Iespēju iekļūt nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa "SkillsLatvia 2024" finālā, kas norisināsies 9. un 10. maijā Rīgā, izcīnīja desmit topošie inženieristēmu speciālisti, kā arī četri sausās būves tehniķi. Pusfināli norisinājās Rīgas Celtniecības koledžā 27. februārī, informēja VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas vecākā eksperte Alise Devjatajeva.

Prasmju konkursā "Inženiersistēmas/Ūdensmeistars" piedalījās sešpadsmit jaunie speciālisti no četrām profesionālās izglītības iestādēm, kuri strādāja pāros. Vietu finālā ieguva Ralfs Skujevskis un Ralfs Viļumsons, Alens Silnieks un Daniils Vocišs no Jelgavas tehnikuma; Miks Jānis Opolais un Klāvs Eduards Paukšēns, Tomass Bordovskis un Vladimirs Kučers no Rīgas Celtniecības koledžas; Romans Činikailo un Deniss Andruļs no Latgales Industriālā tehnikuma.

Pusfināla darba uzdevums ietvēra ēkas iekšējās ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu fragmenta izbūvi. Konkursantiem bija nepieciešams uzstādīt pie sienas stiprināmo rāmi izlietnei un tualetes podam. Vienlaikus, bija nepieciešams pievienot arī ūdensapgādes un kanalizācijas cauruļvadus un uzstādīt izlietni, ūdensmaisītāju un tualetes podu. Darbu nobeigumā tika hidrauliski pārbaudīta uzstādītā sistēma un demonstrēta iespēja lietot uzstādīto santehniku.

Prasmju konkursā "Sausā būve un apdare" savas prasmes un zināšanas finālā demonstrēs četri jaunie profesionāļi no četrām profesionālās izglītības iestādēm: Gustavs Kupičs no Liepājas Valsts tehnikuma; Artūrs Beļikovs no Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma;  Ervīns Balaboļins no Rīgas Celtniecības koledžas un Artūrs Alksnis no Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma.

Sausās būves tehniķi strādāja, vadoties pēc rasējuma, tā izmēriem un dotajām instrukcijām. Uzsākot darba uzdevuma izpildi, konkursantiem bija jāiepazīstas ar tehniskiem noteikumiem un jāaprēķina faktisko minimālo nepieciešamo materiālu daudzumu. Atbilstoši rasējumam, jaunajiem speciālistiem bija jāveic konstrukcijas atzīmēšana, kam sekoja konstrukcijas karkasa montāža. Karkasam bija jāatbilst vertikālā un horizontālā līmeņa prasībām un izmēriem, atbilstoši montējot CW/UW profilus. Pēc karkasa montāžas konkursanti veica izolācijas minerālvates iestrādi un sienu apšūšanu ar ģipša A, DF un/vai DFH2IR tipa plāksnēm. Vienlaikus, diviem ārējiem stūriem, atbilstoši darba uzdevumam, bija jāuzstāda pašlīmējošie stūru profili AquaBead, savukārt divas plaknes bija jānoklāj ar nobeiguma špakteli.

Prasmju konkursa "Inženiersistēmas/Ūdensmeistars" pusfināla uzdevuma izpildes vērtēšanu veica profesionālās izglītības iestāžu pedagogi nozares eksperta Normunda Grinberga vadībā, savukārt prasmju konkursa "Sausā būve un apdare" – SIA "Saint-Gobain Celtniecības Produkti" Gyproc grupas vadītāja Roberta Bombina, vadībā.

Konkursus sadarbībā ar Rīgas Celtniecības koledžu organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra š.g. 27 februārī. Prasmju konkursu inženiersistēmās atbalstīja AS "Akvedukts", SIA "Uponor Latvia", "Grohe AG Eesti filiaal" un SIA "Pipelife Latvia", savukārt prasmju konkursu sausajā būvē un apdarē – SIA "Saint-Gobain Celtniecības Produkti". Pēdējie pusfināli prasmju konkursos "Web tehnoloģijas" un "Datortīklu administrēšana" norisinās 29. februārī Jelgavas tehnikumā.

Pusfinālu norisi finansē Eiropas Sociālais fonds Plus un Latvijas valsts VIAA īstenotā projekta "Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā" ietvaros.