Lepni un priecīgi ceturtdien, 28. aprīlī, ciemiņus jaunā Karostas un Neatkarības kara muzeja pirmajā darba dienā sagaidīja Karostas glābšanas biedrības (KGB) valdes locekle Monta Krafte ar savu skaitliski iespaidīgo komandu.
Turpmāk – maijā muzejs gaidīs apmeklētājus sestdienās un svētdienās no pulksten 11 līdz 17, bet, sākot ar jūniju, katru dienu no 11–17. (biļešu cena 3,50 eiro bērniem, 5 eiro pieaugušajiem). Muzejs jāmeklē 14.novembra bulvārī 82/86, vietā, kur atrodas kādreizējais Liepājas cietoksnis.
Par to, kāds bija ceļš piecu gadu garumā līdz šim priecīgajam notikumam un kāpēc Liepājā ir vajadzīgs šāds muzejs, portālam irliepaja.lv stāsta KGB un Karostas cietuma brīvprātīgais ("Nekas nav bijis piespiedu kārtā!"), profesionāls vēstures skolotājs Kristers Krafts:
"Zinot vēsturi, ir mazākas iespējas atkārtot to daļu, ko mēs negribētu," saka Kristers Krafts. Foto: irliepaja.lv.
"Ceļš līdz šim brīdim bija ilgs un garš, un grūts. Mēs, Karostas glābšanas biedrība, apsaimniekojam redanu kopš 2017. gada. Kad sākām darboties, šī vieta izskatījās pavisam savādāk –
nemaz nevarēja redzēt, ka te ir kaut kādi nocietinājumi. Viss bija aizaudzis, zāle līdz padusēm, krūmi – pāri galvai.
Skats bija tāds pats kā ainava, lūk, tur aiz upītes. Ar to arī sākās darbs – visa teritorija bija jāsakārto. Daudz kā no visa, kas šobrīd šķiet absolūti pašsaprotami, piemēram, automašīnu stāvlaukums, šeit nebija. Lai nonāktu līdz muzejam, bija jāsāk ar pavisam vienkāršām lietām.
Muzeja ekspozīcijas dizaina autore ir māksliniece Anna Heinrihsone.
Taču jau pašā sākumā mums bija skaidrs, ka šī ir unikāla vieta, ļoti piemērota apmeklējumiem, izzinošām ekskursijām, dažādiem pasākumiem. Šī nocietinājuma daļa – redans – ir ļoti labi saglabājusies, te ir iespēja kaut ko darīt gan ārā, gan iekšā, piemēram, izveidot ekspozīciju. Mums jau diezgan drīz kļuva skaidrs, ka ekspozīcijai ir vajadzīgas divas daļas – par Karostu un Latvijas Neatkarības karu. Par Karostu tā vienkāršā iemesla dēļ, ka nav nekur citur pasaulē nevienas muzeja ekspozīcijas par Karostu, un tāda ir vajadzīga. Bet otra daļa... Pirms dažiem gadiem bija Neatkarības kara simtgade, kurai par godu organizējām pirmo Karostas festivālu. Festivāla un simtgades atzīmēšanas laikā sapratām, ka
ir vajadzīga arī Latvijas Neatkarības kara ekspozīcija, jo brīvības cīņas ir norisinājušās tieši šeit, uz šīs pussalas, šajos mūros!
Kur citur atrast vēl piemērotāku vietu šādai ekspozīcijai! Nekur citur arī nav visaptverošas informācijas par šie notikumiem, kas, manuprāt, Latvijas valstij ir ārkārtīgi svarīgi. Ārkārtīgi būtiski! Ar to, ka šādas informācijas cilvēkiem nav, saskārāmies arī mēs. 2019. gadā cilvēki zināja, ka svinam simtgadi, bet kam tieši, kas notika, kur? Tāpēc man ir ļoti liels prieks, ka esam radījuši šo ekspozīciju par Latvijas Neatkarības kara varoņiem, tajā skaitā arī par Lāčplēša ordeņa kavalieriem. Es domāju, ka viņu drosme, patriotisms un ticība neatkarīgai Latvijai iedvesmos mūs visus!"
Ekspozīcijas daļu par Karostu saturiski veidojis vēstures entuziasts Juris Raķis. Foto: irliepaja.lv.
Par pēdējo barjeru ceļā uz muzeja kļuva redana pievienošana elektrības tīklam. Šis process ildzis gandrīz gadu, un, kad pērnajā novembrī tas pabeigts, visi šķēršļi bijuši pārvarēti. Finansējums ekspozīcijas izveidei piesaistīts dažādos projektu konkursos, tostarp no Valsts Kultūrkapitāla fonda, SIF, pašvaldības. Taču lielāko finansējuma daļu Karostas glābšanas biedrība nopelnījusi pati, vadot ekskursijas Karostas cietumā un redanā.
Muzeja ekspozīcijas par Neatkarības karu autors ir Kristers Krafts. Foto: irliepaja.lv.
"Par to man ir lepnums un prieks, jo nedzīvojam uz nodokļu maksātāju rēķina, ja kāds atbalsta, arī par to, protams, prieks, jo viss notiek vieglāk un ātrāk."
Vairāk par Karostas un Neatkarības kara muzeju lasiet ŠEIT.
0
1