Papildināts. Pirmdien uzņēmumā "Liepājas papīrs" notika speciāli sasaukta preses konference ar Liepājas domes deputātu Jāņa Vilnīša un Ģirta Kronberga piedalīšanos.

Tajā Ģirts Kronbergs paziņoja, ka atkāpjas no mēra vietnieka amata, jo apstākļos, kad koalīcijas partneri neuzticas konkrēti viņam, tas met ēnu arī uz viņa kolēģiem. Kā deputāts viņš turpinās strādāt domē, un neatstās arī savu amatu Speciālās ekonomsikās zonas valdē (SEZ).

Kronbergs arī turpinās kandidēt uz Saeimu no Latvijas Reģionu apvienības.

Papildināts. Jānis Vilnītis par lēmuma pieņemšanu preses konferencē sacīja tā: "Prieks ir dzīvs jēga un dzīves smagmes iznīcinātājs, ar šādu Zentas Mauriņas citātu – kas ir mūsu biedrības moto, startējām pašvaldību vēlēšanās pirms gada un trim mēnešiem. Tā tas ir, bet pēdējās nedēļas laikā tā prieka nav bijis daudz. Šādos brīžos ir labi atgriezties tur, kur mēs sākām un atgādināt sev kādēļ startējām pašvaldību vēlēšanās un ko vēlējāmies sasniegt vietējā politikā. Mūsu īpašajā priekšvēlēšanu programmā esam noteikuši ka darot, plānojot, lemjot un veidojot pilsētas dzīvi, viena no mūsu vērtībām un atbildībām ir cilvēka godīgums, atklātums un pietāte un cilvēkam saprotama, caurredzama un draudzīga pilsētas pārvalde.

Kopīgi pieņēmām arī to, ka mums būs augstāki standarti atbildībā un godīgumā. Šīs, manuprāt ir ļoti svarīgas lietas pie kā pieturēties. Šonedēļ notikušās kaislības saistībā ar melno kampaņu nav sašķēlušas mūsu komandu. Mēs joprojām uzticamies Ģirtam Kronbergam. Īpaši tāpēc, ka nekāda likumiska pamata šiem apgalvojumiem nav. Publicētas tikai privātas sarakstes, kas ir jauna polittehnoloģijas metode. Manuprāt, Ģirts pieņēmis ļoti vīrišķīgu un drosmīgu lēmumu, atstājot vicemēra krēslu, jo amats Ģirtam nekad nav bijis pašmērķis, bet līdzeklis mērķu sasniegšanai. Šis lēmums liecina par viņa godaprātu un atbildību un iespējams, ka šis solis varētu būt pirmais jaunas politikas veidošanā, vismaz Liepājas līmenī."

Par Kronberga iesniegumu īsi pirms preses konferences ticis informēts arī domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, kurš TV Kurzeme pagājušajā nedēļā izteicies, ka var uzticēties visiem koalīcijas partneriem, izņemot Ģirtu Kronbergu.

Šodien Uldis Sesks, kā ik nedēļu, atrodas Rīgā, kur tiekas "ar Saeimu un valdību veidojošo partiju pārstāvjiem, lai pārrunātu Liepājai aktuālus jautājumus" (no Domes šāsnedēļas notikumu kalendāra), tāpēc Vilnītis ar mēru tikšoties rīt, lai pārrunātu Kronberga atkāpšanās procedūru.

"Tas ir domes sēdes jautājums, jo ir jābūt balsojumam," sacīja Vilnītis. Ar Sesku tikšot runāts par to, vai šā iemesla dēļ sasaukt ārkārtas domes sēdi, vai arī to varētu lemt kārtējā sēdē oktobrī, kas būs jau pēc Saeimas vēlēšanām.

