Ceturtdien, 19.aprīlī, deputāti domes sēdē apstiprinās pastāvīgajās komitejās akceptētos lēmumprojektus, taču "Torņa projekts" varētu nebūt to vidū.

Šādu iespēju irliepaja.lv pauda koalīcijas pārstāvis Jānis Vilnītis, apliecinot, ka domes sēdē par projektu "Jūrniecības muzeja ekspozīcijas izveide" (tas pats "torņa projekts" vai "āra laboratorija" – irliepaja.lv) "lēmums varētu būt cits", nekā bija Pilsētas attīstības komitejā un Finanšu komitejā, kurās visi deputāti ideju atbalstīju.

Jānis Vilnītis: "Mūsuprāt, projekts ar nosaukumu "Jūrniecības muzeja ekspozīcija" nav viennozīmīgs – tam ir trūkumi un tas ir diezgan dārgs, taču tam ir arī savi plusi... Nepārspīlējot, esam to apsprieduši reizes deviņas. Ir kas ideju atbalsta, sakot, ka šajā Vecās ostmalas promenādes vietā ir vajadzīgs kāds "magnēts", kas piesaistītu interesi (tāds "magnēts" varētu būt Jūrniecības muzejs).

Abstrahējoties no naudas jautājuma un arhitektūras, – ideja nav slikta, jo vienādi (klasiski) vai otrādi (virtuāli) muzeja jūrniecības un zvejniecības krājums ir jāeksponē. Esmu "par" to, un arī mana "komanda" ir "par". Taču bažas ir par finansēm. Parasti Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējuma intensitāte ir daudz lielāka, un pašvaldības līdzfinansējums svārstās no 0 līdz 15%, bet šajā gadījumā pašvaldībai būtu jāfinansē gandrīz puse. Šobrīd ir skaidras izmaksas vienā pozīcijā – tur, kur iepirkums jau noticis (projektora un optisko sistēmu iegāde), bet nav zināms, cik maksās stikla torņa būvniecība un filmiņu izgatavošana. Attīstības komitejā mūsu atruna, balsojot par šo projektu, bija, ka izmaksas nedrīkst pieaugt. Otra atruna bija – kas apsaimniekos un kas atbildēs par saturu? Tika nosaukta kultūras pārvalde un pieminēta Liepājas Universitāte.

Uz šodienu mūsu bažas par to, ka būvniecības izmaksas nebūs tikai 150 000 eiro, kā paredzēts, ir apstiprinājušās. Tas redzams arī no Hoijeres viesnīcas restaurācijas projekta iepirkuma, kas nupat noslēdzās. Izmaksu pieaugums ir pietiekams pamats, lai rīt domes sēdē runātu par citu lēmumu, nekā tas bija komitejās."

Portāls jau rakstīja, ka projekta "Jūrniecības muzeja ekspozīcijas izveide" kopējās izmaksas tika lēstas 300 000 eiro apmērā, no kurām pašvaldībai būtu jāfinansē tikai 30 000 eiro, pārējās segtu Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības (EJZ) fonds, kas pērn 11.oktobrī Liepājas pašvaldības iesniegto projekta pieteikumu akceptēja.

Taču iepirkumu rezultātā būvniecības un būvuzraudzības izmaksas pieauga par 240 000 eiro, un šobrīd projekta kopējās izmaksas lēšamas 512 666,33 eiro apmērā, no kurām EJZ fonda līdzfinansējums – 270 000 eiro. Līdz ar to uz šo brīdi, kad visi iepirkumi pat vēl nav bijuši, pašvaldības līdzfinansējums jau ir sasniedzis 242 666,33 eiro, nevis iepriekš plānotos 30 000 eiro.

Visdārgākā sadaļa projektā ir audio un vizuālās tehnikas iegāde un uzstādīšana pretī ēkai Vecajā ostmalā 54, ko SIA "SensusLab" piedāvā par kopējo summu (ar PVN) – 310 957,90 eiro (projekta iesnieguma budžetā paredzētās izmaksas bija 250 000 eiro). Līdz šim iztērēti 2395,80 eiro – par "Kompānijas NA" sniegtajām konsultācijām.

Arī tehniskās dokumentācijas izstrāde "Torņa projektam", ko veica SIA "K IDEA", un būvniecības izmaksas nav lētas, turklāt ievērojami pieaugušas. Sākotnējā projektēšanas stadijā "Torņa" izmaksas prognozētas 31 700 eiro apmērā, bet tehniskā projekta izstrādei beidzoties, tās sasniegušas 151 708,43 eiro (līdz šim būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādei iztērēti 12 087,90 eiro).

Mazākā sadaļa izdevumos ir "projekciju izmaksas", proti, jūrniecības vēstures vizualizācijas, kas iepriekš lēstas 16 641 eiro apmērā, bet tagad sasniegušas 50 000 eiro robežu.