem klientiem ir izsūtījis aicinājumu pēc iespējas samazināt kanalizācijas ūdeņus. Tāpat arī pagastu un pilsētu pārvaldnieki un tūrisma speciālisti informē viesu māju saimniekus par notikušo, lai viņi var aicināt savus viesus nedoties uz jūru peldēties," preses brīfingā pastāstīja Dienvidkurzemes novada pašvaldības Ugunsdzēsības dienesta vadītājs Andris Jefimovs.


Sabrukusī siena. Attēls no video, ko uzņēmis Argots Pakalns.


Cik bīstams ir piesārņojusm

Cik ļoti piesārņots ir jūras ūdens, pagaidām nav zināms. Vakar ņemto analīžu rezultāti būs zināmi šodien ap pulksten 18. Pēc tam pašvaldība sola sniegt jaunu informāciju. Sakarā ar to, ka analīžu veikšana prasa gandrīz diennakti, saņemtie rezultāti īsti vairs neatspoguļos esošo situāciju, jo notekūdeņi turpina izplūst. Tiesa, kā preses brīfingā prognozēja attīrīšanas iekārtu saimnieks, "Liepājas ūdens" vadītājs Andis Dejus un Valsts vides dienesta Kurzemes reģiona pārvaldes vadītāja Evita Šestakova, līdz Pāvilostai aizplūdušos notekūdeņus jau būs atšķaidījis jūras ūdens. Tāpat sava pozitīva loma ir lielajām lietavām, kas arī šajās dienās atšķaidījušas kanalizācijas ūdeni.


Liepājas reģionālās slimnīcas vadītāja Līga Priedena norādīja, ka šobrīd būtiska ir profilakse, proti, nevajadzētu peldēties jūrā. Kā iespējamo saslimšanu Priedena minēja zarnu infekciju. Viņa apliecināja, ka slimnīcā pašlaik nav pacientu, kas saistīti ar šo avāriju, taču gadījumā, ja tādi būs, slimnīca ir gatava sniegt medicīnisko palīdzību. Arī Veselības inspekcija 24. jūlijā noteikusi peldēšanas aizliegumu Liepājas pludmalēs. Inspekcija otrdien, 25. jūlijā, veiks peldvietu ūdens mikrobioloģiskās analīzes Liepājas peldvietās un informēs par rezultātiem.


Pēc "Liepājas ūdens" un VVD aprēķiniem vakar jūrā izplūda ap 500 m3 notekūdeņu no pirmsattīrīšanas rezervuāra bojātās sekcijas, kā arī ik stundu kopš avārijas brīža, kas bija svētdien pulksten 16.30, – ap 400 m3 notekūdeņu.


Nezina, kad varēs apturēt notekūdeņu ieplūšanu jūrā
Kā skaidroja Dejus, notekūdeņi jūra neieplūst tieši no rezervuāra, bet pa 2014.gadā izbūvēto 1,3 km garo izvadcauruli, respektīvi, jūrā tie ieplūst 1,3 km attālumā no krasta.


Vaicāts, kad notekūdeņu izplūde varētu tikt apturēta, Dejus atteicās prognozēt, kad tieši tas varētu notikt.


"Šobrīd esam apturējuši visa veida notekūdeņu novirzīšanu uz rezervuāra bojāto sekciju un pagaidām uzkrājam sistēmā. Savāktie notekūdeņi iespēju robežās tiek uzkrāti cauruļvados, spiedvados un sūkņu stacijās. Šādi iespējams uzkrāt aptuveni 21 000 m3 notekūdeņus. Pārējais neattīrīto notekūdeņu apjoms caur avārijas izplūdi tiek novadīts jūrā 1,3 km attālumā no krasta.


Bojātais rezervuārs sastāv no divām sekcijām, un vienai no tām sabrukusi viena siena, otra sekcija ir funkcionējoša. Dienas laikā objektā tiks veiktas nepieciešamās ekspertīzes, lai saprastu, ko varam darīt. Šorīt ar celtniekiem spriedām, ka varētu izbūvēt pagaidu kanalizācijas vadu, kas apietu šo sagruvušo rezervuāra sekciju," skaidroja Dejus.


Diemžēl iespējas uzkrāt notekūdeņus sistēmā ir ierobežotas, tas ir dažu dienu jautājums, atzina Dejus. Pēc Dejus teiktā, iekšējos tīklos ir iespējams uzkrāt aptuveni 20 000 kubikmetru. Vienā dienā pilsētā tiek radīti no 10 000 līdz 12 000 m3 notekūdeņu bez lietus notekūdeņiem. Kad rezervuāri būs piepildīti, palielināsies neattīrīto notekūdeņu apjoms, kas nonāks Baltijas jūrā, atzina "Liepājas ūdens" vadītājs.


"Darām visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk apturētu piesārņojuma izplūdi Baltijas jūrā. Avārijas situācijas novēršanai mobilizēti visi atbildīgie dienesti, Civilās aizsardzības komisija izstrādājusi rīcības plānu, kas vienlaikus ļauj gan pastāvīgi monitorēt ūdens kvalitāti, gan novērst tehniskos bojājumus notekūdeņu attīrīšanas iekārtās," žurnālistiem pauda domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš.


Lai gan būtisks kaitējums cilvēku veselībai un uz zivju resursiem nav konstatēts, un notikušais ir negadījums, nevis ļaunprātība, pārkāpums un nodarītais kaitējums videi tiks vērtēti, sacīja Šestakova.

Lai samazinātu notekūdeņu iekārtās nonākušo ūdens daudzumu, iedzīvotāji tiek aicināti pārskatīt ikdienas paradumus un tuvāko dienu laikā samazināt ūdens patēriņu. Vienlaikus jāņem vērā, ka ūdens spiediens šajās dienās varētu būt samazināts.


Preses brīfings domē. Foto: Liepājas dome.


Kā tas varēja notikt?
"Absolūti nekas neliecināja, ka ar 2009.gadā būvēto piecus metrus dziļo notekūdeņu tvertni kaut kas tāds varētu notikt," atzina Dejus. Pēc viņa teiktā, uzņēmuma darbinieki attīrīšanas iekārtas apseko katru dienu.


Vaicāts, vai nevajadzēja paredzēt, kādu rezerves variantu šādam avārijas gadījumam, Dejus portālam irliepaja.lv sacīja: "Tas būtu apmēram tas pats, kas uzcelt vēl vienu domes namu gadījumam, ja esošais sabruktu..."


Pēc Dejus sacītā, attīrīšanas iekārtas ir vienota, savstarpēji saistīta sistēma, kurai paredzēt rezerves variantu kādam atsevišķam posmam nav iespējams.


Neraugoties uz brīdinājumiem vai arī tāpēc, ka nebija tos pamanījuši, cilvēki pirmdien tomēr peldējās jūrā. Foto: irliepaja.lv.


Papildināts. Pirmdienas, 24.jūlija, vakarpusē saņemti pirmie analīžu rezultāti. Vakar ņemtās analīzes liecina, ka ūdens kvalitāte atbilst peldvietu noteikumiem. Nākamie analīžu rezultāti būs pieejami rīt. Analīzes ņemtas trīs vietās: Liepājas pludmalē pretī stadionam "Daugava", pie attīrīšanas iekārtām Lībiešu ielā 33 un pludmalē "Liedagi", portālu informēja pašvaldība.