Konkursa "Misis Latvija" šāgada "Vice Misis", "Misis Skatītāju simpātija" un "Misis princese" Jana Valančauska sarunā ar portālu irliepaja.lv par sevi, saviem mērķiem un konkursu.


Augusta vidū veiksmīgi startējāt konkursā "Misis Latvija", iegūstot veselus trīs titulus, – vai tagad viss beidzies?
Nē, nav beidzies. Mums ir savstarpēja vienošanās ar konkursa rīkotāju Kristīni Lindenblati un, ja mūs, Misis un abas Vice Misis, aicina uz kādu pasākumu, ir jāpiedalās. Nupat bijām uz grupas "Hameleoni" 25 gadu svinībām – mūs jauki sagaidīja, iepazināmies, uz skatuves pasniedzām viņiem dzimšanas dienas torti.


Mūsu pienākums ir arī stāstīt par konkursu, popularizēt to, lai būtu vairāk dalībnieču. Piemēram, šogad konkurence bija mazāka nekā gadu iepriekš, bijām 12 finālistes, bet man personīgi interesantāk sacensties ar vairāk dalībniecēm, biju tam gatava.


Mums ir arī misija – darīt labus darbus. Es, piemēram, domāju par to, kā iesaistīt vairāk cilvēku donoru kustībā. Pati sen jau esmu donore, bet konsultēšos ar Donoru centru, kā šo kustību labāk popularizēt. Pēc konkursa man ir daudz sekotāju sociālajos tīklos, kuri jautā, ko daru, ar ko nodarbojos. Visur arī stāstu, ka esmu zemessardze, un tas daudzas meitenes ir pārliecinājis, ka nav tik traki un sievietes to tiešām var, var būt gan zemessardzes, gan piedalīties skaistumkonkursā.


Kā nonācāt līdz lēmumam startēt konkursā?
Šoreiz pati pieteicos, bet pirmajā reizē uz konkursu mani aizsūtīja vīrs (smejas). Man nezinot, nebrīdinot! Biju bērna kopšanas atvaļinājumā, vienu dienu sēžu ar bērnu uz rokas, pēkšņi zvana nezināms numurs. Vai Jana Valančauska? Mēs jūs atlasījām konkursam "Misis Latvija". Kā? Kāpēc?! Nu, kā, jūs taču atsūtījāt savu pieteikumu, fotogrāfijas. Jautāju mammai, draudzenēm, beigās izrādījās, ka vīrs sūtījis. "Tu man esi Misis Latvija, un es nodomāju, ka tev jāpiedalās!"


Pēc tam vīrs man visur brauca līdzi, bija blakus. Arī tagad tepat kaut kur ir (smejas).


Šoreiz starts bija veiksmīgs. Kāpēc, jūsuprāt, iepriekšējā reizē netikāt pie tituliem?
Nepaveicās un nebija pieredzes. Daudz punktu zaudēju, jo ļoti pietrūka īstas vizītkartes – pirmajā reizē domāju, ka mazliet pastāstīšu par sevi, pati to ierakstīšu, un viss. Bet vizītkartē vajadzēja iekļaut daudz vairāk par sevi, par ģimeni, pilsētu, pastāstīt, ar ko nodarbojos. Šoreiz man bija ļoti skaista video intervija, cēlāmies piecos no rīta, lai nofilmētu saullēktu, bija pat filmēšana ar dronu, un mans brālis Kirils Švidčenko speciāli sarakstīja mūziku.


Pirmajā reizē man arī pietrūka stilizētā tautastērpa. Biju palaidusi garām vārdiņu "stilizēts", un noīrēju Liepājas Latviešu biedrības namā gatavu tautastērpu. Taču tāds nederēja, vajadzēja pašai meklēt, pašai darīt.


Kas pamudināja startēt konkursā otrreiz?
Gribēju pierādīt saviem atbalstītājiem, kas man ticēja, bet vispirms jau pati sev, ka es varu. Esmu tāds cilvēks – ja kaut kas nesanāk, mēģināšu vēlreiz. Spītīga, neatlaidīga. Iešu līdz galam, kamēr sasniegšu savu mērķi.


Nenoliegšu, ka pirmajā reizē, kad neko nedabūju, ļoti pārdzīvoju. Man tas nebija tikai konkurss, man tas bija mērķis, ko nesasniedzu. Beigās brālis, talantīgs ģitārists, vājdzirdīgs un neredzīgs, bet mācās Mūzikas augstskolā Klaipēdā, man teica: "Nepadodies! Redzi, kāds es esmu, bet es cīnos līdz pēdējam! Ko tu tā ņem un nolaid rokas?"


Pēc tam es uzreiz aizsūtīju pieteikumu.


Jums laikam ir stipri gēni.
Mana mamma ir no Latvijas, bet tētis – no Ukrainas. Tagad redzot, kādi ir ukraiņi... Mēs esam cīnītāji.