Līdz 31.oktobrim, kad saskaņā ar koalīcijas līgumu jānotiek mēru rotācijai, un Seska vietā būtu jāstājas Vilnītim, biedrība "Liepājnieki" nolēmuši vakantajam vicemēra amatam nevirzīt nevienu kandidātu. No trešā vietnieka pavisam atteikties gan Vilnīša komanda nevarot, jo citādi zudīšot politiskais līdzsvars starp koalīcijas partneriem.

Vilnītis apstiprināja, ka biedrība "Liepājnieki" un arī Latvijas Reģionu apvienība joprojām tic un uzticas Kronbergam, pret kuru nav sākts neviens kriminālprocess, un gada un trīs mēnešu laikā, kopš turpinās divi pret Reini Točelovski uzsāktie kriminālprocesi, Kronbergu neviens pat nav aicinājis uz policiju, lai iztaujātu.  

"Runa ir tikai par divu cilvēku privātu saraksti, kurai būtu piemērojama pavisam cita mērījumu skala – ētika, atbildība," uzsvēra Vilnītis.

Kronberga lēmumu atkāpties no vicemēra amata Vilnītis vērtēja kā "ļoti vīrišķīgu, drosmīgu un pietiekami nopietnu".

"Darbs turpināsies, un koalīcija, vismaz no mūsu puses, netiks šķelta vai drebināta, mēs visi pieci esam ievēlēti deputāti, un šajā līmenī savu darbu turpinās arī Ģirts Kronbergs. Mums ir apstiprināta četru gadu programma, un daudzkas vēl no tās ir jāizdara," pauda Vilnītis.

Jautāts, vai pastāv iespēja, ka neraugoties uz Kronberga demaršu koalīcija tomēr izjūk, Vilnītis atbildēja, ka tāda iespēja pastāv jau kopš pirmās dienas, taču "koalīcijas līgums bija parakstīts uz četriem gadiem".

Kronbergs apstiprināja Vilnīša sacīto, piebilzdams, ka viņš publiski ir dzirdējis Uldi Sesku sakām, ka tas viņam neuzticas, un arī viņš nevarot teikt, ka "absolūti uzticas" Seskam, taču "esmu mēģinājis pildīt koalīcijas vienošanos". Tomēr publiski paustā neuzticēšanās likusi pārdomāt palikšanu vicemēra krēslā, un "es vienmēr esmu teicis, ka neviens krēsls pie dibena man nekad nav bijis pielipis". Savu vicemēra algu viņš esot "atpelnījis ar uzviju".

"Turpināšu kā deputāts strādāt pie saviem iesāktajiem investīciju piesaistes projektiem".

Runājot par polittehnologa Točelovska paziņojumu, ka tie, kuri pirms iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām pasūtīja un apmaksāja viltus "Kurzemes Vārdu", ir bijuši Kronbergs un Vilnītis, Kronbergs vēlreiz apliecināja, ka "neesmu neko pasūtījis un apmaksājis" un pauda gatavību sadarboties ar tiesībsargājošām iestādēm. Arī Točelovska publiskotās sarakstes autentiskuma pārbaudi viņš uzticot speciālistiem – "lai salīdzina, kas ir kas", tāpēc par to neizteicās. Cita starpā Kronbergs pieminēja Krimināllikuma 144.pantu – "Korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās informācijas un citas informācijas noslēpuma pārkāpšana", taču sīkāk nepaskaidroja.

Papildināts. Savā oficiālajā paziņojumā biedrība "Liepājnieki" raksta: "Pašvaldību vēlēšanās Latvijas Reģionu Apvienība/liepājnieki sevi pozicionēja kā atšķirīgi domājošs spēks, kas vēlas strādāt pašvaldībā savādāk kā tas ticis darīts līdz šim. To arī apliecināja netradicionālā programmas uzbūve un radošāka pieeja vēlēšanu kampaņai. Biedrība "Liepājnieki" ir gatava spert vienu soli atpakaļ, zaudējot vicemēra matu, lai spertu divus soļus uz priekšu – jaunas un atbildīgākas politikas veidošanā Liepājā.