Sagaidot Latvijas simtgadi, "Jāņa Lapsas piemiņas biedrība" un režisore Žaklīna Cinovska veido dokumentālu filmu par Latvijas vienaudžiem – simtgadniekiem, kas joprojām ir aktīvi.

Viena no varonēm ir liepājniece Lidija Burčaka.

Kādreizējā Liepājas dziedāšanas skolotāja šobrīd gan dzīvo Talsu novadā – Laucienas pansionātā, taču filmas veidotāji – producents Lūkass Mairis Marcinkēvičs ar komandu – novembra sākumā Lidiju bija atveduši uz Liepāju, lai izstaigātu viņas bērnības, jaunības, skolas gadu un ar skolotājas darbu saistītās vietas un takas. Tāpat filmēšana notika pilsētas domē, "Lielajā dzintarā", kur par Lidijas gidu bija pilsētas mērs Uldis Sesks, "Namīnā" pie "Atštaukam", kā arī pie dziesminieces Austras Pumpures.

"Ne katra pilsēta var lepoties ar Latvijas vienaudžiem, Liepāja var. Turklāt Liepāja ir īpaša arī ar to, ka 1919. gada 6. janvārī Liepājā ieradās un pusgadu šeit strādāja Kārļa Ulmaņa vadītā pirmā Latvijas Pagaidu valdība," portālam sacīja filmas producents, norādot, ka arī šis aspekts tiks atspoguļots filmā.

Liepājas simtgadnieci filmas veidotāji atraduši, pateicoties skolotājai Maijai Neimanei un viņas izdotajai Liepājas skolu vēsturei "Dar man, tēvis, pastaliņas", kurā stāstīts arī par Lidiju Burčaku.

Lidija Burčaka dzimusi 1918.gada 21. oktobrī Krievijā, bet jau agrā bērnībā vecāki pārcēlušies atpakaļ uz Liepāju. Viena no Lidijas spilgtākajām bērnības atmiņām ir, kad tēvs viņu paņēmis līdzi uz orķestra mēģinājumu, kuru tajā reizē apmeklējis arī Rainis. Lidija atminas arī Ulmaņa apvērsumu, kas, viņasprāt, valstij nācis par labu.

Liepājā Lidija ieguvusi izglītību komercskolā, kur apguva grāmatvedes arodu, bet mūzikas vidusskolā – mūzikas pedagoģes diplomu. Darbs ar bērniem izrādījās tuvāks, tāpēc visu darba mūžu Lidija nostrādāja par dziedāšanas skolotāju. Strādājusi vairākās skolās (10.septiņgadīgajā u.c.). Pirms trim gadiem, 95 gadu vecumā, Lidija Burčaka veiksmīgi apguva datorapmācības kursu projekta "Pieslēdzies, Latvija!" ietvaros un svinīgajā ceremonijā Latvijas Nacionālajā operā no Valsts prezidenta rokām saņēma balvu nominācijā "Gada iedvesma".

"Iepazīstoties ar filmas ieceri, tā man šķita simpātiska un aktuāla. Tuvojoties Latvijas 100-jai dzimšanas dienai, šķiet, ka mediju telpas uzmanības centrā būs valstsvīri un valstsievas, zinātnes un kultūraspersonības, kuras Latvijas valsts vēsturē un likteņa līkločos ir ieguldījuši savu nozīmīgo artavu tādai Latvijai, kura drīz sāks jau sava otrā gadsimta atskaiti. Šajā kontekstā, tie ne tik daudz skaitliski pie veselības un domu skaidrības esošie Latvijas vienaudži, ir latviešu tautas Zelta fonda sarakstā īpaši ierakstāmi un izceļami atsevišķā rindkopā.

Tā arī ir filmas pamatideja – iemūžināt šos sirmgalvjus uz ekrāna caur viņu dzīvesstāstiem, prātā paturot, ka viņu dzīves gājums ir arī daļa no Latvijas vēstures. Jo viņu sāpes un prieki, ir arī mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamats," saka filmas producents Lūkass Mairis Marcinkēvičs.

Nākamā gada 15.jūlijā Rundāles pilī iecerēts gan astoņu filmas varoņu – simtgadnieku, gan vēl citu Latvijas vienaudžu salidojums, bet filmas (darba nosaukums "Latvijas simtgadnieki") pirmizrāde būs 2018.gadā, pastāstīja Marcinkēvičs.

Filmas veidotājiem arī apsolīts finansiāls atbalsts no Liepājas domes.