Kas bija jūsu vērtētāji?
Līdz brīdim, kad kāpām uz skatuves, nezinājām, kas mūs skatās. Žūrijā bija vairākas iepriekšējo gadu Misis Latvija un Vice Misis Latvija, bija 2019.gada Plus Size World dalībniece no Latvijas.


Ieguvāt arī skatītāju simpātijas un titulu "Misis Skatītāju simpātija". Kā tas notika?
Fināla laikā Feisbuka lapā bija iespējams balsot, nospiežot "Patīk", par to varēja saņemt vienu punktu, daloties – četrus. Pēc tam vēl atvērās maksas balsojums Pay Pal, kur par vienu balsi varēja iegūt desmit punktus. Negaidīju, ka arī tur liepājnieki mani tik ļoti atbalstīs! Jānis Vilnītis uzrakstīja, ka vēl man veiksmi un ka esmu pelnījusi uzvaru.


Ko tālāk? Startēsiet "Mrs Baltic States"?
Šogad vēl ne, paņemšu pauzi. Tas tiešām bija liels fināls, liels stress. Gadu pagatavošos, tad iešu uz "Misis Baltic", kas notiks Viļņā, un tad, ja veiksies, arī tālāk.


Pastāstiet par sevi – cik jums gadu, esat māmiņa?
27, esmu divu bērnu māte. Dēlam Mārim tūlīt būs septiņi, meitai Milanai – gads un astoņi mēneši.


Liepājniece?
Esmu liepājniece. Taču dzīve ritēja starp Latviju un Ukrainu, braukājām šurpu turpu. Bet vienā brīdī manī pamodās tāds Latvijas patriotisms – izlēmu, ka mācīšos tehnikumā, un tā arī paliku te.


Ko mācījāties tehnikumā?
Loģistiku. Bet nav viegli atrast darbu šajā profesijā. Tiešām grūti, lai gan biju domājusi, ka būs citādi.


Un kā nokļuvāt Zemessardzē?
Kādreiz dzīvoju Karostā, visu laiku staigāju garām Zemessardzes 44.bataljona štābam, bet man bija doma iestāties Policijas koledžā, taču mainījās dzīves plāni. Tomēr vēlējos savu dzīvi saistīt ar dienestu. Tas ir manā dabā – man vajag, un viss. Iegāju Zemessardzes 44.bataljona štābā. Bija silta diena, ierados vasarīgi un sievišķīgi ģērbusies – romatiskā kleitiņā... "Vai jūs tiešām pie mums? Nu labi, aizpildiet dokumentus!". Izturēju fiziskos pārbaudījumus, visu. Nu jau trešo gadu nedēļas nogalēs piedalos mācībās. Man ļoti patīk.


Man vienmēr ir gribējies palīdzēt cilvēkiem, sargāt viņus. Tētis ar mani ļoti lepojas – visiem rāda fotogrāfijas ar mani formastērpā, bet, kad dabūju Vice Misis kroni, pat apraudājās.


Neesat domājusi par militāro karjeru?
Varbūt. Viss varbūt! Jo man tiešām patīk tas, ko darām Zemessardzē. Kad biju bērna kopšanas atvaļinājumā, nevarēju sagaidīt, kad atkal tikšu uz mācībām.


Kā uzturat sevi formā?
Vienmēr esmu apmeklējusi trenažieru zāli. Kad strādāju Olimpiskajā centrā par administratori, izmantoju katru brīvo brīdi, lai ietu uz zāli. Arī, kad strādāju apsardzē. Šobrīd jāpasēž mājās, jo nedabūjām meitai dārziņu.


Neēdu no pieciem vakarā līdz 11 no rīta.


Vai nebūs grūti atkal gadu ievērot šādu režīmu?
Būs grūti. Bet es zinu, uz ko eju. Tāpat kā Zemessardzē. Soma vien cik sver! Un uzkabe, ierocis.  Bet es jau neeju tur, lai izklaidētos.


Kādā profesionālajā jomā darbojas jūsu vīrs?
Sandijs ir autoelektriķis.


Vai ir arī kopīgi vaļasprieki?
Jā, vasarā mums ļoti patīk izbraukt ar telti dabā, mežā. Mums ļoti patīk autosports, braucam skatīties sacensības. Arī vīram pašam ir sporta auto.

Ar vīru Sandiju pēc konkursa. Foto no personīgā arhīva.


Talantu konkursā Jana demonstrēja austrumu deju ar spārniem, kurus greznoja led lampiņas. Īstais efekts parādījās, kad telpā tika izslēgta gaisma. Foto no personīgā arhīva.


Janas pašas radītais stilizētais tautastērps. Foto no personīgā arhīva.


Jana ar "Misis Latvija 2023" un otru "Vice Misis Latvija 2023" grupas "Hameleoni" jubilejas sarīkojumā. Foto no personīgā arhīva.


Konkursa "Misis Latvija 2023" fināls