Pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas dienas Ordeņu kapituls ir sadalījis valsts apbalvojumus par ieguldījumu Latvijas neatkarības atgūšanas procesā.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, augstākie Latvijas valsts apbalvojumi piešķirti "cilvēkiem, kuru drosme un pašaizliedzība sekmēja Latvijas valstiskuma atgūšanu nevardarbīgā parlamentārā ceļā un Neatkarības deklarācijas pieņemšanu 1990.gada 4.maijā".

Apbalvojumus piešķir arī tām personām, "kuras, pakļaudamas briesmām dzīvību, dokumentēja un nākamajām paaudzēm saglabāja patiesas liecības par Trešās atmodas gaitu", kā arī dažādu profesionālo nozaru pārstāvjiem, kuru darbība veicinājusi demokrātiskas, tiesiskas un nacionālas Latvijas valsts izaugsmi.

Par īpašiem nopelniem Latvijas neatkarības atjaunošanas periodā, sekmējot Latvijas Tautas frontes (LTF) uzvaru 1990.gada 18.marta Augstākās Padomes vēlēšanās un Augstākās Padomes balsojumu 1990.gada 4.maijā par Latvijas neatkarības atjaunošanu, kā arī par īpašiem nopelniem Latvijas Trešās Atmodas notikumu dokumentēšanā ar Triju Zvaigžņu ordeni nolemts apbalvot 35 personas.

Triju Zvaigžņu ordeņus saņems un par ordeņa komandieriem kļūs bijusī LTF Informācijas centra un Augstākās Padomes Preses centra darbiniece, juridiskā eksperte Inese Birzniece, bijušais LTF Vēlēšanu centra darbinieks, tiesību zinātņu eksperts un Publisko tiesību institūta direktors Arvīds Dravnieks, bijušais LTF Informācijas centra vadītājas vietnieks un Augstākās Padomes Preses centra vadītājas vietnieks, žurnālists Pauls Raudseps un bijušais LTF Informācijas centra darbinieks un žurnālists Kārlis Streips.

Par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieci iecelta bijusī LTF izdevuma "Atmoda" korespondente, sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Balode, LTF Kancelejas vadītāja Ruta Barauska, LTF nodaļu un grupu koordinatore Drosma Blagoveščenska, LTF Latvijas Sieviešu līgas darbiniece Berta Ceļmale un bijusī Latvijas Radio operatore un skaņu režisore Rasmīte Māra Daņiļevska.

Triju Zvaigžņu ordeni saņems arī bijusī LTF referente un Demogrāfijas komisijas darba koordinatore Anita Dūdiņa, LTF Kancelejas darbinieks un muzeja speciālists Artis Ērglis, LTF izdevuma "Atmoda" fotožurnālists Ints Kalniņš, kino operators Oļegs Kotovičs, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, bijusī LTF Kancelejas darbiniece Dzintra Kusiņa, bijušais Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas darbinieks Rišards Labanovskis un fotogrāfs Aivars Liepiņš.

Tāpat Triju Zvaigžņu ordeni saņems bijušais Augstākās Padomes Preses centra vadītājs, žurnālists un lektors Aleksandrs Mirlins, LTF Vēlēšanu centra un Augstākās Padomes Kancelejas darbinieks Māris Osis, fotogrāfs Uldis Pāže, dokumentālā kino režisors Romualds Pipars, bijušais LTF Informācijas centra videostudijas darbinieks Olafs Pulks, LTF Informācijas centra darbiniece, stratēģiskās plānošanas speciāliste Māra Sīmane, LTF Liepājas nodaļas laikraksta "Liepājas Vārds" redaktors, žurnālists un sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, LTF Informācijas centra videostudijas vadītājs Rauls Viktorovs un bijusī Latvijas Radio raidījumu vadītāja Tatjana Zandersone.

Ordeņu kapitula kanclere Sarmīte Ēlerte, kura pati bija Atmodas laika aktīviste, pauda prieku, ka kapitulam Neatkarības deklarācijas pieņemšanas 30.gadadienā ir iespēja godināt un apbalvot ar ordeņiem cilvēkus, kuru ikdienas darbs bija ārkārtīgi nozīmīgs neatkarības atgūšanas procesā.

Viņa norādīja, ka tie bija cilvēki, kuri koordinēja saskaņotu LTF darbību visā Latvijā, "slēpa latviešu puišus no iesaukšanas padomju armijā, nodrošināja, ka informācija un videomateriāli par to, ka latvieši grib savu brīvu un neatkarīgu valsti, nonāca visas pasaules medijos".

Pēc Ēlertes sacītā, starp apbalvotajiem ir vēlēšanu centra darbinieki, kuri "saspringtā vēlēšanu kampaņā panāca to, ka Augstākajā padomē tika ievēlēts pietiekams skaits deputātu, kuri nobalsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu".

Savukārt ar Viestura ordeni uz valsts svētkiem tiks apbalvots Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Zemgales reģiona brigādes komandieris, pulkvedis Dainis Bērziņš, Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba Izlūkošanas departamenta priekšnieks, pulkvedis Kaspars Pudāns un bijušais Valsts drošības dienesta priekšnieka vietnieks Ints Ulmanis.

Atzinības krustus saņems arī Rīgas Teikas vidusskolas direktore Ilona Bergmane, AS "Latvijas Finieris" valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems, Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras vadītājs Jānis Grundspeņķis, ilggadējā Ērgļu novada Rūdolfa Blaumaņa memoriālmuzeja "Braki" vadītāja, muzeja vecākā speciāliste Anna Kuzina un vēsturnieks, novadpētnieks un sabiedriskais darbinieks, nodibinājuma "Rubeņa fonds" vadītājs, "Leitnanta Roberta Rubeņa bataljona muzeja" izveidotājs Andrejs Ķeizars.

Kopumā augstākie Latvijas valsts apbalvojumi šopavasar tiks piešķirti 67 sabiedrības pārstāvjiem: Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts 35 personībām, Viestura ordenis - 21 cilvēkam, bet Atzinības krusts - 11 personībām.

Par valsts apbalvojumu pasniegšanu Ordeņu kapituls lems pēc valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām un noteikto ierobežojumu atcelšanas.