Spītējot ledainam vējam, šodien Liepājas ostas 81.piestātnē iepretī viesnīcai „Promenāde” notika svinīga jaunā krasta apsardzes patruļkuģa „Cēsis” nodošanas ceremonija.

Jaunuzbūvēto krasta apsardzes patruļkuģi, kura būve izmaksājusi ap 11 miljoniem eiro, Jūras spēkiem svinīgi nodeva Rīgas kuģu būvētavas (RKB) valdes priekšsēdētājs Vasilijs Meļņiks.

“Cēsis” ir jau otrais SWATH (Small Water Area Twin Hull) tipa militārais kuģis no pieciem, kurus RKB būvē Latvijas bruņoto spēku vajadzībām. Kā portālam atzina Vasilijs Meļņiks, lai izpildītu pasūtījumu, uzņēmums pieņēmis darbā 150 darbinieku. Meļņiks arī pastāstīja, ka patlaban notiek sarunas ar sešu valstu pārstāvjiem par līdzīgu kuģu būvi RKB.

Kā svinīgajā ceremonijā atzina patruļkuģa komandieris virsleitnants Aleksejs Jevstigņejevs, tad kuģis vairāk tiks izmantots civiliem, nekā militāriem mērķiem, piemēram, cilvēku glābšanai.

Patruļkuģu būve norisinās saskaņā ar Aizsardzības ministrijas (AM) un RKB krasta apsardzes patruļkuģu būves un piegādes līgumu, kas tika noslēgts 2007.gada 21.decembrī. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks portālam atzina, ka ministriju apmierina pirms pieciem gadiem noslēgtais līgums ar Rīgas kuģu būvētavu, kas Latvijas Jūras spēku vajadzībām pavisam izgatavos piecus šādus kuģus.
Līgums paredz, ka visus piecus kuģus jāizgatavo līdz 2014.gadam. Vasilijs Meļņiks portālam apstiprināja, ka tā arī būs, grafiks esot zināms, un, piemēram, trešais kuģis, kas atšķirībā no pirmajiem pilnībā tiks nokomplektēts Rīgā, tiks nolaists ūdenī jau 11.aprīlī.

Patruļkuģiem doti nosaukumi – „Skrunda”, „Cēsis”, „Viesīte”, „Jelgava” un „Rēzekne”, kas ir nozīmīgākās Brīvības cīņu norises vietas Latvijas vēsturiskajos reģionos.

Svinīga ceremonija piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks brigādes ģenerālis Juris Zeibārts, Jūras spēku flotiles komandieris jūras kapteinis Rimants Štrimaitis, Cēsu pilsētas mērs Gints Šķenders, kuģa krustmāte Cēsu Vēstures un mākslas muzeja galvenā krājumu glabātāja Dace Tabūne un citas amatpersonas.

"Liepājas metalurga" valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs kuģa komandierim dāvināja metalurgā izgatavotu kuģa zvanu.