Svētdien, 9.jūnijā redanā notiks Karostas festivāla centrālais pasākums, informē Karostas glābšanas biedrības valdes priekšsēdētāja Monta Krafte.

Karostas festivāls ir veltīts Brīvības cīņu simtgadei un festivāla mērķis ir godināt karavīrus, kas cīnījās par brīvu Latviju un, aizstāvot savu zemi, uzvarēja svarīgas kaujas Liepājā.

Festivāla ietvaros notiks piemiņas akmens atklāšana Karostas komendantam virsleitnantam Robertam Radziņam* , tradicionālais foto plenērs "Karosta – foto osta", starptautisks mākslinieku plenērs, Zemessardzes 44.kājnieku bataljona prezentācija, NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas kara tehnikas apskate, Brīvības cīņu kauju imitācija, kuru demonstrēs kara vēstures biedrība "Latviešu karavīrs". Pasākuma laikā svinīgo zvērestu nodos jaunie zemessargi.

Foto plenērs "Karosta – foto osta" Karostā regulāri notiek kopš 2011.gada. Katru gadu fotogrāfiem ir bijis cits uzdevums, un izveidotās foto kolekcijas katru gadu ir pilnīgi atšķirīgas. Šogad fotogrāfu uzdevums būs Karostas vidē portretēt mūsdienu karavīrus, zemessargus un tos, kam kauju imitācija ir vaļasprieks – airsoft spēlētājus un vēstures rekonstruktorus, tā uzsverot Karostas militāro pagātni un veicinot izpratni par karavīra  nozīmi un lomu mūsdienās. Foto plenērs notiks no 7. līdz 9. jūnijam un tajā piedalīsies fotogrāfi no Liepājas un citām Latvijas pilsētām.

Vienlaikus ar foto nometni "Karosta – foto osta" notiks mākslinieku plenērs. Norises vieta – redans, 14.novembra bulvārī 82/86. Māksliniekiem ir dots uzdevums savas radošās izpausmes saistīt ar Latvijas Brīvības cīņām. Mākslinieki veidos lielformāta sienu gleznojumus redana tuneļos, skulptūras, instalācijas, performances un video dziesmas.

Vairāki mākslinieki jau ieradušies Karostā un uzsākuši darbu. Darbi tiks prezentēti 9.jūnijā.

Festivālā piedalīsies Egons Perševics, Jānis un Agnese Rudzīši no Liepājas, Luis F.Guevara no Venecuēlas, Ieva Engelmane–Galahere no Lielbritānijas, Klara Kabrera no Spānijas, Bartošs Jančaks no Lielbritānijas, Predrags Radonavovicc no Serbijas, Luanna Li no Ķīnas, Pemapsornc Kritsadaharoenpongs no Taizemes, Robins Abramovics no Austrijas, Veronika Glasa no Francijas, Ramuns Vaicekausks no Lietuvas, Mjuriela Rebora no Argentīnas un Kims Šmics Kolls no Spānijas.

Festivāla ietvaros 9.jūnijā notiks jaunizveidotās 10 km garās Brīvības takas atklāšana un būs iespēja iziet taku kopā ar gidu un ļauties pārsteigumiem, kas var gadīties ceļā.

Karostas festivāla programma:
13.00 Piemiņas vietas Brīvības cīņu dalībniekiem atklāšana.
13.30 Iepazīšanās ar māksliniekiem, mākslinieku un fotogrāfu godināšana.
14.00 Redana apskate, mākslas darbu prezentācija, NATO bruņoto spēku kara tehnikas apskate, jauno zemessargu svinīgā zvēresta nodošana,
44.Zemessardzes kājnieku bataljona prezentācija.
LMMDV džeza ansambļa "Magone" koncerts, Mjurielas Reboras (Argentīna) performance, postfolka apvienības "Saule i tuvāk" uzstāšanās.
15.00 Pārgājiens pa jaunizveidoto 10 km garo "Brīvības taku" ar gidu un piedzīvojumiem.
Pasākuma laikā darbosies bufete.

Ieeja pasākumā 9.jūnijā būs bez maksas. Tie, kam nav sava transporta nokļūšanai Redānā, var izmantot bezmaksas transporta pakalpojumu. Pulksten 12.15 no Liepājas Universitātes aties autobuss. Tā kā vietu skaits autobusā ir ierobežots, braucienam jāpiesakās iepriekš pa tel. 26369470.

Karostas festivālu atbalsta Liepājas pilsētas pašvaldība.

* R.Radziņš apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni par 1919. g. 14. novembra cīņām Liepājas Karostas rajonā, Šķēdes pozīcijās un pie Tosmares ezera. 1919. gada 14. novembrī Radziņš ar savu 55 cilvēku lielo komandu izdzina pretiniekus no redana un aiztrieca pāri Tosmares ezeram, bet pats krita varoņa nāvē. Minētā kauja bija pagrieziena punkts Latvijas vēsturē. Bermontieši pēc tās pameta Latviju.