Vara Santa foto no Aigara Štāla Facebook konta.


22.aprīlī mūžībā aizgājis viens no cilvēktiesību grupas "Helsinki 86" dibinātājiem Mārtiņš Bariss, aģentūrai LETA apstiprināja Barisa ģimenes draugi.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, Bariss dzimis 1947.gadā. 1986.gadā viņš bija viens no "Helsinki-86" dibinātājiem, bet 1988.gadā vadīja šīs organizācijas Liepājas grupu.


"Helsinkieši savas darbības pirmajos gados sagatavoja vairāk nekā 50 dažādu dokumentu. Toreiz vēl nebija noticis Radošo savienību plēnums, Atmoda un Tautas fronte nebija ieplānotas," savā Facebook kontā raksta Aigars Štāls, viens no Mārtiņa draugiem.

5.Saeimas vēlēšanās Bariss kandidēja "Tēvzemei un Brīvībai" sarakstā, savulaik bija ievēlēts arī Latvijas tautas frontes domē.

1996.gadā Bariss tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu III šķiras ordeni.

Kā raksta Štāls, Bariss ticēja un spēja iedomāties brīvu Latviju. Viņš esot bijis drosmīgs, skarbs, godīgs un varbūt paštaisns Latvijas neatkarības atjaunošanas dalībnieks.

Štāls uzsver, ka Bariss aktīvi piedalījās visos pārmaiņu procesos pagājušā gadsimta 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā, ierosinājis un piedalījies dažādās protesta akcijās. Lai gan pēdējos gados kļuvis par notikumu vērotāju, pavisam maz sniedzis intervijas vai publiski komentējis kādus sabiedriski politiskus notikumus, taču vienmēr sekojis līdzi Latvijas un Liepājas politiski sabiedriskajiem procesiem.

"Lai gan patiesība vēl gruzdēja dziļi zemdegās, daudzi nogaidīja. Toreiz, pirmo helsinkiešu drosme, vārdi un stāja pamatīgi samulsināja oficiālo inteliģenci un dezorganizēja varu," raksta Štāls.

Bariss bijis viens no tiem, kurš neprasīja atļauju, bet darīja. Pēc grupas dibinātāju ierosmes 1987.gadā pie Brīvības pieminekļa pirmo reizi notika 14.jūnijā represēto piemiņas brīdis, ko centās nepieļaut padomju vara.

"Mārtiņš bija viens no tiem, kurš runāja pirmais – drosmīgi, godīgi un gaiši! Viņš iedrošināja daudzus citus pārvarēt savu nespēku. Tas ir viņa dzīves lielais pienesums un nopelns Latvijas mūžībā," Barisu raksturo Štāls.