Starp vairāk nekā 120 konkursantiem no 30 profesionālās izglītības iestādēm Latvijā lielāko medaļu skaitu Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) organizētajā nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā "SkillsLatvia 2023" ieguvuši Liepājas Valsts tehnikuma un Jelgavas tehnikuma audzēkņi, aģentūru LETA informēja VIAA pārstāvji.

Gan Liepājas Valsts tehnikuma, gan Jelgavas tehnikuma audzēkņi ieguva sešas medaļas, no kurām Liepājas Valsts tehnikumam ir trīs un Jelgavas tehnikumam viena zelta medaļa.

Labus rezultātus uzrādīja arī Ogres tehnikums, Rīgas Mākslas un mediju tehnikums, Ventspils tehnikums un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums, katrai mācību iestādei iegūstot pa četrām medaļām.

VIAA direktore Dita Traidās aģentūrai LETA norādīja, ka konkurss ir viens no veidiem, kā atrast talantus, kurus tālāk varētu rādīt starptautiski kā labākos Latvijas izglītības sistēmas piemērus, jo veiksmīga dalība konkursā "SkillsLatvia 2023" jaunajiem profesionāļiem sniedz iespēju pierādīt sevi Eiropas mēroga konkursā "EuroSkills" vai pat pasaules līmenī "WorldSkills".

Parasti Latviju starptautiski pārstāv viens no trim jauniešiem. Būtiska ir ne tikai jauniešu augstā profesionalitāte, bet arī psiholoģiskā noturība un motivācija, jo ir jāpieliek papildus pūles, sagatavojoties konkursam starptautiskā līmenī. Lai arī prasības starptautiskā līmeņa konkursos ir tādas pašas kā nacionālajā līmenī, uzdevumi top ar ekspertu iesaisti. Trīs mēnešus pirms konkursa jaunietis uzzina 75% no uzdevuma, kas dod iespēju sagatavoties. Palīdz arī nozares eksperti, tostarp pedagogi.

Traidās skaidro, ka no nākamā gada tikšot ieviesta pieeja uzrunāt tos jauniešus, kuri jau ir absolvējuši izglītības iestādi un strādā pie darba devēja profesijās, kas ir svarīgas Latvijas ekonomikai. Viņas ieskaitā, šāda pieeja būtu iespējama, jo vecuma ierobežojums konkursā Eiropas līmenī ir līdz 25 gadiem.