Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla un Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes pārstāve Līga Ratniece-Kadeģe šomēnes apmeklēja Apvienoto Karalisti, lai smeltos pieredzi Liepājas Jūrniecības muzeja izveidei.


"Brauciens uz Apvienoto Karalisti bija saistīts ar Jūrniecības muzeja iespējamo tapšanu Liepājā, lai gūtu pieredzi un iespaidus vērienīga jūras muzeja veidošanā," portālam irliepaja.lv pastāstīja Dace Kārkla.


"Londonā, Griničā apmeklējām Lielbritānijas Nacionālo jūrniecības muzeju, Karalienes namu, Karalisko Observatoriju un burinieka "Cutty Sark" muzeju. Savukārt Skotijā pabijām uz karaliskās jahtas "Brittannia" Edinburgā, kā arī Skotijas Jūras muzejā Irvinā," stāsta Kārkla.


Kā nozīmīgāko notikumu muzeja direktore min lietišķo tikšanos ar Lielbritānijas Nacionālā Jūrniecības muzeja Griničā izpilddirektoru Krisu Vokeru un Krājuma nodaļas vadītāju Danielu Mārtinu, kuru pārziņā ir visi četri muzeji: Nacionālais Jūrniecības muzejs, Karalienes nams, Karaliskā Observatorija un burinieks "Cutty Sark".


"Tikšanās izvērtās par ļoti vērtīgu pieredzes apmaiņu, kas deva plašu ieskatu Lielbritānijas lielākajā jūrniecības muzeja darbībā,

kura krājumā kopumā tiek glabāti aptuveni astoņi miljoni priekšmetu. Tikšanās laikā pārrunājām ar muzeja pamatdarbību saistītos saimnieciskos jautājumus, runājām par krājuma uzskaites sistēmām, priekšmetu restaurāciju un uzglabāšanu, apspriedām muzeja ekspozīciju veidošanas pamatprincipus un muzejpedagoģijas programmu izstrādi".


Kā apliecināja Kārkla, Grīničas muzeja pārstāvji pauduši interesi sadarboties gan muzeja izveides procesā, gan izstāžu apmaiņas jomā, ja Liepājā tiks izveidots Jūrniecības muzejs.

SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, vaicāts par SEZ lomu Jūrniecības muzeja izveidē, portālam irliepaja.lv sacīja: "Mēs, respektīvi, pilsēta, muzejs SEZ, šobrīd skatāmies, kādā veidā šo tēmu par Jūrniecības muzeju varētu risināt. Idejas, tas, kādi akcenti Liepājā varētu būt, mums ir. Piemēram, Jūrniecības muzeja plānā kā viens no objektiem ir ielikts vecais Liepājas ostas velkonis "Namejs", kurš vairs netiek ekspluatēts, un mēs viņu arī vairs netirgojam. Šajā "stāstā" ietilps arī bāka. Šobrīd speram vairākus soļus, lai padarītu to publiski pieejamu. Protams, ne šodien un ne rīt, jo tur ir jāizbūvē arī neliela ieliņa, lai bāku savienotu ar pārējo kādreizējā zvejnieku kolhoza "Boļševiks" teritoriju.


Tajā brīdī, kad visu konceptu saliksim kopā, arī varēsim vairāk pastāstīt".


SIA "MARK" Jūrniecības muzeja metu konkursam piedāvātā versija.


Pašvaldība pievērsusies Jūrniecības muzeja tēmai jau vairākkārt, iepriekš bijusi runa par muzeja iespējamo izvietošanu gan bijušajā Muitas mājā, gan kādreizējā veikala "Māja" telpās un noliktavas ēkā Vecajā ostmalā 56. Rīkots arī muzeja kompleksa metu konkurss. 2016.gadā pašvaldība ar projektu "Jūrniecības muzeja ekspozīcijas izveide" bez panākumiem mēģināja pretendēt uz Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumu.


Toreiz mēra vietnieks Vilnis Vitkovskis portālam irliepaja.lv sacīja, ka "šī ir iespēja izkustēties no nulles punkta un pārskatāmā nākotnē arī Liepājai, kā jūras pilsētai, beidzot īstenot jūrniecības muzeja ideju".