Kā pagājušajā nedēļā vēstīja Vides valsts dienests (VVD), Kurzemes rajona tiesa pirmajā instancē 1.jūlijā atzinusi par vainīgu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un piespriedusi brīvības atņemšanu uz desmit mēnešiem, sodu izciešot nosacīti, uzņēmuma vadītājam, kura uzņēmums Liepājā nelikumīgi uzglabājis ne mazāk kā 91,085 tonnas bīstamos atkritumus (kuģu tilpņu naftas produktus, krāsu un laku ražošanas atkritumus, filtru us utt.). Tiesa arī piesprieda piedzīt no uzņēmēja par labu valstij materiālā kaitējuma kompensāciju 50 097 eiro.


Lai gan VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga aģentūrai LETA bija norādījusi, ka šis Latvijas vēsturē ir tikai otrais* (!) notiesājošais spriedums par atkritumu noziegumiem un ka tiesu izpratne par šiem noziegumiem un to bīstamību ir ļoti svarīga, lai noziegumi tiktu apkaroti, ne pats VVD, ne tiesa un pat ne Tieslietu ministrija, pie kuras vērsās "Latvijas Avīzes" žurnālists Uldis Graudiņš,


nekādi nevēlējās masu medijiem atklāt vainīgās personas vārdu, lai arī tiesas sēde bija atklāta,

un būtībā jebkurš būtu varējis atrasties tiesas zālē un dzirdēt, kā tiesnese Anita Eglija pasludina spriedumu.


Prokurors Roberts Stivriņš portālam irliepaja.lv pastāstīja, ka šajā gadījumā sodītā amatpersona ir Arnis Antmanis, SIA "SM Baltic" vienīgais valdes loceklis.


SIA "SM Baltic" reģistrēta 2019. gada nogalē Liepājā, Slimnīcas ielā 13 – 15, un tās reģistrētais darbības veids ir "kravu pārvadājumi pa autoceļiem".


Kā portālam irliepaja.lv sacīja Stivriņš, Antmanis nav vienīgais iesaistītais šajā lietā – policija pirms gada rosinājusi prokuratūrai celt apsūdzību diviem uzņēmējiem, kuri, mantkārīgu motīvu vadīti, bija Liepājā četros dažādos nekustamajos īpašumos nelikumīgi uzglabājuši kopumā 370 tonnu bīstamo atkritumu, kā rezultātā radīts mantiskais zaudējums 287 288 eiro apmērā. Pēc prokurora sacītā, sākotnējā krimināllieta ir sadalīta trijās, no kurām viena ir apturēta un atrodas prokuratūrā, otrā tika nolasīts spriedums 1. jūlijā, bet trešajā gaidāmas tiesu debates augusta nogalē, un šajā lietā apsūdzētā amatpersona ir SIA "Ekovalis Latvija" valdes priekšsēdētājs Guntis Šalts, kurš savu vainu neatzīst.


*Pirmais notiesājošais spriedums par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu bija 2018. gadā, kad trīs personas (viena no tām – SIA "Prima M" valdes locekle Lūcija Uzkliņģe), savstarpēji vienojoties, nodrošināja un kontrolēja 23 000 tonnas no Zviedrijas atvestu atkritumu glabāšanu nelikumīgā veidā un neatļautā vietā Jūrmalā, kā rezultātā izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks.