Lāčplēša dienas pasākumi Ziemeļu kapsētā ar tā galveno notikumu – lāpu gājienu līdz Liepājas Brāļu kapu memoriālam – man šķita rosinājums turpmāk tos paplašināt un dažādot.

Ar to es domāju ne tikai 11.novembra, bet arī Neatkarības cīņu vēsturē Liepājai tik svarīgā 14.novembra kauju un uzvaras dienas patriotisku atzīmēšanu.

Toreiz, 1919.gada novembrī, visa bijusī Ziemeļu, Vidusforta un Mazā forta līnija kļuva par pēdējo Liepājas aizstāvju robežu, atvairot uzbrucējus – bermontiešus. Tādēļ jau mums ir 14.novembra bulvāris! Pirms 96 gadiem, pāri pilsētai klājoties 11 grādu salam, bermontiešiem bija izdevies naktī pāriet aizsalušo Tosmares ezeru un rītausmā ieņemt redanu. Ap 11 no rīta sekoja pilsētas aizsardzības štāba pavēle ar pretuzbrukumu atjaunot latviešu zaudētās pozīcijas gan pie Šķēdes tilta, gan visā veco nocietinājumu līnijā.

Kopš jūnija par Kara ostas komandantu ieceltais virsleitnants Roberts Radziņš ar saviem kareivjiem spoži izpildīja šo uzdevumu. Diemžēl, no tagadējā 14.Novembra bulvāra puses uzbrūkot redanam, kaujā krita pieci latviešu karavīri un nāvīgi tika ievainots pats Radziņš, kas dažas stundas vēlāk lazaretē mira.

Virsleitnants apglabāts Brāļu kapu pirmajā rindā Brīvības cīņu pieminekļa pakājē. Diemžēl ne šī karavīra, ne pārējo upuru nāves vietā pie redana līdz pat šim laikam nav piemiņas zīmes. Šogad jau otro gadu pēc kārtas 14.novembra krēslā šajā vietā, nocietinājuma piecdesmit šaujamnišās tika iedegtas piemiņas liesmiņas, kas vēl ilgi spoguļojās Cietokšņa kanāla tumšajos ūdeņos.

Paldies visiem, kas tās iededza, sevišķi Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas skolniekiem, citiem patriotiskiem liepājniekiem un "TB"/LNNK biedriem!