Četrām lielajām pilsētām, tostarp Liepājai, nākamgad nepieciešama papildu dotācija no budžeta, uzskata Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis.

Četrām no deviņām lielajām pilsētām – Daugavpilij, Rēzeknei, Liepājai un Jēkabpilij – nākamgad nepieciešama dotācija piecu miljonu latu apmērā papildu tām paredzētajiem līdzekļiem no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda.

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Andris Jaunsleinis otrdien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē pastāstīja – ja šīs pašvaldības nesaņems papildu dotāciju, tās nonāktu "neiespējamā finansiālā situācijā". Šāda situācija iezīmējusies jau otro gadu pēc kārtas, ziņo aģentūra BNS.

"Tas nepieciešams, lai šo pašvaldību ieņēmumus pielīdzinātu līdz zemākajiem ieņēmumiem, kādi ir novadam pēc izlīdzināšanas. Jau pagājušajā gadā secinājām, ka citu risinājumu, kā piešķirt šo dotāciju, lai stabilizētu šo situāciju, nav," paskaidroja Jaunsleinis. Viņš atzina, ka tā nav normāla situācija.

LPS vadītājs sacīja, ka šīs situācijas iemesli ir jāpēta, bet papildu dotācijas izmaksa šīm pašvaldībām ir obligāts pasākums.

Problēma būtu jārisina valdības līmenī, aicinot šo pašvaldību vadītājus, lai atsevišķi diskutētu, kā valsts šīm pašvaldībām varētu nākt talkā. Jaunsleinis, izskaidrojot problēmas būtību, teica, ka acīmredzot viena no problēmām ir darbavietas ar zemiem ienākumiem vai darbavietu trūkums, līdz ar to pašvaldību budžetā ir pārāk mazi ieņēmumu no Iedzīvotāju ienākuma nodokļa.

Dotācijas izmaksa šīm četrām pašvaldībām ir saskaņota ar Finanšu ministriju un valdības vadītāju, līdzekļi šo dotāciju nodrošināšanai budžetā ir paredzēti, norādīja Jaunsleinis.

Tā kā starp Latvijas pašvaldībām ir būtiskas ekonomiskās atšķirības, izveidota pašvaldības finanšu izlīdzināšanas sistēma. Saskaņā ar to valsts un bagātākās pašvaldības veic iemaksas fondā, un tālāk minētie līdzekļi tiek izlīdzināti sadalīti starp pašvaldībām.